مبانی اصولی رژیم ئ تناسب اندام به متد کلینیک رسپینا قسمت دومReviewed by Mehdi kh on Oct 6Rating: 5.0

امکان زمان بندی فعالیتهای ورزشی. پرهیز خرد به شکل منحصر به فردی با فعالیتهای ورزشی سازگار است. برای افزایش آثار مثبت ورزش، تمرینات خود را در پایان مدت پرهیز و با ش کم خالی انجام دهید. در صورت زمان بندی صحیح ورزش، پرهیز خرد نقش بسزایی در تأثیر بیشتر تمرینات خواهد داشت که در مقایسه با دیگر رژیم های پرهیزی مورد بحث در این کتاب، چندان آسان نیز نخواهد بود. برای اطلاعات بیشتر، به مبحث «تنظيم وقت ورزش با پرهیز
خرد» تا انتهای این مقاله همراه متخصصان کلینیک رسپینا باشید.

انعطاف بیشتر. پرهیز خرد را هر روز می توانید انجام دهید، اما لزومی به : این کار نیست. پرهیز خرد، روشی کاملا مناسب برای کسانی است که در جست و جوی انعطاف بیشتر هستند. در انتخاب روزهای پرهیز، آزادی کامل دارید و با دو تا س ه روز پرهیز در هفته، به نتایج فوق العاده ای دست خواهید یافت. مهم تر آنکه امکان توزیع مناسب روزهای پرهیز در تمام طول هفته را نیز دارید؛ یعنی میتوانید پرهیز خود را در چند روز متوالی، یک روز در میان یکجا یا به هر ترتیبی که مایل باشید، انجام دهید.

لذت از غذاخوردن دسته جمعی: با پرهیز رد، فقط از صرف وعدهی صبحانه پرهیز می کنید و نیازی به محروم کردن خود از لذت غذاخوردن دسته جمعی، مثل شام های خانوادگی نخواهید بود. مشکل برخی افراد با روش پرهیز دورهای این است که احتمالا ناچار می شوند به دلیل نخوردن غذا، در مهمانی های دوستانه شرکت نکنند. با اینکه این را دلیل موجهی برای قطع معاشرت نمیدانیم، اهمیت موضوع را از نظر برخی افراد، کاملا درک می کنیم. بهترین راه حل برای این افراد، انتخاب پرهیز خرد است.

و بعضی آثار منفی پرهیز خرد نیز عبارت اند از:

 احتمال کم اثرشدن پرهیز از غذا به دلیل دوره های کوتاه تر پرهیز. براساس پژوهش های انجام شده، بیشترین فواید پرهیز دوره ای در ۱۲ تا ۱۶ ساعت نخست پرهیز از غذا حاصل می شود.

بنابراین حتی با وجود کوتاه تر بودن دوره های پرهیز کرد در مقایسه با دیگر رژیم های پرهیزی مورد بحث در این کتاب، باز هم از مزایای یکسان بهره مند خواهید شد: با این تفاوت که همه را یکجا به دست نمی آورید.

شواهد نشان داده است که با طولانی تر شدن مدت پرهیز از ۲۴ ساعت به ۳۲ ساعت، فواید جانبی حاصل از آن نیز کاهش می یابد؛ فوایدی چون، لیپولیز (چربی سوزی) و ترشح هورمون رشد طبیعی که البته در مقایسه با وضعیت فعلی شما، باز هم قابل توجه خواهد بود.

احتمال دشوارترشدن پرهیز خرد به دلیل دفعات بیشتر. برخی معتقدند که پرهیزهای مکرر، حتی با دوره های کوتاه، مشکل تر از ۲۴ ساعت کامل پرهیز
برای یک یا دو بار در هفته است. تصمیم با شماست. در حالی که بیشتر بیماران و یا افرادی که به منظور مشاوره به ما مراجعه می کنند، پرهیز خرد را ترجیح میدهند، کسانی هم هستند که ۲۴ ساعت پرهیز کامل برای یک یا دو بار در هفته را آسان تر می یابند.

صبحانه نخوردن. مهم ترین و به احتمال زیاد بحث برانگیزترین اثر منفی پرهیز خرد، حذف وعدهی صبحانه با هدف صرف غذا در ساعات دیرتر روز و گذراندن مدت پرهیز در خواب است. در صورت اجرای پرهیز خرد، ساعاتی از صبح و شاید مدت کوتاهی از بعدازظهر را نیز در پرهیز خواهید بود.

وعده ی صبحانه نقش مهمی در گردهم آمدن افراد دارد. به ویژه خانواده هایی : که علاقه دارند در آغاز روز کنار یکدیگر باشند و دور یک میز مسبحانه بخورند. البته رعایت پرهیز گرد و نخوردن صبحانه، دلیلی برای شرکت نکردن در چنین جمعهایی نخواهد بود. میتوانید در کنار اعضای خانواده یا دوستان تان، پشت میز صبحانه بنشینید و در گفت و گوهای صبحگاهی شرکت کنید.

از آنجا که متاسفانه بسیاری از مردم – از جمله خانواده و دوستانتان – اطلاعات صحیحی در مورد رژیم های پرهیزی ندارند، قادر به درک دلایل پرهیز از غذای شما در طول روز نیستند و به همین دلیل، پرسشهای مکرر و غرولندهای مداومشان می تواند بسیار آزاردهنده و کلافه کننده باشد. در واقع و در کمال تأسف، این گونه کج فهمیهای اجتماعی است که باعث می شود بسیاری از افراد از گرفتن رژیم های پرهیزی امتناع کنند.

با اجرای پرهیز خرد که الزام ۲۴ ساعت کامل پرهیز از غذا را ندارد، کار شما نیز آسان تر خواهد شد، چون فقط باید در برابر پرسش تکراری «چرا صبحانه نمی خورید؟ » صبور باشید. البته در اغلب اوقات، همین مانع به ظاهر کوچک، بسیار پر اهمیت می شود. ما س الهای زیادی را به امید آگاهی مردم از فواید بینظیر پرهیز از غذا پشت سر گذاشته ایم و میدانیم که در حال حاضر، میزان جذب این اطلاعات از طرف بیشتر آنها، به اندازه ی میزان جذب روغن در آب است.

کشف واقعیت صبحانه:

هر شب و همزمان با خوابیدن، پرهیز از غذا نیز آغاز می شود؛ اما به محض بیدارشدن و صرف صبحانه، پرهیز هم متوقف شده و فرصت کسب فواید بی نظیر آن در ساعات صبح نیز از دست می رود. باور ضرورت صبحانه یا اینکه مهمترین وعده ی غذایی است، نتیجهی تبلیغات کارخانه های تولید کننده ی مواد غذایی، به ویژه غلات صبحانه است که در اذهان مردم جا گرفته و همچنان نیز ادامه دارد.

ضرورت صرف صبحانه در زندگی به اندازهی ضرورت لاک زدن ناخن های پاست، یعنی صبحانه وعدهای تجملی است که بدون آن هم می توان به زندگی ادامه داد و در واقع، حذف این وعده به نفع همه است.

با توجه به دلایل زیر، خواهید دید که ضروری دانستن صرف صبحانه در آغاز روز، بی معنا خواهد بود. مغذی نبودن بیشتر غذاهایی که در وعدهی صبحانه صرف میشوند. درحقیقت، بیشتر موادی که به عنوان صبحانه میل می کنید، مثل پن کیک بیشترین میزان قند را دارند و برای سلامتی مضرر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =