یکی از ارکان آشپزی کم کالری خرد کردن و بریدن سریع و بی خطر است.کارد های اصلی یک عدد کارد مخصوص نان با لبه های دندانه دار(برای خرد کردن گوجه فرنگی عالی است)،یک عدد کارد پوست کن(به طور تقریبی 7سانتی متر)و یک عدد چاقوی سر آشپز(تقریبا 20 تا 25 سانتی متر)برای خرد کردن.فر مایکروویو:اگر از این فر هیچ استفاده ای نمیکنید جز برای گرم کردن ته مانده یا((بخار پز کردن))سبزی ها و ماهی بدون افزودن چربی،باز هم مایکروویو به داشتنش می ارزد.

Woman cooking

پابکورن ساز یک پاپ کورن ساز بادی یا پاپ کورن سازی بخرید مه بتوانید بدون افزودن روغن در مایکروویو از آن استفاذه کنید.بعد از پف کردن،قبل از آنکه نمک یا سبزی های معطر به آن بزنید با اسپری آب ملایمی به آن بپاشید،طوری که فقط نمناک بشود به این ترتیب ادویه ها بهتر روی آن میچسبد.کیسه های پلاستیکی سبزی ها و میوه های شسته شده و پاک شده را در کیسه های پلاستیکی نگه دارید،بدین ترتیب وقتی به یک خوراکی نیاز دارید یا فرصت زیادی برای تهیه یک غذا ندارید آن ها آماده اند.کیسه های پلاستیکی مخصوص برای نکهداری سبزی ها و کاهو سوراخ های ریزی دارند که باعث میشود سبزی های آماده مصرف و فاسد شدنی تا یک هفته ترو تازه بماند.

یک آشپز کالری شناس باشید

پیدا کردن روش های اشپزی کم چربی و کم کالری نیاز به کمی کار دارد.از بعضی مواد غذایی میتوان به عنوان جایگزین استفاده کرد،آن ها جایگزین های فوق العاده و سالمی اند که به جای بعضی مواد میتوان آن ها را به کار برد.هر آشپز کالری شناسی باید از حقه های زیر استفاده کند.سرخ کردن پیاز و سیر به روش کم چربی وقتی نیاز به سرخ کردن پیاز و سیر در روغن است،از تابه ای نچسب و 2 قاشق غذا خوری آب به جای روغن استفاده کنید.حرارت را ملایم کنید و در تابه را بگذارید تا آب طبیعی پیاز و سیر در حالی که نرم میشود گرفته شود.

پنیر ماست درست کنید:یک ظرف ماست 450 گرمی کم چرب و ساده (که بدون ژلاتین درست شده)را داخل ابکشی که با پارچه ی دور پنیر هم اندازه باشد یا داخل فیلتر کاغذی قیف مانند قهوه بریزید. آن را روی کاسه ای بگذارید و در یخچال قرار دهید و اجازه دهید ماست 8 تا 24 ساعت بر حسب میزان سفتی ((پنیر مورد نظرتان بچکد.از این ماست چکیده در حکم جایگزین پنیر خامه ای استفاده کنید.در حالت نرم تر،میتوان به جای خامه ترش یا چرب از آن استفاده کرد.

سس سرکه برای سالاد درست کنید سس سرکه استاندارد (3سهم روغن یک سهم سرکه)در هر قاشق غذا خوری تقریبا 90 کالری دارد.اگر سرکه ی بیشتر از روغن استفاده کنید،،در مصرف کالری صرفه جویی کرده اید،ولی سالادتان در حد غیر قابل تحملی تند و گزنده میشود. در عوض از یک سهم روغن ،یک سهم سرکه ی طعم دار و در عین حال شیرین،مانند بالزامیک ،و یک سهم چای بسیار پر رنگ یا آب مرکبات،مانند پرتقال یا گریپ فروت استفاده کنید.

سیر کبابی وقتی سیر کبابی میشود،به سیری نرم و مالیدنی،چرب،غیر تند و بدون بو تبدیل میشود که میتوانید آن را جایگزین مایونز در سالاد های مرغ پاستا و سیب زمینی کنید.همچنین اگر به جای کره یا روغن نان بمالید خوشمزه است.یک بوته سیر را حبه حبه کنید،یک قاشق غذا خوری روی آن آب بریزید و در فویل بپیچید،و 45 دقیقه در فر با حرارت 200 درجه سانتی گراد بپزید.دور آن را باز کنید و بگذارید سرد شود تا زمانی که بتوان آن را به راحتی در دست گرفت و سپس سیر را فقط بفشارید تا از پوستش خارج شود.

از پنیر کهنه استفاده کنید: هر چه طعم پنیر بیشتر باشد،کمتر مصرف میشود. وقتی نیاز به پنیری ملایم،مانند موزارلا یا مانتری جک باشد که طعم آن هنگام طبخ از بین میرود،میتوانید پنیر کهنه چدار،ایشاگو،پارامسان،یا پنیر کهنه و دودی،مانند گودای دودی را جایگزین کنید.این پنیر ها را فقط در جا هایی میبینید،مانند روی غذا ، یا در صورتی که به طعم غذا بدون پنیر لطمه میخورد ، استفاده کنید تا سور و سات تان تکمیل شود.

سبزی های کبابی میدانید که باید سبزی های بیشتری مصرف کنید ،ولی ممکن است انواع ساده ی بخار پز آن خسته شوید.پس آن را در فری داغ کبابی کنید،با این کار شکر طبیعی آن ها میسوزد و طعمی به آن اضافه میشود، طعمی که سبزی های خام فاقد آن هستند.درحه ی فر را روی 220 درجه سانتی گراد بگذارید. سبزی های بزرگ را دو نیم کنید یا به برش هایی به ضخامت یم سانتی متر ببرید و در یک ردیف بچینید.با یک بطری پلمپ دار حاوی روغن زیتون کمی روی آن ها روغن بپاشید تا خشک نشوند طبق دستور العمل های پیشنهادی زیر آن را بپزید:

  • چغندر نصف شده یک تا یک ساعت و نیم کبابی میشود

  • برش هایی از کدوی حلوایی هشت تا دوازده دقیقه کبابی میشود.

  • لوبیا سبز و برش های طولی فلفل قرمز

  • پیاز نصف شده سی دقیقه کبابی میشود

  • برش هایی از سیب زمینیی شیرین پانزده دقیقه کبابی میشود.

  • کدو سبز پنج تا هشت دقیقه کبابی میشود

  • برش های بادمجان ده تا پانزده دقیقه کبابی میشود.

کمی روغن را با سس سرکه را نم نم در کاسه ای خالی بریزید،سپس مواد خرد شده ی سالاد یا سبزیجات را قبل از کبابی کردن به آن اضافه کنید و هم بزنید.این باعث میشود ترکیبات به طور یکدست به سس یا روغن ملایمی اغشته شود.

از گوجه فرنگی های خشک شده در آفتاب به جای بیکن استفاده کنید شما میتوانید به جای طعم شیرین و دودی گوشت چرب که در سوپ ها،غذا های آب پز و انواع پیتزا استفاده میشود،به راحتی از گوجه فرنگی های حلقه حلقه و در آفتاب خشک شده استفاده کنید. از انواع موجود در بسته بندی های روغن دار استفاده نکنید،مگر آنکه بگذازید روغنشان کاملا بچکدو آنها را خشک کنید و میتوانید انواع خشک آن را در مقداری آب داغ نرم کنید.

میتوان میوه را با اکثر چربی ها در غذا های پخته معاوضه کرد نمیتوان هم به طور کلی روغن یا کره را از غذا های پختنی حذف کرد و هم. چیزی پخت که ارزش خوردن داشته باشد. ولی میتوان مقدار چربی را تقریبا تا یک چهارم مقدار اصلی کاهش داد و ما بقی را با مایع پای الو کره سیب یا سس سیب جایگزین کرد.

با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید تا یک رژیم اصولی را بکار بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *