مبانی اصولی رژیم و تناسب اندام به متد کلینیک رسپینا | پرهیز خردReviewed by Mehdi kh on Oct 6Rating: 5.0

اگر نخوردن شیرینی برایتان مشکل است، به این فکر کنید که این محرومیت فقط دو بار در هفته است. یکی دیگر از فواید چندین مرتبه نه گفتن به مواد قندی در طول هفته، تأثیر آن در حذف همیشگی این ماده ی به شدت اعتیادآور از رژیم غذایی و نجات از آن است.

دارد در افزودن مواد شیرین کننده به قهوه احتیاط کنید. با اینکه یک فنجان قهوه ی تلخ، حاوی فقط پنج کالری است، اما ۴۷۳ میلی گرم قهوه ی موکا، بیش از ۲۶۰ کالری دارد ) که در صورت افزودن خامه ی فرم گرفته به آن، معادل ۳۳۰ کالری خواهد شد.

برای مثال

✓ أب گازدار (معمولی یا رژیمی)، نوشابه های ورزشی یا آبمیوهها: آمریکاییها به طور عادی، روزانه بین ۱۴۰ تا ۱۸۰ کالری از طریق مصرف نوشیدنی های قندی مثل آب گازدار و نوشابه های ورزشی دریافت می کنند. از مصرف انواع رژیمی این نوشیدنیها نیز خودداری کنید.

✓ الكل: براساس پژوهشی در سال ۲۰۱۲ میلادی، آمریکایی ها به طور متوسط،روزانه ۳۰۰ کالری از نوشیدنی های الکلی دریافت می کنند. شاید به ظاهر زیاد نباشد، اما مقدار آن را در طول یک هفته باید در نظر بگیرید.

البته بسیاری از مردم، روزانه بیش از این میزان مصرف می کنند. ۱۴۸ میلی لیتر آبجو، حاوی بیش از ۱۵۰ کالری و یک لیوان ودکای دوبله همراه با کولای رژیمی، حاوی ۲۵۸ کالری است. پس مصرف یکی از این نوشیدنیها نیز، سبب از دست رفتن بخش عمده ای از محدودهی کالری روزهای پرهیز خواهد شد.

✓ هله هوله ها شامل انواع چیپس، شیرینی، چوب شور، پاستیل های میوه ای،ذرت کره ای بوداده و مانند آنها: یکی از چندین فواید پرهیز از غذا، تأثیر آن در پالایش بدن است. خوردن هله هوله های حاوی ترکیبات غير مغذی در روزهای پرهیز، سبب جذب همان مواد زیان باری در بدن خواهد شد که شما در تلاش برای خارج کردن آنها از بدن تان هستید. به جای این مواد، از غذاهای طبیعی، کامل و ترجیحا بدون بسته بندی استفاده کنید.

دانستن زمان پرهیز و غیر پرهیز:

پیش از آغاز رژیم پنج به دو یا هر رژیم پرهیزی دیگر، ابتدا با پزشک یا کارشناس بهداشت و سلامت، در خصوص پرهیز و آثار مثبت و منفی آن و شرایط جسمانی و سلامتی خود مشورت کنید. اگر قصد رژیم پنج به دو را دارید، مباحث زیر به شما می گوید که در چه مواقعی باید از غذا پرهیز کنید. همچنین در مورد افرادی بحث میکنیم که مجاز به پرهیز از غذا نیستند.

  • پرهیز خرد، یکی دیگر از ش یوه های زندگی با پرهیز است که شاید شما هم مایل به اجرای آن باشید. این رژیم پرهیزی، باوجود محبوبیت فزاینده اش، پدیده ی جدیدی نیست. در حقیقت، در سال ۱۹۱۱ میلادی، آپتن سینکلر در کتاب خود با عنوان The Fasting Cure به معرفی و حمایت از این روش پرداخته است.

  • پرهیز خرد،برای افرادی مناسب است که مایل به پرهیز از غذا در دفعات بیشتر، اما نه به شکل بسیار جدی و منظم آن هستند. به همین دلیل، این روش مقدمه ای کلی برای ورود به دنیای پرهیز دوره ای که به طور مفصل در فصل ۴ کتاب توضیح دادیم به شمار می آید. پرهیز خرد، روش دشواری نیست.

  • در پرهیز خرد نیز، همچون رژیم مبارز که در فصل ۷ به آن می پردازیم، زمان اختصاص یافته به صرف غذا محدود است. آنچه این روش را منحصر به فرد می کند، دفعات بیشتر پرهیز با زمان کوتاه تر، در مقایسه با پرهیز منظم است که معمولا بین ۱۲ تا ۲۰ ساعت به طول می انجامد و اگر هر روز نباشد، دست کم هفته ای چند بار صورت می گیرد.

برای مثال، در متداول ترین شکل پرهیز خرد، در یک محدوده ی زمانی ۸ ساعته، اجازهی غذاخوردن دارید و ۱۶ ساعت باقی مانده را باید از غذا پرهیز کنید. به عبارت دیگر، ۸ ساعت غذا می خورید و ۱۶ ساعت غذا نمیخورید.پرهیز خرد، کاملا مناسب شماست، زیرا راحت تر و بدون تحمل دوره های طولانی پرهیز، فوایدی کاملا مشابه آثار مثبت پرهيز دورهای به دست می آورید.

در این مقاله و مقاله بعد، با بررسی آثار مثبت و منفی پرهیز خرد، در تصمیم گیری کمکتان می کنیم. با وجود فراوانی انواع رژیم های پرهیزی و از جمله پرهیز نمرد، هیچ کدام برتر از دیگری نیستند. بهترین نوع پرهیز از غذا، روشی است که بیشترین فایده را برای شما و شیوه ی زندگی تان داشته باشد. برای آشنایی با دیگر رژیم های پرهیزی،است.

نگاهی به آثار مثبت و منفی

پرهیز خرد نیز مانند دیگر برنامه های پرهیز، آثار مثبت و منفی خود را دارد. أن اهمیت دارد این است که بیشتر مردم، پایبندی به پرهیز خرد را حتی از رژیم یعنی راحت تر می یابند. مهم ترین آثار مثبت پرهیز خرد، عبارت اند از:

  •  آسان ترشدن دوره ی پرهیز به دلیل کوتاه تربودن مدت آن. برای کسانی که آمادگی انجام دادن ۲۴ ساعت کامل پرهیز از غذا  را ندارند یا مایل به این کار نیستند، پرهیز خرد با مدت پرهیز تنها ۱۶ ساعت، جذابیت بیشتری دارد. با دوره های کوتاه تر پرهیز، کل فرایند
    پرهیز راحت تر و اجرای آن برای تازه کاران نیز ساده تر می شود.
  • تأثیر بیشتر به دلیل دفعات بیشتر پرهیز. یکی دیگر از فواید پرهیز ځرد، دفعات بیشتر پرهیز در مقایسه با برنامهی ۲۴ ساعت کامل پرهیز است. پرهیز از غذا جزء فعالیتهایی نیست که هرچه بیشتر انجام شود، پربازده تر باشد. اگر چنین باشد، پس چرا پرهیز نامحدود نداشته باشیم؟ واضح است، چون خواهیم مرد. آنچه اهمیت دارد، ضرورت حفظ تعادلی ظریف میان غذاخوردن و پرهیز، با هدف دستیابی به سلامت مطلوب است. علاوه بر این، دفعات بیشتر و نه الزاما طولانی تر پرهیز از غذا، بی اندازه می تواند مفید باشد.

در صورت اجرای پرهیز خرد، هر روز هفته را هم می توانید با پرهیز بگذرانید و به این نتیجه ی منطقی برسید که با افزایش دفعات پرهیز، بهره بردن از فواید آن نیز بیشتر می شود.

همین ویژگی، دلیلی برای مؤثر بودن روش پرهیز خرد است. با اینکه دانشمندان هنوز پژوهشهای مقایسه ای کافی در مورد روش های گوناگون پرهیز انجام نداده اند، ما در مورد مؤثر بودن نتایج پرهیز از غذای مکرر، البته تا حد معین، مطمئن هستیم.

برای داشتن اندام مناسب با کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار + بیست =