باید بدانید که مرکز گرسنگی در انسان همیشه فعال است ولی مرکز سیری به صورت دوره ای برای مهار مرکز گرسنگی به کار می افتد و دقیقا به همین علت است که اگر خودمان را با شیوه های مختلف کنترل نکنیم بیشر از پیش غذا خواهیم خورد و دیگر کنترلی روی غذا خوردن خود نخواهیم داشت .

برای شروع رژیم غذایی خود با ما تماس بگیرید و با پزشک ما مشورت کنید .

از رژیم گرفتن بیزار می شوید

یکی از مهم ترین پیامدهای بهره گیری دراز مدت از رژیم های غذایی غیر اصولی بیزاری از رژیم های غذایی و روی آوردن حریصانه به خوردن است که بی شک عوارض خطرناکی را به دنبال خواهد داشت عوارضی چون پوکی استخوان ریزش مو کم خونی کاهش بینایی ریختن دندان ها و ضعف اعصاب هم از عوارض این رژیم های غیر اصولی خواهد بود می دانید که سلول های عصبی از کربوهیدرات تامین می شود نرسیدن این دسته مواد به آن ها منجر به بروز ناآرامی های عصبی سردرد و سرگیجه در فرد می شود .

سوء تغذیه

در یک رژیم غذایی اصولی باید از همه ی گروه های غذایی استفاده کنید یعنی نان و غلات سبزیجات میوه جات لبنیات گوشت قرمز و سفید تخم مرغ و حبوبات در کنار فعالیت های ورزشی چون پیاده روی و دویدن یا ورزش های هوازی رژیم های غذایی کم کالری مانع رسیدن و دریافت انرژی مورد نیاز سلول ها می شود و از آنجا که متابولیسم بدن به خوبی صورت نمی گیرد فرد سست و بی حال شده و پس از مدتی از ضعف زیاد دچار بیماری می شود و وقتی بدن فردی به متابولیسم پایین عادت کند با کنار گذاشتن رژیم حتی با مصرف مواد غذایی طبیعی هم چاق می شود.

برنج و نان بخورید

خیلی از افراد بدون مشورت با پزشک به صورت خودسر مصرف نان و برنج را به طور کامل از رژیم روزانه حذف می کنند غافل از این که این دسته از مواد هم باید به میزان لازم به بدن برسند در چنین شرایطی فرد برای جبران این وضعیت به مصرف مواد قندی روی می آورد با افزایش میزان قند خون ترشح انسولین بالا می رود و به دنبال آن افت قند خون بدن به عنوان یک عارضه جدی تداوم می یابد که تبعات خود را به همراه دارد .

رژیم های پر از پروتئین

این رژیم هم مانع از جذب کلسیم در بدن می شود و عوارضی مانند پوکی استخوان و نرمی استخوان را به همراه می آورد .

رژیم های پر از چربی

رژیم ها یی از این دست هم فرد را با خطر افزایش کلسترول چربی های بد خون و تری گلیسیرید مواجه می کند.

رژیم آب به تنهایی اشتباه است

مصرف بیش از اندازه ی آب منجر به خیز یا ورم سلولی یا به بیانی تجمع زیاد آب در داخل سلول ها می شود که اگر تداوم یابد سوء تغذیه و حتی مرگ را در پی دارد .

غذاهای متنوع بخورید

باید در رژیم غذاییتان از 5 گروه غذایی استفاده کنید کسانی که برخی از  این 5 گروه غذایی را حذف می کنند  مبتلا به نوعی جدی  سوء تغذیه می شوند سوء تغذیه در افرادی که رژیم تک خوری دارند به این دلیل اتفاق می افتد که برخی مواد غذایی تنها به همراه مواد غذایی دیگر هضم و جذب می شوند همچون منابع گیاهی دارای آهن که همراه با منابع دارای ویتامین سی جذب می شود پس فقر مصرف هر یک از این مواد مانع جذب مواد مغذی دیگر می شود .

اعتیاد به رژیم غذایی

افرادی که به رژیم غذایی سخت عادت می کنند پس از مدتی نسبت به رژیم ها یی که حتی متخصصان تغذیه به آن ها می دهند نیز وسواس شده و تصور میکنند که ان ها هم پر کالری هستند و برا این اساس خودسرانه از رژیم های کم کالری تری استفاده می کنند که براین منوال نه تنها دچار سوء تغذیه و انواع بیماری ها می شوند بلکه بدنشان پس از مدتی دیگر نسبت به هیچ رژیمی جواب نمی دهد بلکه حتی با خوردن غذای طبیعی هم چاق می شوند .

برخی از رژیم های نامتعادل

  • رژیم BANTING : در این برنامه ی غذایی مصرف آب و مایعات محدود شده و رزانه یک کیلوگوشت کم چربی و صد گرم سبزیجات توصیه می شود .

  • رژیم  COOLEY-KUR : در این رژیم مواد مجاز عبارت هستند از گوشت تخم مرغ غذاهای تهیه شده از سبزیجات مختلف شیر کم چرب آب میوه و یک برش کوچک نان سبوس دار ولی از قند و شکر و فراورده های آردی به طور کامل نباید استفاده کرد.

  • رژیم GAYLORD HAUSER  : در این رژیم مواد غذایی که می توانیم استفاده کنیم عبارت است از گوشت شیرتازه سالاد میوه و روزانه بین 1-3 تخم مرغ افزودن جوانه ی گندم مخمر آب جو ماست و ملاس سیا ه تهیه شده از نیشکر جهت تقویت تاکید می شود اما به طور کلی مصرف فراورده های آردی شکر قند منع شده است .

  • رژیم تخم مرغ : روزانه 2- 6 عدد تخم مرغ سه روز در هفته فقط یک برش نان به علاوه گوشت سبزیجات و میوه جات میل می شود .

  • رژیم ماهی : دو روز پشت هم در ناهار و شام نیم کیلو ماهی یعنی روزانه یک کیلو ماهی به علاوه مقدرا کمی میوه و آب میوه توصیه شده است و بقیه ی ایام هفته می بایست از یک رژیم کم کالری کم چربی و کم کربوهیدرات استفاده شود .

  • باید بدانید که گوشتهایی که به مقدار فراوان و بدون محدودیت مصرف می شوند علاوه بر ترکیبات سمی که در روند چرخه های متابولیکی عادی خود به وجود می آورند سرشاراز چربی و  مملکول های پورین بوده که عامل ایجاد اسید اوریک و زمینه ساز نقرس و سنگ ها ی اورات در کلیه ها می باشند مصرف زیاد چربی هم عامل افزایش بیش از حد سطح چربی خون چه به صورت کلسترول و چه به صورت تری گلیسیرید شده و باعث تصلب شرایین فشار خون بیماری های قلبی عروقی  و کلیوی و حتی پانکراس می شوند که به طور ثانویه نیز ممکن است زمینه ی ابتلا به بیماری قند را ایجاد کند .

برای شروع رژیم غذایی خود با ما تماس بگیرید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *