وقتی خانمها وزن کم میکنند، اغلب ذهنشان از جسمشان عقب میماند.چه بار ها پیش آمده که مراجعی از بدن ((چاق))خود نالیده است، در حالی که آنچه در برابرم دیده ام اندامی متناسب بوده است.آشکار است که تصویری که از خود دارد تحریف شده است.هر گاه در آینه به خود مینگرد، آن چند کیلو اضافه وزن را میبیند.مشکل تصویر،در همه خانمهایی که اضافه وزن داشته اند و آنگاه توسط قرص ضد اشتها یا رژیم لاغری یا سایر شیوه های غیر طبیعی وزن کم کرده اند، یکسان است.با متخصصان کلینیک رسپینا همرا باشید.

شیوه کاهش وزن آنها همراه با دگرگونی ذهنی نبوده است،فقط جسمانی بوده است.مثلا خانمی که خود را از 88 کیلو به 65 کیلو رسانده است. وقتی 88کیلو بود،اغلب به آینه مینگریست و میگفت:((از این همه اضافه وزن متنفرم.))آنگاه به سراغ گنجه اش میرفت و لباس هایی را که مناسب وزن 88 کیلویی اش بیرون میکشید.شاید روزی چند بار هم روی ترازو می ایستاد و آن شماره مهیب 88 کیلو را میدید!با چنین امدادی،به آسانی ذهنش را واداشت تا باور کند مه زنی 88 کیلویی است.

آنگاه رژیم پاپایا و آناناس گرفت.اگرچه توانست 23کیلو اضافه وزنش را کم کند،اما این میوه های جادویی نتوانستند برای تصویر ((چاقی که در ذهنش بود کاری بکنند جسم 88 کیلویی او چندان برایش آشنا شده بود که ذهن نیمه هشیارش بی توحه به هر رژیمی که می گرفت،انتظار داشت که در آن وزن باقی بماند.در نتیجه،اجازه داد که وزنش به تدریج به وزن سابق باز گردد،و به این ترتیب انتظارش را بر آورد.
شاید فکر کنید :((من با خود چنین کاری نمیکنم.))اما شاید بکنید… و چه بسا که پیشاپیش بار ها چنین کرده باشید.به خاطر آورید که این پیکار در سطح نا خود آگاه به وقوع می پیوندد.یعنی شما به آنچه فکر میکنید واقف نیستید.در سطح نا خود آگاه،چنین می نماید که به کار های بسیار خوبی دست زده اید.

وزن مطلوب شما

میتوانید از این دام معمول و مشترک بر حذر بمانید.گام نخست،تعیین وزن درستی است که ذهنا با تصویر دلخواهی که از خود دارید مطابقت میکند.انتخاب وزن مطلوب برای بسیاری از خانمها گیج کننده است،زیرا مسئله ای کاملا فردی است.به هر حال،مهم ترین مسئله به یاد داشتن این است که از هم اکنون ذهنتان را بر وزن مطلوبتان متمرکز کنید.هدف های حد وسط برگزینید. من و مراجعم نانسی به دشواری این نکته را آموختیم.

هنگاهمی که نانسی نزد من آمد 80کیلو وزن داشت.میخواست 63 کیلو بشود.شاگردی نمونه بود و مدام فنونی را که به او می آموختم به کار میگرفت.هر دو توافق کردیم که اگر وزنی حدوسط را در نظر بگیرد آسانتر است.نانسی تصمیم گرفت به ذهنش بیاموزد تا باور کند که زنی به وزن 72کیلو است.به آسانی به هدفش رسید،اما نا گهان کاهش وزن متوقف شد.پس از چند هفته ناکام کننده ، سر انجام بر مانع غلبه کرد و آنقدر به کاهش وزن ادامه داد تا بتواند به وزن مطلوبش رسید.

پس از تجزیه و تحلیل وضعیت او ، دریافتیم که ذهن نانسی به طرزی چنان راسخ باور کرده بود که 72کیلو است، که تا به گونه یی محکم هدف تازه یی را به جای آن نمینشاند،دست از هدف موقت بر نمیداشت.تجربه اش به بهای گزاف وقت و اضطراب و اعتماد به نفس تمام شد.خوشبختانه ، عزم جزم او پیروز شد و بر مشکل خود فایق آمد.

موجودی منحصر به فرد هستید

شاید فکر کنید که در صفحه بعد حدولی خواهید یافت که وزن مطلوبتان را به شما خواهد گفت. این مقاله چنین نیست! تعیین وزن مطلوبتان در ذهن شما ، تصمیمی بینهایت شخصی است و عوامل فردی بسیاری را باید ذهنا در نظر گرفت. آیا هرگز جدول وزنی دیده اید که شیوه زندگی و نیاز های ویژه عاطفی شما را در نظر گرفته باشد؟
مراجعم کندیس بهترین نمونه است.وقتی برای مشاوره نزدم آمد 92 کیلو وزن داشت ، اما همواره می اندیشید نباید بیش از 63 کیلو وزن داشته باشد.به هر جهت،جدول بیمه چنین گفته بود.وزنش را به 72 کیلو رساند. اخساس دلپذیری داشت و زیبا می نمود و لباس هایی را که اکنون میتوانست بپوشد دوست داشت. البته ذهن نیمه هشیارش فشار می آورد،می بایست 63 کیلو بشود.
شیوه زندگیش را تجزیه و تحلیل کردیم.دوست داشت لباس های گشاد و آزاد بپوشد.از فعالیت های شدید نفرت داشت.با مردی ازدواج کرده بود که همه وجود او را می ستود. کندیس زنی بسیار ظریف است که خوب می داند چه بپوشد و چگونه خود را بیاراید. از سلامت کانل نیز برخوردار است. سر انجامبه این نتیجه رسیدیم که وزن مطلوب او 72 کیلو است.
خانم هایی را هم می شناسم که میخواهند به نسبت قدشان وزنی کمتر از ((بهنجار)) داشته باشند. مهم ترین امر این است که وزنتان به شما تندرستی و رضایت ببخشد.مسائلی که کندیس در نظر گرفت در نظر بگیرید. آیا ورزشکار هستید، یا ورزش پیاده روی آرام کنار ساحل است؟چه نوع لباس هایی را دوست دارید بپوشید؟آیا از نظر سلامت مشکل ویژه یی دارید؟درباره جسمتان چه احساسی دارید ؟

انتخاب فقط با شماست

وقتی تماس با آن تصویر جسمانی را که به شما رضایت می بخشد آغاز می کنید،احتمالا از بسیاری فشار های بیرونی که بر شما اثر میگذارند و شما را از خواسته واقعی تان دور میکنند، آگاه تر میشوید.روزگاری دوشس وینسور گفت:((هیچ زنی نمیتواند زیادی ثروتمند یا زیادی باریک باشد.)) و از آن به بعد،همه این گفته پر آب و تاب او را زیادی جدی گرفتند.مثلا وسایل ارتباط جمعی به ما القا میکنند که باید باریک باشیم تا بتوانیم خوشبخت و موفق و جذاب شویم. از جسم زن برای فروش هر نوع کالا -از چرخ اتوموبیل گرفته تا غذای لاغری-استفاده میکنند.بدبختانه، این تبلیغات ضمنا به ما میگوید که تن ما کلید قدرت ماست. و گویی لازمه مقتدر نگاه داشتن این کلید است که : جسم ما باید زیبا و همچنین لاغر باشد. پس چه جای تعجب اگر ما زنها این قدر وسواس باریک بودن داریم.

در مجلات زنان نیز در صفحه یی مقاله یی درباره رژیم لاغری می بینیم که آشکارا این پیام را القا میکند که ((باریک بودن برای زنها زیبا تر است.))و در صفحه مقابلش تصویر ((یک دسر عالی شکلاتی))را که به طرزی ظریف این پیام را القا میکند که اگر برای خانواده مان خوراکی های فراوان اعجاب انگیز تهیه کنیم ، بیشتر دوستمان خواهند داشت.
گیج شده اید؟

همه این برنامه ریزی های وسایل ارتباط جمعی ادانه خواهند داشت تا خود آنها بگویند:نه نمیتوانیم همه تقصیر ها را گردن تبلیغات خیابان مدیسون بیندازیم ، اگر چه آنها به شیوه یی مقتدرانه بسیاری از ارزش های فرهنگی ما را تقویت میکنند. این بر ماست مه فشار تحمیلی بیرون را نپذیریم.فقط هنگامی که به عنوان یک فرد مسئولیت شکل و شمایل جسممان را به عهده بگیریم،میتوانیم خود را از وسواس باریک بودن برهانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *