رژیم دانمارکی یک رژیم کم کالری است و در مدت کوتاه باعث لاغری می شود اما آیا لاغر ی حاصله از این رژیم تثبیت شده است و برای همیشه ما را از شر چربی ها رها می کند یا برگشت پذیر است برای پاسخ به این سوال و آشناییی بیشتر با این رژیم غذایی با مقاله ی ما همراه باشید .

برای دریافت بهترین برنامه ی غذایی و رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

مکانیسم رژیم دانمارکی :

به این رژیم رژیم کپنهاک هم می گویند باید بدانید که این رژیم به شدت دشوار است که هدف ان کاهش حدود 11 کیلو در کمتر از دو هفته است ایده اصلی رژیم دانمارکی این بوده است که به مردم کمک کند تا هر چه سریع تر وزن خود را کاهش دهند به خصوص برای آن ها یی که چاقی مانع از عمل جراحی شده است می دانیم که کاهش وزن سریع به شدت خطرناک است این رژیم غذاهای سالمی دارد اما ورشی  دشوار برای کاهش وزن است . ولی نتایج ان بسیار سریع است گاهی نیاز است که فرد به سرعت وزن کم کند در این صورت با صلاح دید پزشک می توان از آن استفاده کرد . اما این رژیم عوارض جبران ناپذیری دارد .

آیا از رژیم های سخت می توان نتیجه ی مطلوب گرفت ؟

افرادی که از رژیم هایی مانند رژیم دانمارکی استفاده می کنند خیلی سریع وزن کم می کنند اما بعد از تمام شدن آن نگه داشتن وزن کم شده ممکن نیست . و اغلب بیشتر کسانی که رژیم ها ی سختی مانند رژیم دانمارکی را می گیرند بعد از رژیم و بعد از مدتی از وزن اولیه ی خود هم بیشتر می شوند به همین دلیل رژیم های بسیار سخت توصیه نمی شود مگر اینکه فرد به دلیل پزشکی و یا جراحی مجبور به کاهش وز در سریع ترین زمان باشد . رژیم دانمارکی یک رژیم 13 روزه است .

آیا افراد در این رژیم گرسنگی می کشند ؟

دراین رژیم افراد می توانند غذا بخورند اما مقدار وعده ها ی غذایی شان کنترل می شود مقدار کالری که در یک روز دریافت می کنید 600 کالری است و این مقدار غذا به هیچ وجه پاسخگو ی مواد معدنی مواد مغذی و ویتامین های مورد نیاز بدن نیست . همچنین گروه های  غذایی نیز حذف می شوند پس فرد با کمبود مواد مغذی برای بدن مواجه می شود.

آغاز رژیم غذایی دانمارکی ؟

این رژیم غذایی در کپنهاگ در چندین دهه ی قبل ابداع شد ه است استفاده از این رژیم در ابتدا جهت کاهش وزن های ضروری توصیه می شده است اما بعدها حتی به فروش هم رسید رژیم غذایی دانمارکی تنها روی پروتئین بالا تمرکز دارد و از چربی و کربوهیدرات در این رژیم غذایی خبری نیست این محدودیت تا جایی پیشروی می کند که حتی جویدن آدامس نیز ممنوع است .

این رژیم ادعا می کند که فرد طی 13 روز حدود 11 کیلوگرم کم می کند این رژیم غذاهایی مانند : گوشت گوساله بدون چربی تخم مرغ قهوه کاهو یا اسفناج است . ادعای این رژیم حقیقت دارد و در کوتاه مدت خوب وزن کم خواهید کرد اما مزایایی برای سلامتی ندارد و وقتی در رژیم غذایی کربوهیدرات را به طور کامل حذف می کنید مقدار زیادی آب بدن را از دست می دهید و بعد از 2 هفته شاهد کاهش وزن چشم گیری هستید . اگر در فکر چنین رژیمی هستید باید آن را تنها با دستور دکتر و نظارت او انجام دهید . این رژیم چون محدودیت زیاد غذایی دارد ممکن است قند خونتان افت شدیدی داشته باشد به همین دلیل است که رژیم دانمارکی تاثیر کوتاهی دارد و برای مدت طولانی قابل اجرا نیست .

لیست غذایی رژیم دانمارکی :

این لیست محدودیت های فراوانی دارد و موارد مورد نیاز برای این رژیم بسیار کم هستند لیست غذایی به گونه ای است که فرد خیلی سخت غذا می خورد مثلا برای یک روز مقدار کمی از قهوه چای گوشت قرمز بدون چربی و کاهو می خورد کاهو کالری فوق العاده پایینی دارد و به خوبی سیر کننده نیست و یا انرژی زیادی برای بدن ندارد اگر گیاه خوار باشید که باید تنها از سبزیجات و چای و قهوه استفاده کنید . وجود قهوه به این دلیل است که این ماده غذایی تحریک کننده است .
در رژیم دانمارکی برای صبحانه یک تخم مرغ ، گوشت قرمز و کاهو به عنوان ناهار و دوباره گوشت و کاهو به عنوان شام مصرف می شود میان وعده ها هم قهوه و آب به مقدار زیاد هستند این روند بسیار خسته کننده است و سبب خستگی شدید فرد می شود در این رژیم عضلات شروع به تحلیل رفتن می کنند و عملکرد مغز هم کم می شود با پیشروی در این رژیم غذایی مواد به کار رفته هم تغییر می کنند با کاهو و تخم مرغ و گوشت قرمز شروع می شود و به مرور سبزیجات و مقداری نان تست  و ماهی هم اضافه می شود .

مزایای و معایب رژیم دانمارکی :

طبق این رژیم غذایی در روز 600 کالری مجاز هستید که استفاده کنید وزن کم می شود ولی در کوتاه مدت در بلند مدت می بینید که به هیچ وجه ارزش نداشته که از این رژیم استفاده کرده اید و ممکن است دچار بیماری ها و مشکلاتی مانند ناراحتی کلیه مشکلات معده و بیماری های دیگر شوید. در این رژیم نمی توانید ورزش کنید چون انرژی کمی به بدنتان می رسد و انرژی کافی برای ورزش را ندارید و اگر هم ورزش کنید احتمالا بی هوش می شوید و بیمار.

عوارض رژیم دانمارکی :

 • نداشتن انرژی کافی
 • حالت تهوع
 • استرس
 • سردرد
 • اضطراب
 • مشکلات روده
 • گرفتگی عضلات و درد آن ها
 • انواع کمبود مواد مغذی
 • مشکلات کلیوی
 • مشکلات کبدی
 • گرسنگی
 • بیماری

وعده های غذایی رژیم هایی مانند رژیم دانمارکی بسیار وسوسه کننده است همه دوست دارند در کوتاهترین زمان ممکن لاغر شوند و از تناسب اندام لذت ببرند اما بیشتر وزنی که در کوتاه مدت کم می کنید آ ب بدن است توجه داشته باشید که کاهش وزن روند آهسته و پیوسته ای دارد و نباید بر سر سلامتی خود ریسک کنید .

برای رسیدن به تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شانزده =