جمله متعارف و قدیمی «بخواب و بعد تصمیم بگیر» ریشه در دانش عمیقی دارد. دفعه بعد که خواستید مسئله ای دشوار را حل کنید یا تصمیم مهمی درباره زندگی تان بگیرید، به خود فرصت دهید و خواب کامل و عمیقی داشته باشید که برای گرفتن این تصمیم لازم است.

*چند ماده غذایی سالم را انتخاب کنید و همواره آنها را بخرید و در منزلتان بگذارید تا همیشه در دسترس تان باشد. .

*تمرینات ورزشی پرتحرک و بانشاطی انجام دهید تا هم ذهن و هم بدنتان را از هر مادۂ آلوده و زاندی پاک کنید.

*تصمیم گیری های کوچک را هرچه سریع تر انجام دهید تا آنها را از سر راهتان بردارید. اما برای تصمیم های بزرگ، قبل از هر کاری، همیشه اول کامل و عمیق بخوابید و سپس تصمیم بگیرید.

برای داشتن اندام دلخواهتان و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

کیک را برای روز تولدتان نگه دارید

هر روز، روز تولد یک نفر است. اگر شما در اداره ای مشغول به کار هستید، میدانید مناسبت های گوناگونی پیش می آید که بدون تردید در تمامی آنها، پذیرایی شدن با کیک، شیرینی و شکلات اجتناب ناپذیر خواهد بود. با اینکه جشن گرفتن تولد، ازدواج، اعیاد یا هر مناسبت دیگری کار خوب و جالبی است، استفاده از آنها برای توجیه خوردن قند و کربوهیدرات های تصفیه شده کار جالبی برای سلامتی تان نیست. اما بدتر زمانی است که با ذهن محاسبه گر ناقص خود، به راحتی استثناهایی را که قائل شدیم فراموش می کنیم، حتی اگر در هر کدام از این جشن ها، قند مصرفی روزانه مان را یک جا خورده باشیم.

بالاخره، دفاتر کاری و تالارهای اجتماعات برای برگزاری این جشنها گزینه های بهتری فراهم کردند، و این اتفاق زمانی افتاد که انتظارات و توقعات اجتماعی درباره تعریف واقعی یک جشن و مناسبت خاص شروع به تغییر کرد. همیشه بهانه ای برای زیاده روی در خوردن شیرینی و کیک داریم، اما بهتر است این زیاده روی گاه به گاه صورت گیرد، مثلا در جشن تولد خودمان، نه آنکه تولد هریک از همکاران برای مان مناسبتی خاص محسوب شود. تأثیر شرایط و جوی که در منزل مان ایجاد می کنیم حتی از آثار فرهنگ جامعه نیز مهم تر است. یکی از مهم ترین روش ها برای کاهش وزن کودکان و بزرگسالان روشی است که محققان آن را «رفتاردرمانی خانواده محور» می نامند. نکته محوری این روش درمان برای کودکان این است که والدین وزن شان را کم کنند. کاهش وزن یکی از والدین تنها عاملی است که می تواند به کاهش وزن کودک منجر شود.

بررسی کنید که برای بهبود عادات غذایی خانواده چه کاری می توانید انجام دهید. برای شروع می توانید به جای غذا خوردن در رستوران، در منزل تان و در کنار اعضای خانواده غذا بخورید. اگر در برنامه غذایی تان غذای سرخ کردنی کربوهیدرات تصفیه شده و دیگر غذاهای ناسالم وجود دارد، به تدریج برنامه غذایی منزل را به کلی تغییر دهید. اگر هر شب دسر می خورید، دست کم شیرینی را از برنامه غذایی تان به عنوان دسر حذف کنید. درصورتی که فرزندان کوچکی دارید، ببینید هنگامی که برای خوردن سبزیها، به عنوان جایزه به آنها بستنی میدهید، این کار به آنها چه پیامی می دهد. کمترین کاری که می توانید بکنید این است که تعدادی غذای سالم را در برنامه غذایی خانواده بگنجانید تا آنها فرصت انتخاب غذاهای سالم را داشته باشند.

برای دسر می توانید یک پیاله میوه تازه با انواع توت سرو کنید. میوه را می توانید با شیرنارگیل یا شیرکتان بدون شکر مخلوط کنید؛ این دسر سالم می تواند

جایگزین مناسبی برای انواع شیرینی باشد. تحقیقات نشان میدهد که انواع توت به ویژه توت فرنگی و زغال اخته می تواند به مثابه یک خدمتکار کارآمد در خدمت حفظ سلامتی تان باشد. توت خاصیت آنتی اکسیدانی دارد که سلامت مغز را به همراه می آورد و می تواند خطر ابتلا به دیابت و پارکینسون را کاهش دهد. براساس نتایج تحقیقاتی که روی خواص توت انجام شده است، این میوه می تواند شيوه ارتباط نورون ها را با یکدیگر در مغز تغییر دهد. این تغییر در شیوه علامت دهی میان نورون ها می تواند مانع التهاب مغز شود و نحوه کنترل رفتار و افکار را بهبود بخشد.

در عمده رستوران هایی که دسر نیز سرو می کنند، انواع میوه و توت نیز ارائه می شود که جزو فهرست دسر نیست اما منعی هم برای سفارش آن از سوی مشتری وجود ندارد. پدربزرگ فقیدم عادت داشت هر بار که به رستوران می رفتیم، به عنوان دسر یک پیاله توت سفارش دهد. هر بار که او این سفارش را می داد، رستوران راهی برای انجام دادن خواسته اش پیدا می کرد و درنهایت، او میوه یا توت هایش را بدون بستنی می گرفت. تمشک و زغال اخته با انواع دیگر توت ها نیز گزینه های سالم و مناسبی برای دسرهای جدید و خلاقانه اند. اما مشکلی که وجود دارد یافتن انواع توت خارج از فصل تولید است. اگر توت تازه در دسترس نباشد، می توان از توت فریزری استفاده کرد یا آن که اساسا توت را کنار گذاشت و از دیگر میوه هایی که در طول سال یافت می شود مانند سیب و موز بهره گرفت. این را به خاطر داشته باشید که همیشه میوه طبیعی سالم تر از کیک و بستنی است.

کمتر زیاده روی کنید تا بیشتر لذت ببرید

هنگامی که بیش از حد ظرفیت غذا می خورید، از لقمه پانزدهم خیلی کمتر از لقمه اول لذت می برید. افراط کردن گاه به گاه در هر چیز لذت بخشی از زیاده روی دائمی و هرروزه شادی بخش تر است و هیجان بیشتری نیز دارد. به عنوان بخشی از یک پروژه تحقیقاتی، از یک گروه از افراد علاقه مند به شکلات خواسته شد یک قطعه شکلات بخورند و تا یک هفته به هیچ عنوان به سمت شکلات نروند. همچنین از گروهی دیگر از افراد علاقه مند به شکلات خواسته شد که علاوه بر شکلات اول، در طول هفته طبق عادت همیشگی شان و بدون هیچ ممنوعیتی شکلات بخورند. حتی برای آن که این گروه در طول هفته شکلات به میزان کافی در اختیار داشته باشند، به هر کدام از آنان یک جعبه دوپوندی (معادل تقریبی یک کیلوگرم) شکلات داده شد.

پس از گذشت یک هفته، مشخص شد که گروه دوم که بدون محدودیت شکلات خورده بودند، در مقایسه با گروه اول، لذت بسیار کمتری از خوردن آن برده بودند. برعکس، برای گروه اول همان قطعه شکلات کوچک بسیار لذت بخش بود. کنار گذاشتن استفاده مفرط از شکلات در گروه اول طی یک هفته باعث شد آنان دوباره همان لذت اولیه را از خوردن شکلات تجربه کنند. اگر زندگی بدون شکلات برای تان غیرممکن است، خبر خوبی برای تان دارم. خبر خوب این است خوردن کمی شکلات تلخ می تواند برای بدن مفید باشد.

یک تکه کوچک شکلات تلخ می تواند خطر حمله قلبی و سکته را کاهش دهد. اما پرطرفدارترین نوع شکلات، یعنی شکلات شیری، به اندازه شکلات تلخ برای سلامتی مفید نیست و شکلات سفید نیز در کل، هیچ فایده سلامتی بخشی برای بدن ندارد. در عین حال، درصورتی که وسط شکلات تلخ را با چیز شیرینی پرکرده باشند، خوردن آن هم فکر خوبی نیست. برای آنکه آثار خوب شکلات بر آثار بد آن بچربد، باید خوردن شکلات تلخ را به یک یا دو قطعه کوچک در هفته محدود کنید. با خودتان مبارزه کنید تا بتوانید تنها یک بسته شکلات در طول هفته مصرف کنید. حداقل سعی کنید همه یک بسته شکلات را یکجا نخورید. اگر مثل من مقاومت چندانی در برابر شکلات ندارید، شکلات های با پوست را تک تک بخريد تا شماره اش از دست تان در نرود. شکلات تلخی بخرید که حداقل ۷۰ درصد کاکائو و میزان اندکی شکر داشته باشد. این نوع شکلات حاوی فلاونوئید اضافی است که فواید قلبی عروقی قابل توجهی دارد.

زیاده روی در مورد سایر مواد غذایی و نوشیدنی ها نیز آثار مخرب خود را دارد. اگر در خوردن یا آشامیدن هر چیزی افراط می کنید، هرچه سریع تر به دنبال راهی برای محدود کردن تعداد دفعات و میزان مصرفش باشید. به عنوان مثال، کوچک ترین بستنی موجود در فروشگاه را بخرید یا آنکه هرچه را می خورید با یک دوست شریک شوید تا هر دو کمتر بخورید. اگر میزان مصرف هر خوردنی و آشامیدنی را کاهش دهید و به ندرت زیاده روی کنید، هم احساس گناه کمتری خواهید داشت، هم لذت بیشتری می برید و هم سالم تر خواهید بود.

به فعالیت تان اعتباردهید تا به حساب بیاید

ارزیابی کلیه فعالیت هایی که انجام میدهید باعث می شود بازده سلامت جسمی تان به صورت واضح بیشتر شود. در صورتی که به نظر می آید اطلاع از میزان فعالیت مان تأثیری واقعی بر سلامت مان ندارد، ممکن است این اثر را داشته باشد. براساس تحقیق با ارزشی که یک گروه تحقیقاتی در دانشگاه هاروارد صورت داده است، به یک گروه خانه دار هتل گفته شد که چه میزان کالری در طول روز مصرف می کنند.

برای داشتن اندام دلخواهتان و رهایی از چربی های شکم و پهلو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − دو =