نکات رژیم غذایی و تناسب اندام:به هزار فکر فرو می روید. نمی خواهید کیک را بخورید، اما ضمنا نمی خواهید دوست مهربان و سخاوتمندتان را برنجانید. وانگهی، کیک بسیار خوشمزه یی به نظر می رسد. باید با خودتان و دوستتان رو راست باشید. در این گونه موارد، برای این که به هدفتان برسید لازم نیست احساس کسی را بیازارید.

می توانید بگویید: «عزیزم این کیک عالی است. اما من واقعة سيرم.» یا می توانید بگویید: «امروز صبحانه مفصلی خورده ام. اما آشپزی تو آنقدر عالی است که حیفم می آید کیک تو را از دست بدهم. آیا مانعی دارد که سهم خودم را به خانه ببرم؟ میخواهم وقتی احساس گرسنگی میکنم آن را بخورم.»

این شیوه سبب می شود که همه برنده و پیروز باشند. هم دوستتان را تحسین کرده اید، هم مجبور نیستید چیزی را بخورید که نمی خواهید. مهمتر از همه این که می توانید آن را بعدا بخورید، موقعی که واقعا آن را میخواهید.

نکات رژیم غذایی ذوق و شوق شیرینی

نکات رژیم غذایی

یکی از شاگردانم زن جوانی به نام تری – به ما گفت که این شیوه چقدر برایش مؤثر بود. او شیرینی شکلاتی را خیلی دوست داشت. اما به شدت در اندیشه رژیم لاغری فرو رفته بود – اندیشه ای که بیشتر ما به آن سرگرميم – و شیرینی شکلاتی را از زندگیش حذف کرده بود. البته به جز دله دزدیها، که با احساس گناه همراه بود.

تری شجاعانه این نظریه را که اگر آنچه می خواهید بخورید به مقدار متعادل آن را خواهید خورد آزمود. به خودش اجازه داد که چند شیرینی شکلاتی بخورد، و هر کدام را که می خورد احساس گناه کمتری می کرد. در پایان دو هفته، متوجه شد که تمایلش به شیرینی به طرز قابل توجهی کاهش یافته است. حالا به ندرت یک یا دو شیرینی می خواهد و دله دزدی او کاملا متوقف شده است.

این را نیز کشف کرده است که بدنش غذاهای سالمتر می طلبد. غذاهایی مانند سبزیجات و میوه ها و غلات با سبوس. تمایل به غذاهای طبیعی و سالم، معمولا وقتی پیش می آید که از مقاومت در برابر «فهرست ممنوعها » دست برداشته باشید.

من بارها شاهد موفقیت این شیوه بوده ام. وقتی اندیشه های منفی درباره غذا را از خود دور می کنید، و به بدنتان این فرصت را میدهید که از جانب خودش سخن بگوید، شما را به سوی غذای خوب هدایت خواهد کرد. این بدان معنا نیست که هر از گاهی بستنی نخواهید خواست. علاوه بر جسم، به روح هم باید غذا رساند. گاه بستنی این کار را میکند.

نکات رژیم غذایی مسأله غذاهای بی فایده

نکات رژیم غذایی

به راستی که در دهه گذشته جهش عظیمی به سوی تغذیه سالم صورت گرفته است. ظاهرا این علاقه مثبت برای عده یی که در خورد و خوراکشان وسواس دارند، نتیجه معکوس داشته است. مراجعانی دارم که می گویند وقتی غذای بی فایده می خورند آنقدر احساس نامطبوعی می کنند که «برای جبران آن» بیشتر غذای خوب میخورند تا مطمئن شوند که نتیجه حاصله خوب شده است.

مثلا سوزان یک کیسه ذرت بوداده میخورد و برای شستشوی آن یک بطری بزرگ سودا مینوشد. احساس گناه ! سوزان برای خودش یک ساندویچ از آواکادو و جوانه ماش بر روی نان خانگی با آرد خالص گندم درست میکند و احساس می کند به جسمش مهماتی نیرومند رسانده است تا با غذای بی فایده یی که خورده بجنگد.

به همه غذاهایی بنگرید که سوزان بی آن که به راستی خواسته یا نیاز داشته باشد، خورده است. روش او کاملا هدفش را شکست داد. سوزان چاره معقولانه تری نیز داشت. کافی بود پس از خوردن غذای بی فایده هیچ غذای دیگری نخورد و مطمئن باشد که جسمش تغذیه مورد نیازش را -در وقتی دیگر- به دست خواهد آورد.

در مدت زمانی که دارید از فکر «رژیم لاغری می رهید، اهمیت داردکه درباره تغذیه درست – نه از دیدگاه رژیم لاغری بلکه برای اطلاع از میزان ویتامینهای آنها و برتری غلات با سبوس و همچنین آن فنون پخت و پز که باعث می شود مواد غذایی کشته نشوند – بیاموزید.

این گفته قدیمی را نیز که اعتدال کلید زندگی است به یاد بیاورید. این اندرزی درست است، که اگر آن را در مورد غذا و تغذیه نیز به کار گیرید، به بیراهه نمی روید.

نکات رژیم غذایی زمان نشان خواهد داد

نکات رژیم غذایی

یکی از مهمترین نکات رژیم غذایی:چون آگاهی بیشتری درباره غذا به دست آورید، متوجه میشوید چگونه عادتهای خورد و خوراکتان تحت تأثیر ساعات شبانه روز با موقعیت موجود قرار میگیرد.

ژانت برایم از «مشکل وقت» خودش صبحت کرد. پیش از ازدواج، دقیقا هر آنچه را که میخواست برای شام درست می کرد. اگر میخواست نان و پنیر و کره بخورد، دقیقا همان را می خورد. در این زمان، وزنش هم عالی بود و لزومی نداشت نگران پرخوری باشد.

پس از ازدواج، هر شب برای همسرش شام مفصل تهیه میدید. خودش را موظف احساس می کرد که بنشیند و با او شام بخورد. ژانت شروع کرد به خورد و خوراکی بیش از دوران تجردش. موقع شام، واقعا گرسنه نبود، اما تنها وقتی بود که با شوهرش غذا می خورد. ژانت این را نفهمید که می توانست مادامی که همسرش از استیک و سیب زمینی لذت می برد، او همان نان و پنیر و کره دلخواهش را بخورد.

فشارهای خانوادگی را اغلب خودمان بر خویشتن تحمیل می کنیم. اگر می بینید بهبودتان را به این طریق فدا می کنید، مسأله را با اعضای خانواده تان در میان بگذارید و درباره اش گفتگو کنید تا به راه حلی دوستانه برسید.

نکات رژیم غذایی خورد و خوراکی به شیوه پیشاهنگ و فاجعه رستوران!

نکات رژیم غذایی

گاه پیش می آید که در جایی غذا می خورید که من آن را «فاجعه رستوران» میخوانم. به همه سخنرانیهای ذهنی بیندیشید که پیش از، در طول، و پس از غذایی در رستوران، برای خودتان ادا می کنید. شاید اضطراب و نگرانی شدیدی درباره سطح کف نفس خودتان و ترس از نامعلوم را تجربه کنید.

به محض نشستن در رستوران، نگاه میکنید تا ببینید آیا هیچ یک از حاضرانی را که ممکن است نگاهش به غذای (چرب) شما بیفتد می شناسید. نظری به فهرست غذاها می اندازید، حیران از این که آیا )فقط برای حفظ ظاهر) باید غذای ویژه رژیم لاغری را سفارش بدهید یا زیر هر چه عقل سلیم بزنید و با لازانیا همراه با نان سیردار شکمی از عزا درآورید.

مادامی که از تصمیم خود رنج می برید، نگاهی به دوروبر اتاق می اندازید و از بدبیاری، می بینید عضو پر نخوت باریک و لاغر خانه و مدرسه در میز بغلی نشسته است.

حالا دیگر نمی توانید لازانیا سفارش بدهید. نمی توانید این خطر را به جان بخرید که او شما را در حال چنین جنایت شنیعی ببیند. پس سرتان را بلند نگاه می دارید و سالاد ویژه رژیم لاغری را سفارش می دهید. اما میدانید همین که پایتان به آشپزخانه تان برسد، به یخچال هجوم می برید تا چیزی به راستی رضایت بخش بیابید.

به عبارت ساده، زمانی که در رستوران گذرانده اید هیچ رضایتی به شما نبخشیده است. آمیزه یی از غليان خشم و شرمساری و محرومیت و شکست را احساس می کنید. با این حالت ذهنی نکبت بار و میزان معتنابهی انزجار از خود، دله دزدی پس از رستوران را نیز به پایان می رسانید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *