معمولا وقتی از رژیم های لاغری استفاده می کنیم به دلیل برخی از محدودیت های رژیم شاید همواره احساس کنیم که ضعیف شده ایم یا انرژی لازم را برای انجام کارهای روزانه نداریم . اما ایا میتواند هم با رژیم لاغری وزن کم کرد هم انرژی مورد نیاز روزانه را تامین کرد و همواره پر انرژی بود؟ در این مقاله این سوال را بررسی می کنیم .

رژیم های لاغری و تامین انرژی مورد نیاز روزانه :

رژیم های لاغری

رژیم های لاغری اهمیت ویژه ای دارد.برای اینکه احساس سلامتی داشته و باانرژی باشید، به مواد مغذی خاصی نیاز دارید. این موضوع به این دلیل نیست که این دسته از مواد مثل کافئین محرک هستند، بلکه بدن شما از آ‌نها برای تولید انرژی در سطح سلولی استفاده می‌کند. باید از مواد غذایی حاوی  ویتامین ب و کارنیتین؛کوآنزیم کیوتن و کراتین؛آهن؛منیزیم؛ پروتئین؛ پتاسیم استفاده کنید البته زمانی که این گروه از مبارزان با خستگی و بی‌حالی را بررسی می‌کنید، باید به کربوهیدرات‌ها و پروتئین هم توجه کنید.

رژیم های لاغری -کربوهیدراتی که از غذاهای شیرین و غلات به دست می‌آید

رژیم های لاغری

به شما انرژی فوری می‌دهد؛ اما در مدت کوتاهی دوباره احساس کمبود انرژی دارید. باید بدانید که پروتئین و سایر مواد مغذی که در فهرست بالا آمدند، برای تأمین انرژی‌ای بادوام و پایدار بهتر هستند. پس بهترین حالت این است که کربوهیدرات‌ها را با این مواد مغذی ترکیب کنید. به‌این‌ترتیب، انرژی‌ فوری‌ای دریافت می‌کنید؛ اما به‌جای اینکه با سوزاندن یک‌بارهٔ کربوهیدرات‌ها بی‌حال شوید، برای مدت طولانی انرژی‌تان را حفظ می‌کنید.

وقتی از رژیم های لاغری و محدودیتی که به ماتحمیل می کنند خسته می شویم معمولا در این زمان، به‌سراغ غذاها و نوشیدنی‌هایی با کربوهیدرات زیاد، مخصوصا از نوع قند و کافئین می‌روید. این دسته از مواد به‌طور موقت سطح انرژی شما را بالا می‌برند، اما اغلب باعث افت ناگهانی انرژی می‌شوند. اما در این مواقع بهتر است که چه مواد غذایی مصرف کنیم تا سریع سرحال شویم

رژیم های لاغری غذا های انرژی زا رژیم های لاغری

در رژیم لاغری اهمیت ویژه ای دارد.یکی از این مواد غذایی پروتئین‌های حیوانی است . پروتئین‌های حیوانی یکی از مواد غذایی انرژی‌زا برای مبارزه با خستگی و بی‌حالی روزانه گوشت، ماهی و تخم مرغ منابع خوب پروتئین هستند. غذاهای مختلف حاوی ترکیبات مختلفی از سایر موادمغذی انرژی‌زا هستند .

تمام غذاهای این دسته حاوی پروتئین هستندو در رژیم غذایی موثر. مواد مغذی دیگری که می‌توانید از طریق گوشت دریافت کنید، عبارتند از :  کوکیو ده، آهن، کارنیتین، منیزیم، کراتین  و در گوشت مرغ : کوکیو ده، کارنیتین، ویتامین ب ، منیزیم. مواد غذایی موجود در گوشت ماهی و غذاهای دریایی عبارتند از :منیزیم، پتاسیم؛کوکیو ده، کراتین؛ویتامین ب  خوب است بدانید که تخم مرغ یکی از مهم ترین مواد غذایی برای برطرف شدن حس خستگی ایت زیرا حاوی کوکیو ده، و ویتامین ب است ؛

شیر و لبنیات که حاوی ویتامین ب هستند و کلسیم اگر باردار هستید یا بیماری قلبی دارید یا در معرض بیماری های قلبی هستید، با پزشک مشورت کنید و نوع گوشت و ماهی مناسب برای رژیم غذایی تان را پیدا کنید. شاید لازم باشد رژیم غذایی‌تان را ازنظر وجود آلودگی احتمالی با جیوه در ماهی یا میزان مناسب چربی در محصولات حیوانی بررسی کنید.

انواع میوه ها  وسبزیجات هم می توانند انرژی زیای به ما که رژمی داریم بدهند .می دانید که میوه یکی از مواد غذایی انرژی‌زا برای مبارزه با خستگی و بی‌حالی روزانه است آن ها می‌توانند منبع فوق‌العاده‌ای از ویتامین ها و مواد معدنی باشند که انرژی شما را تأمین می‌کنند. میوۀ کامل و تازه بهترین گزینه است، زیرا وقتی میوه‌ پلاسیده و خشک می‌شود، ویتامین‌های اصلی‌اش را از دست می‌دهد .

میوه هایی که برای مبارزه با خستگی و بی حالی باید مصرف شوند عبارتند از

رژیم های لاغری

سیب و موزو بلوبری و خرما و گوجی بری و طالبی و لیمو و پرتقال و کشمش و توت فرنگی که حاوی مقدار زیادی پتاسیم و منیزیم و کوکیو و اهن هستند . میوه‌ها همچنین دارای قند طبیعی هستند.

به همین دلیل، انتخاب هرکدام از موارد بالا می‌تواند انرژی کوتاه‌مدت و بلندمدت شما را تأمین کند. می دانید که سبزیجات حاوی چندین مادۀ مغذی تأمین‌کنندهٔ انرژی هستند. بعضی از آنها می‌توانند مقدار کمی پروتئین به شما بدهند. سبزیجاتی که می توانید از ان ها برای مبارزه با بی حالی استفاده کنید عبارتند از :مارچوبه و اووکادو و گل کلم و هویج و بروکلی و اسفناج و سیب زمینی و کدو سبز که حاوی منیزیم و پتاسیم و پروتئین هستند .

پروتئین های غیر حیوانی که می توانند بسیار مهم و موثر باشند

رژیم های لاغری

انرژی موردنیاز شما راتامین کنند با اینکه رژیم هستید . باید بدانید که اگر رژیم غذایی شما شامل مقدار زیادی گوشت یا سایر محصولات حیوانی نیست، شاید نیاز باشد برای مبارزه با خستگی و بی‌حالی، مصرف پروتئین‌های گیاهی را افزایش دهید. منبع پروتئین‌های غیرحیوانی شامل مغزها، دانه‌ها و حبوبات است. این مواد به‌خصوص برای افراد گیاه‌خوار، وگان و نیز افرادی که در رژیم غذایی‌شان مصرف گوشت محدود شده، مهم است.

مانند گوشت، بسیاری از مغزها و دانه‌ها غیر از پروتئین مواد مغذی دیگری دارند که می‌تواند انرژی بیشتری به شما بدهد. پروتئین های گیاهی مانند : بادام که حاوی  آهن، منیزیم، پتاسیم است یا امارانت که حاوی منیزیم و پتاسیم و ویتامین ب است یا بادام هندی که حاوی منیزیم، پتاسیم است؛و یا دانه چیا که حاوی منیزیم، پتاسیم است .دررژیم لاغری تاثیر زیادی دارد.

یا بادام زمینی در رژیم لاغری مفید است که حاوی کوکیو ۱۰، منیزیم است ؛پسته و تخم کدو تنبل و کینوا و کنجد و گردو که سرشار از آهن و منیزیم و پتاسیم هستند .حبوباتی که برای تقویت انرژی مفید هستند، شامل موارد زیر است: لوبیای سیاه و سویا که حاوی پتاسیم و منیزیم و اهن و کوکیو هستند . به یاد داشته باشید که پروتئین به تأمین انرژی پایدار کمک می‌کند و همراه‌کردن آن با کربوهیدرات می‌تواند هر دو نوع انرژی فوری و پایدار را به شما ارائه دهد.

کافئین که به انرژی زا بود ن معروف است ومصرف ان  معمولا در هیچ رژیم لاغری محدودیت ندارد  همه ی شما باید بدانید که کافئین به شما انرژی زیادی می‌دهد؛ اما نوعی محرک است، یعنی به‌جای غذارسانی به سلول‌ها، فرایندهای بدن را تسریع می‌کند. اساسا این موضوع چیز بدی نیست. در واقع قهوه و چای فوایدی هم دارند.

با‌این‌حال، کافئین می‌تواند مشکل‌ساز شود. احتمالا می‌دانید که کافئین می‌تواند شما را عصبی کند و در خوابتان اختلال ایجاد کند، به‌ویژه اگر آن را در انتهای روز و به میزان زیاد مصرف کنید. صرف کافئین به‌خصوص برای افرادی که مبتلا به بیماری‌های خاص هستند یا در تولید انرژی اختلال دارند، مثل فیبرومیالژیا و سندرم خستگی مزمن، مناسب نیست.

بعضی از متخصصان این دسته از بیماری ها، قهوه و سایر محرک‌ها را مانند چکی می‌دانند که بدن قادر به نقدکردن آن نیست، زیرا انرژی کاذب تولید می‌کنند و بعدا بدن را بیشتر از حد معمول بی‌حال می‌کنند . اگر به نوعی از بیماری مبتلا هستید که یکی از علائم آن انرژی پایین و خستگی قابل‌توجه است، حتما با پزشک متخصص مشورت کنید .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *