نحوه تشخیص رژیم های تقلبی.امروزه به دلیل زندگی ماشینی و مدرنی که همه ی ما تجربه می کنیم معمولا اکثر ما اضافه وزن داریم و چاق هستیم . بنابراین برای کاهش عوارض چاقی باید جامعه را در مورد تغذیه مناسب آگاه‌تر کرد. افزایش وزن و چاقی اثرات نامطلوبی همچون ایجاد دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و سرطان‌ها را به همراه دارد. استفاده از سایت‌های تغذیه‌ای گوناگون توسط افراد افزایش یافته است.

برخی از سایت‌ها که مردم برای مشاوره در زمینه مشکلات تغذیه‌ای استفاده می‌کنندو رژیم های تقلبی استفاده می کنند؛ پایه علمی ندارند و از این سایت‌ها به جای افراد مجرب و آموزش‌دیده، عموما از اطلاعات محدود بازاریابان کالاهای تجارتی استفاده می‌شود. آنچه اهمیت دارد؛ تشخیص علمی بودن رژیم‌های چاقی و لاغری اینترنتی و همچنین بهترین راه‌های لاغری می‌باشد.‌

می دانید که چاقی علاوه بر مشکلاتی که در ظاهر ما ایجاد می کند  بیماری‌هایی چون دیابت ، کاهش طول عمر ، سرطان ، تنگی‌تنفس ، سنگ صفرا ، مشکلات باروری و زایمان وبسیار مشکلات دیگربرای فرد ایجاد می‌شود. چاقی شکمی نیز مشکلاتی مانند دیابت و افزایش قند خون و عدم تعادل قند خون، افزایش چربی‌های خون و افزایش فشار خون، کاهش ‌طول عمر و امید بر زندگی و همچنین کاهش تناسب و زیبایی اندام برای افراد را به همراه دارد.

رژیم های لاغری استاندارد و علمی چه ویژه گی هایی دارند :

رژیم های تقلبی

خوب است در همین ابتدا به جای پیدا کردن رژیم های تقلبی بدانید که رژیم های علمی و استاندارد چه ویژه گی هایی دارند . اول اینکه این رژیم ها تمام مواد مغذی مورد نیاز روزانه بدن را در بر بگیرد . و نکته ی دیگر این که رژیم غذائی براساس سن ، جنس، میزان فعالیت بدنی، شرایط فیزیولوژیک و عادات غذایی فرد برنامه ریزی گردد . فرد در طول روز احساس گرسنگی و ضعف ننماید . دارای مواد غذایی در دسترس باشد . نباید دچار عوارض چون ریزش مو، افسردگی، ضعف و بیحالی و چروکیدگی پوست شود. دارای همه وعده های غذایی صبحانه، میان وعده صبح، ناهار، عصرانه، شام و قبل از خواب باشد.

تشخیص- استفاده از وسایل لاغری :

رژیم های تقلبی

یکسری وسایل که معمولا برای لاغری تبلیغ می شوند مانند کمربندها و شکم بند های لاغری که می تواند بسیار مفید باشد اما ایا باید این تبلیغات را جدی گرفت ؟ باور غلطی درباره کمربندها و شکم‌بند‌های لاغری وجود دارد که افراد باید بدانند این کمربند‌ها بیشتر آب میان بافتی را کاهش می‌دهند و تاثیری در کاهش چربی شکمی ندارند.کمربند‌های لاغری در دو نوع ‌حرارتی و لرزشی وجود دارند؛ ولی هیچیک مجوز را ‌ندارند.

با لرزش و حرارت این کمربندها فقط آب میان بافتی کاهش می‌یابد‌؛ اگر چربی‌ها حرکت کنند و وارد جریان خون شوند ممکن است باعث ایجاد خطر سکته قلبی و مغزی از طریق مسدود کردن عروق هم شوند‌. نمی‌توانیم از امواج مغناطیسی بر بدن به عنوان روش لاغری استفاده کرد‌، زیرا برای ضربان قلب و مغز ممکن است مضر باشد و ایجاد تهوع‌، سردرد ‌و سرگیجه مینماید‌. ‌استفاده از آنها نمی‌تواند دائمی باشد و بی‌اثرند؛ گوشواره‌های مغناطیسی از جنس ژرمانیوم تهیه شده و تاثیری در کاهش چربی ندارد.

باورهای نادرست

همواره به خاطر داشته باشید که نباید به منظور بازاریابی دچار رژیم های تقلبی بشوید و واژه‌ی لاغری و یا رژیمی را به هر ماده‌ی غذایی و خوراکی چسباند. مثلا روغن کانولا یک روغن رژیمی و یا سرکه‌ی لاغری و..باید دانست هیچ ماده‌ی غذایی باعث لاغری نمی‌شود‌. فقط آب چاق‌كننده نيست. ‌در‌باره نوشابه‌های رژیمی باید دانست که: نوشابه رژیمی که حاوی فتیل الانین‌، ساخارین‌، اسپارتام‌، اسه سولفام کا (‌قند‌های مصنوعی‌) می‌باشند، هم چاق‌کننده هستند.

علاوه بر آن برای خانم‌های حامله توصیه نمیشوند و مصرف آنها اشتیاق بیشتر‌، خوردن پیدا می‌شود ‌چون حس می‌کنند که این نوشابه ها چاق‌کننده نیستند‌و باعث افزایش ولع به خوردن میشوند واژه رژیمی به معنای کم کالری نیست و نمی‌توان نا‌محدود آنها را مصرف کرد‌. تبلیغات در گذشته در مورد آب درمانی زیاد بوده و حتی مصرف تا روزی شش لیتر هم توصیه میشده است.

که علمی نیست‌. زیرا چنین رژیمی سبب رقیق شدن شیره گوارشی‌، ادم  و سوء تغذیه افراد می‌شود‌. مصرف آب کرفس‌، شوید‌، جعفری تاثیری در لاغری ندارند‌. ترشی‌، سرکه‌، آب لیمو‌، لواشک‌، آلوچه‌، آبغوره سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن بدن می‌شوند و از آنجایی که آب‌غوره حاوی ‌نمک است سبب افزایش فشار خون در افراد هم می‌گردد. فرم ترانس‌، نمک‌، روغن جامد و شکر در بیسکوئیت‌ها باعث چاقی می‌شود.‌

چاقی شکمی  

رژیم های تقلبی

یک سری اطلاعات از بدن تان را همه ی شما باید داشته باشید و به بدن خود اگاه باشید.همه ی ما باید بدانیم که اندازه دور شکم در خانم‌ها کمتر از 80 سانتیمتر طبیعی و با رنگ سبز و بین 88 ـ 80 هشدار و زرد رنگ می‌باشد .‌اگر به اعدادی ‌بالاتر از 88 باشند، ‌خطرناک و قرمز رنگ است‌. اما در آقایان این اعداد متفاوت است، تا 94 سانت طبیعی و سبز رنگ و بین 102 ـ 94 ‌هشدار و زرد رنگ و بالاتر از 102 خطر ناک و قرمز رنگ می‌باشد.‌

کاهش وزن کلی بدن تا رسیدن به شاخص توده بدن بین 25 ـ 20 که خود به خود باعث لاغری کلی بدن و در نتیجه شکم می‌شود؛ برخی تصور می‌کنند که در ناحیه شکم آب جمع شده و باعث بزرگ شدن شکم آنها شده است‌. روزانه 5/2 لیتر حجم آب مصرفی است که به همان اندازه از کلیه‌ها دفع میشود. در حالی که افزایش وزن به صورت چربی ابتدا در ناحیه شکم و سپس ران‌ها و باسن می‌شود.

نکاتی در تشخیص رژیم های لاغری تقلبی :

 توجه کنید که گاهی افرادی اقدام به توزیع رژیم های تقلبی از قبل آماده و پرینت شده به مراجعین مینمایند، در واقع قبل از رویت بیمار نسخه اش را پیچیده اند بعنوان مثال برخی از پزشکان متخصص، پزشکان عمومی، فیزیوتراپها، کارشناسان فیزیولوژی ورزشی، تربیت بدنی، مدیران باشگاههای ورزشی و حتی موسسات زیبایی پوست و مو و آرایشگاهها  شامل میشود. و بابت آن هزینه هم دریافت مینمایند. این رژیم ها عموما از اینترنت اقتباس و یا مستقیما پرینت شده اند و فاقد وجاهت علمی هستند.

توجه داشته باشید که ارائه ی رژیم غذایی یکسان برای همه ی مراجعین چاق و لاغر، بدلیل عدم توانایی رژیم نویسی است . در حالی که با توجه به شرایط هر فرد باید رژیم خاصی ارائه داد و یک نسخه را نمی توان برای همه ی افراد پیچید. از نظر قانونی و علمی وشرعی، تجویز یک رژیم کپی شده و یکسان برای چاقی و لاغری به همه ی افراد، خلاف محسوب میشود، چرا که هر شخص، اندازه جثه ، قد ، وزن و اندازه دور شکم واز نظر هورمونی، فیزیولوژیک، وضعیت اقتصادی وعادات غذایی متفاوت دارد، بنابراین تجویز رژیم غذایی یکسان برای همه اقدامی غیر علمی و با سلامت فرد مغایرت دارد

به این توجه داشته باشید که رژیم های غذایی که کارشناسان و متخصصان تغذیه طی زمان مشاوره به افراد آموزش میدهند، حاصل تشخیص نوع مشکل مراجعه کننده، با طراحی، برنامه ریزی و عموما همانند نسخه نویسی دارویی، دارای نگارش دستی و غیر تایپی است. و صرفا جهت همان فرد مراجعه کننده طراحی شده است و برای فرد دیگری قابل استفاده نیست و اگر اینطور باشد رژیم های تقلبی اتخاذ می شود.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + 5 =