غذا مفاهیم بسیاری دارد ، می دانیم غذایی که ما می خوریم برای زندگی ضروری است . غذا برای بدن ما انرژی فراهم می کند ، ساختن ماهیچه ها ، استخوانها، اعصاب، مغز ،چشم ها ومو و تمام بدن به وسیله غذا می باشد. علاوه بر این غذا اعمال بدن را نیز تنظیم می کند ، پس معنی غذا بیش از تغذیه کردن بدن است. ما از غذا خوردن لذت می بریم بنابراین غذا به ما احساس امنیت و شادمانی می دهد.

مشکل اصلی غذایی درکشورهای توسعه یافته،به طوری مصرف زیاد بعضی از مواد غذایی است. بطوریکه مصرف زیاد قندها وچربی ها منجربه دریافت زیاد کالری همراه با یک رژیم غذایی نامناسب می شود.

رژیم غذایی

انواع و مقادیری از مواد غذایی و آشامیدنی ها ست که روزانه توسط فرد مصرف می شود.

سوء تغذیه

اختلال در سلامت در نتیجه کمبود ، زیادی و یا عدم تعادل دریافت بدن از مواد مغذی می باشد. سوء تغذیه شامل پرخوری و کم خوری است. به طوری که دریافت زیاد کالری یا یک ماده مغذی بیش خوری است که می تواند خطرناک باشد. به طور مثال مسمومیت با ویتامین A که در اثر خوردن جگر یا هویج فراوان اتفاق می افتد.

بعضی عوامل محیطی وغذایی احتمال پیشرفت بیماری های مزمن را افزایش می دهند. در حالی که بعضی عوامل از پیشرفت آن می کاهند. بسیاری از بیماری های مزمن در چند عامل خطر مشترک هستند. برای مثال چاقی خطر بیماری های قلبی ، بعضی سرطانها ، دیابت را افزایش می دهد.

بیماری های قلبی عروقی

در آمریکا هر ساله 5/1 میلیون نفر دچار حمله قلبی می شوند که علت اصلی آن تصلب شرائین است که  پروسه  این بیماری در کودکی شروع می شود ودر طول زندگی پیشرفت می کند . سه عامل خطر بیماری های قلبی – عروقی قابل کنترل نیستند: که شامل سابقه خانوادگی ، افزایش سن ، جنس مذکر . اما پنج عامل دیگر که شامل استعمال دخانیات ،چاقی، پرفشاری خون ، سبک زندگی ، و بی تحرکی و سطح بالای کلسترول خون قابل کنترل می باشد.

عوامل خطر غذایی بیماریهای قلبی و عروقی

  • دریافت زیاد چربی اشباع شده ، کل چربی ، کلسترول ، کالری ، الکل، سدیم
  •  دریافت کم : فیبرهای  محلول ، کلسیم ،پتاسیم

سرطان 

سرطان ها بعد از بیماری های قلبی دومین علت مرگ هستند و سبب مرگ میلیون ها نفر در سال می باشند. منشأ بیش از 80% سرطان ها عوامل محیطی هستند . بنابر این اگر در شرایط محیطی تغییر داده شود می توان از آنها پیشگیری کرد.

عوامل خطر غذایی احتمال سرطان

  • دریافت زیاد: چربی ، کالری ، گوشت یا ماهی دودی ،نمک سود شده ، چاقی،
  • دریافت کم فیبر

پوکی استخوان

عبارتست از کم شدن چگالی استخوان و درنتیجه از بین رفتن اسکلت . هر ساله 250 هزار نفر که بیشتر آنان زنان هستند دچار شکستگی لگن می شوند که پوکی استخوان علت اولیه این شکستگی ها می باشد.

عوامل خطر پوکی استخوان 

  • تغییرات هورمونی بعداز یائستگی
  • فقدان تمرینات ورزشی
  • قامت کوتاه
  • دریافت کم کلسیم در طولانی مدت
  • استعمال دخانیات
  • ژنتیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *