سلامتی غضروف ها و مفاصل اگر میخواهید وقتی پیر شدین بتوانید به راحتی راه بروید ودر مفاصل خود درد نداشته باشید باید برای رژیم غذایی خود وقت گذاشته و اگر صحیح نیست ان را اصلاح کنید می دانید که مردم از تمام نژادها، جنسیت ها و سنین ممکن است دچار آرتروز شوند و همچنین در بسیاری از کشورهای دنیا آرتروز از دلایل اصلی ناتوانی جسمی است . در این مقاله از رژیم غذایی مفید و موثر در سلامت مفصل هایتان مفصل صحبت خواهیم کرد با این مقاله همراه شوید .

رژیم غذایی موثر – سلامت عضروف ها و مفاصل :

اگر از رژیم های لاغری استفاده می کنید ممکن است نیاز به مصرف مکمل داشته باشید زیرا این رژیم ها برخی از مواد غذایی را محدود میکنند و ممکن است مفاصل شما در این بین اسیب ببینند . خوب است که از مکمل کلسیم و ویتامین دی همراه با رژیم لاغری اابته با مشورت پزشک خود استفاده کنید . می دانید که اسیب های مفصلی می توانند بسیار ازار دهنده باشند . هر کدام از انواع اسیب های مفصلی  به صورت متفاوتی رشد می کنند اما همگی دردناک هستند و می توانند منجر به از دست دادن عملکرد و بدشکلی بدن شوند.

چند عادت سالم برای سلامتی غضروف ها و مفاصل وجود دارد که می توانید با دنبال آنها خطر درد مفاصل را با بالا رفتن سن کاهش دهید. بسیاری از این عادات مانند ورزش کردن و خوردن غذاهای سالم از بروز دیگر بیماری ها نیز پیشگیری می کنند باید توجه داشته باشید که همواره خوردن مکمل کلسیم یا شیر و ماست به اندازه ی کافی را فراموش نکنید همچنین خوردن پروتئین و همه ی گروه های غذایی به اندازه اگر هم رژیم دارید باید کلسیم به مقدار کافی دریافت کنید در این زمینه با پزشک خود مشورت کنید و هیچ مکملی را بدون مشورت با پزشک مصرف نکنید

همواره توجه داشته باشید که باید التهاب مفاصل را جدی بگیرید

سلامتی غضروف ها و مفاصل

این آسیب مفصلی  یک سیستم ایمنی سالم محافظت کننده است. بنابراین با فعال کردن التهاب درونی با عفونت و ابتلا به بیماری مقابله می کند اما سیستم ایمنی ممکن است منحرف شود و به اشتباه با التهابی کنترل نشدنی به مفاصل حمله کند و موجب فرسایش مفاصل و شاید اعضای داخلی بدن مانند چشم ها و دیگر قسمت ها شود . آرتریت روماتوئید و آرتریت پسوریاتیک نمونه های آرتروز التهابی هستند. محققان معتقدند که ترکیب ژنتیک و نیروهای محیطی می توانند خود ایمنی را تحریک کنند .

سلامتی غضروف ها و مفاصل گاهی اوقات امکان دارد که اسیب های مفاصل و غضروفی شما هیچ علائمی نداشه باشد  و فقط با عکسبرداری از مفاصل مشخص می شود. در شرایط هم ممکن است خود را با علائمی مانند ورم، درد، سفتی و کاهش دامنه حرکات نشان دهد و سپس محو شود. این علائم ممکن است خفیف، متوسط یا شدید باشند و به مدت یک سال یکسان بمانند اما با گذشت زمان بدتر خواهند شد. آسیب های شدید مفصلی ممکن است موجب دردهای مزمن، ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه و دشوار ساختن راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها شود.

آرتروز سبب تغییر دائمی در مفاصل می شود

سلامتی غضروف ها و مفاصل

این تغییرات می توانند مشهود باشند مانند بهم ریختن اتصالات انگشتان دست اما معمولا آسیب وارد شده را تنها می توان با عکس های رادیولوژی دید. برخی از انواع آرتروز علاوه بر مفاصل، قلب، چشمها، ریه ها، کلیه ها و پوست را نیز تحت تاثیر قرار می دهند. در آن هنگام که  دو زانو یا چهار زانو می نشنید، بلند شدن و یا از پله بالا رفتن شما را دچار درد می کند .  در موارد پیشرفته هم به طور دائم درد زانو وجود دارد. ایجاد صدا در مفاصل است. البته صدا در مفاصل افراد نرمال نیز ممکن است دیده شود ولی در آرتروز صدای استخون ها ، همراه با درد در مفاصل وجود دارد. از علائم دیگر صدمه دیدن مفاصل ،تورم مفصل است که به طور ثانویه باعث بزرگ شدن استخوان می شود. عوامل ایجاد تورم در مفصل بالا رفتن سن افزایش وزن تغذیه نامناسب بیماری های مفصلی شکستگی های قبلی ناحیه زانو بی حرکت کردن طولانی مدت زانو به علائم توجه داشته باشید و این علائم را جدی بگیرید و زود اقدام کنید.

می دانید که آسیب دین مفاصل باعث از بین رفتن غضروف مفصلی می شود. این بیماری غضروف مفصلی را به مرور زمان دچار تخریب می‌ کند. در نتیجه راه رفتن بیمار مشکل می شود. با آسیب غضروف، استخوان‌ها به طور مستقیم با هم تماس پیدا می‌کنند که به ایجاد درد شدید در بیمار منجر می‌شود. این بیماری را نباید با پوکی استخوان اشتباه گرفت چرا که در پوکی استخوان، غضروف‌ها سالم هستند ولی خود استخوان ضعیف می‌شود . باید بدانیدکه مفاصل و از بین رفتن آن ها  منجر به آرتروز  می شود . با افزایش سن از بین رفتن مفاصل ناگزیر است . باید از سی سالگی اگر قبل از این سن ورزش نمی کردید باید ورزش را شروع کنید . معمولاً در ایجاد آن فاکتورهای ژنتیک نقش دارند.

از بین رفتن مفاصل ابتدا  در مچ دست، آرنج و شانه وجود ندارد. همچنین در اندام تحتانی مثلاً در زانو، لگن و شست پا، آرتروز اولیه دیده می‌شود. توجه کنید که به دنبال یک بیماری خاص مانند روماتیسم مفصلی، عفونت و شکستگی در مفصل به وجود می آید. آسیب های مفصلی در انواع  مفاصل دیده می‌شود به عنوان مثال در اندام فوقانی فقط در بند انتهایی و میانی انگشتان شخص دیده می‌شود. در ناحیه ستون مهره، گردن و کمر و نه در ناحیه پشتی نیز دیده می شود. خوب است بدانید که در از بین رفتن مفاصل  می‌توان با کنترل بیماری زمینه‌ای به میزان قابل توجهی جلوی پیشرفت این بیماری را گرفت. وقتی غضروف از بین می رود استخوان روی استخوان مالیده می شود و موجب درد، ورم و سفتی می شود.

سلامتی غضروف ها و مفاصل با گذشت زمان

سلامتی غضروف ها و مفاصل

با گذشت زمان مفاصل ضعیف خواهند شد و درد نیز مزمن می شود. شاخص های خطر شامل اضافه وزن، سابقه خانوادگی، سن و آسیب های پیشین می شود. وقتی علائم مفصلی خفیف یا متوسط باشند می توان با این راه ها آن را کنترل کرد: توازن بخشیدن به فعالیت ها با استراحت استفاده از روش های درمانی گرم و سرد فعالیت فیزیکی منظم تثبیت وزن سالم تقویت قوای عضلات اطراف مفصل استفاده از دستگاه های کمکی استفاده از مسکن های بدون نیاز به نسخه یا داروهای ضد التهاب پرهیز از حرکات سنگین تکراری اگر علائم مفصل شدید شود موجب محدودیت انعطاف و پایین آمدن کیفیت زندگی خواهد شد.

توجه داشته باشید که  سیگار کشیدن یک مثال از خطرات محیطی است که می تواند التهاب مفاصل را در افرادی با ژنتیک خاص فعال کند.با انواع خود ایمنی و التهابی آرتروز، تشخیص زودهنگام و درمان تهاجمی ضرورت پیدا می کند. کاهش سرعت فعالیت بیماری می تواند به خفیف کردن علائم و حتی پیشگیری از آسیب دائمی مفاصل شناخته می شوند . هدف درمان کاهش درد است .نقش ورزش و تحرک را در سلامت مفاصل فراموش نکنید .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *