در دبستان،آموزش تغذیه ما (سابقا چنین بود)سه وعده غذای کامل در روز بود:صبحانه و ناهار و شام.شاید آن روش برای بعضی از افراد (نظیر ورزشکاران المپیک و کارگرانی که به کار سخت ساختمانی سرگرمند)خوب باشد،اما قطعا برای همه مناسب نیست.من با هر گونه روش استاندارد شده یا رژیمی که بی توجه به نیاز های فردی باشد مخالفم.اگر کسی ساعت 6 بعد از ظهر برای شام گرسنه نبود ،آن وقت چه ؟ یا اگر ترجیح بدهید صبحانه و ناهار را تلفیق کنید و ساعت 11 صبح غذا بخورید؟

 سه وعده غذا در روز مناسب نیست

معمولا به چنین عادتهایی،تحت عنوان نا منظم و ناسالم ، به نظر نا مساعد می نگرند.حال آن که بدن اتسان برای تشخیص نیاز هایش از هوشمندی و فرزانگی فطری بهره مند است.جسمتان به ضما میگوید که کی به غذا احتیاج دارد و چه موقع باید غذا بخورید. باید این تجربه را بیازمایید.باید این تجربه را بیازمایید و گوش فرا دادن به جسمتان را بیاموزید.آنگاه میتوانید روش غذایی خودتان را به دست آورید،که احیانا گاه به گاه عوض خواهد شد.

مثلا روش من اخیرا چای یا قهوه ساعت 10 صبح ، و بعدا غذایی سبک یا چند چیز مختصر در پیش از ظهر بوده است.ساعت 2 بعد از ظهر ، معمولا غذای نسبتا سنکین شامل پروتئین و نشاسته میخورم.نزدیک 7بعد از ظهر هم شام سبکی هر چه که بخواهم میخورم.این برنامه کنرل شده غذایی که آگاهانه آن را طراحی کرده باشم نیست.حاصل گوش فرا دادن به علائم بدنم و نیاز های فردی من است.تصور میکنم زمانی به طریقی به چیزی که اکنون نمیدانم تغییر خواهد کرد.باید تا پیام بعدی صبر کنم.

برای پاسخ سوالات و نظرات خود می توانید از لینک تماس با در ارتباط با متخصصان با تجربه کلینیک لاغری و تناسب اندام رسپبنا باشید

شاید دریابید که برنامه کارتان با روشی که میخواهید برای خورد و خوراکتان برگزینید تضاد دارد. با استفاده از قهوه ابتکارتان،همیشه میتوانید راهی پیدا کنید تا برنده شوید.بسیاری از خانم های شاغل ،وضعیتی را تجربه میکنند که مراجعم روت از آن شکایت داشت.روت میگفت که مجبور است ساعت 7 صبح صبحانه بخورد،یا بدون صبحانه از خانه بیرون برود تا بتواند به موقع به سر کارش حاضر شود ، معمولا بدون صبحانه به سر کارش میرفت چون صبح به آن زودی تمایلی به صبحانه خوردن نداشت.

اما ساعت 9/5 صبح به شدت گرسنه میشد و تنها چیزی که در اختیارش بود شیرینی از ماشین سکه ای یا احیانا نان شیرینی هایی بود که کسی به اداره آورده بود.روت احساس درماندگی میکرد.دپسا نداشت شیرینی بخورد،زیرا به او انرژی مفرط میداد.اما میدانست باید چیزی بخورد ، و گرنه برای ناهار از فرط گرسنگی دو برابر آنچه نیاز داشت میخورد.

هنگامی که روت نزد من آمد،چنان پیرامون کار و برنامه خورد و خوراکش ناکامی آفریده بود ،که آماده بود کارش را رها کند.به طرزی یکنواخت وزنش افزایش یافته بود ، صرفا به این دلیل که دیکر به علائم جسمش گوش فرا نمیداد.با کمک یکدیگر ، راه حل بسیار ساده یی یافتیم.پیشنهاد کردم روت با خودش کشمش و بادام خام به سر کار ببرد و هر موقع گرسنه اش شد آنها را بخورد.

این ترکیب هم به مذاق شیرینی پسندان خوش می آید ، هم ته دل را میگیرد.هم کشمش مغذی است،هم بادام.در نتیجه،مقدار کمی از آنها گرسنگی را فرو مینشاند. آنقدر هم کوچک هستند که بتوان بصیرانه آن ها را خورد . حالا رپت خپراک مختصر صبح خود را به سایر میوه های خشک و آجیل های خام تغییر داده است.

بازگشت روت به عادت های درست تغذیه،چندان طولی نکشید.اگر به محض تشخیص مشکل ، درصدد یافتن راه حل بر آمده بود، میتوانست خود را از. افزایش وزن و ناکامی ناشی از آن برهاند.اگر میبینید برنامه کارتان با الگو های غذایی شما جور در نمی آید، از قهوه ابتکارتان استفاده کنید تا راه حلی رضایت بخش بیابید.

بچه ها آموزگاران بزرگی هستند

وقتی درباره عادتهای درست تغذیه دانش بیشتری می اندوزید،به هنگام آموزش آنها به بچه هایتان حتما خودتان حتما آنها را به کار ببرید.در واقع،اغلب بهتر است به جای این که بکوشیدالگو های طبیعی خورد و خوراک بچه هایتان را کنترل کنید،بگذارید آنها به شما بیاموزند که چگونه غذا بخورید.اگر کودک شما ساعت 5 بعد از ظهر ساندویچ کره بادام زمینی بخواهد چه میکنید؟احتمالا نمیپذیرید چون اشتهای او را برای شام کور میکند. اگر بگذاریدکودکتان ساعت 5 بعد از ظهر آنچه را میخواهد بخورد و موقع شام غذای کمی بخورد یا حتی هیچ نخورد چه میشود؟

معتقدم ما بزرگتر ها اغلب فرزانگی فطری بچه هایمان را در مورد خورد و خوراک در هم میریزیم.البته باید بر غذای خوب و مغذی تاکید شود ،اما بکوشید ارام باشید تا ببینید که بچه باهوش کوچکی که بر سر میز شام کنارتان نشسته است چع میتوانید بیاموزید.

آیا پس از کار اضطراب دارید؟

یکی از مشکلاتی که بسیاری از خانمها در طول … غذا خوردن را به جشنی با شکوه بدل سازید. عالیترین ظروف چینی و کریستال و نقره و بهترین رومیزی های خود را به کار ببرید. پیش از آن که سر میز بنشینید،چند شاخه گل روی میز قرار دهید.از فرایند غذا خوردن لذت ببرید ، و خودتان را در زیبایی پیرامونتان غرق کنید.لیاقت این زحمت را دارید. غذا خوردن باید تجربه یی شادمانه باشد. هر چه بیشتر این کار را بکنید، میزان ترس و احساس گناهتان کمتر خواهد شد. اکون میدانید که ترس و احساس گناه سبب میشود که بسیار بیش از حد لزوم غذا بخورید. به طور منظم این تمرین را به کار گیرید و از آن لذت ببرید!

نکات زیر را فراموش نکنید:

1-وقتی میخواهید غذا بخورید، از خود بپرسید که آیا آن ((غذای اغوا کننده)) است یا((غذای ارضا کننده)).
2-وقتی به شیوه غذا خوردن کسی که به طور طبیعی لاغر است نزدیک شدید، بیشتر درباره تغذیه درست بیاموزید.
3-نکوشید غذای بی فایده یی را که خوردید با خوردن غذای سومندی که به راستی نمیخواهید، خنثی کنید.
4-زمان مشکل و غیر قابل تحمل را تجزیه و تحلیل کنید تا با استفاده از تخیل خلاقتان ، برای آن راه حلی بیابید.
5-حتما برای خودتان وقت فراغتی برای استراحت و تنها ماندن،ایجاد کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 1 =