از هر چهار نفر، سه نفر دارای اضافه وزن هستند که معمولا اضافه وزن با بالا رفتن سن و یا کم شدن فعالیت بدنی، تبدیل به چاقی و بعد تبدیل به چاقی مفرط و بیماری اوبیس می شود. این میزان در میان مردها و زنان تقریبا یکسان است. در کانادا نیز طی سی سال گذشته، یعنی بین سال های ۱۹۸۵ تا ۲۰۱۱، چاقی در همه استان های کانادا سه برابر بیشتر شده است و آمار سال ۲۰۱۴ نشان میدهد که ۵۶٪ مردم کانادا اوبیس هستند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان ما تماس بگیرید.

وضعیت بیماری دیابت در سطح جهان

در سال ۲۰۱۴ وضعیت بیماری دیابت در سراسر جهان بسیار وخیم اعلام شد. بر اساس گزارش اخیر فدراسیون بین المللی دیابت ۳۸۲ میلیون نفر در جهان به دیابت مبتلا هستند و پیش بینی می شود تا ۳۰ سال آینده این تعداد به ۵۹۲ میلیون نفر برسد.

به عبارتی از هر ۱۰ نفریک نفر به این بیماری مبتلا خواهد شد. بعضی از اپیدمیولوژیست ها اعتقاد دارند که در این تخمین ها احتیاط رعایت شده است و ارقام بالاتر از آن است که گزارش می شود. در این گزارش بیماران مبتلا در چین، هندوستان و آمریکا بیشترین تعداد را دارا هستند و تنها در آمریکا نزدیک به ۲۵ میلیون نفر در سال ۲۰۱۳ مبتلا به دیابت گزارش شده اند.

در استراليا و نیوزلند نیز شیوع دیابت در سال های اخیر بسیار بالا رفته است. در اقیانوس آرام در جزیره تو کلو ۳۸٪ جمعیت دیابتی است. در خاورمیانه، به خصوص در عربستان سعودی، کویت و قطر درصد بالاتر از متوسط شیوع این بیماری در جهان دیده شده است.

وضعیت دیابت در دنیا

همچنان پیش بینی می شود در سی سال آینده تعداد مبتلایان به دیابت نوع دوم در این منطقه دو برابر شود که به افزایش چاقی مفرط مرتبط خواهد بود. متخصصین می گویند علت بالا رفتن این ارقام در این مناطق به علت ورود فرهنگ و غذاهای کشورهای غربی است که همزمان با کشف منابع طبیعی مانند گاز و نفت در این مناطق بوده است.

طبق گزارش فدراسیون بین المللی دیابت ۸۰٪ افراد مبتلا به بیماری دیابت از کشورهای کم درآمد، خاورمیانه و شمال آفریقا هستند. این ارقام بی ارتباط با وارد کردن محصولات غیربومی و کنار گذاشتن تغذیه سنتی خود نمی تواند باشد. همراه با کشورهای خاورمیانه، کشورهای شمال آفریقا به دلیل عدم آگاهی، نداشتن دانش کافی و فقر بالاترین آمار دیابت را در جهان دارند.

در ابعاد جهانی، فدراسیون بین المللی دیابت پیش بینی می کند حدود ۳۲۰ میلیون نفر در جهان در آستانه ابتلا به بیماری دیابت و دارای سندروم متابولیک هستند. طبق این گزارش فقط در سال ۲۰۱۳ بالاتر از پنج میلیون نفر به خاطر این بیماری جان خود را از دست داده اند.

آمار فدراسیون بین المللی دیابت در همین سال نشان میدهد که ۱۷٪ از کودکان متولدشده از مادران دیابتی به دیابت مبتلا شده اند و نزدیک به ۵۵۰ بیلیون دلار در سراسر جهان صرف مراقبت بهداشتی از بیماران دیابتی می شود.

در سطح جهانی در هر ۱۰ ثانیه یک نفر در جهان به دلیل عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن جان خود را از دست میدهد و در هر ۳۰ ثانیه یک نفر در جهان به علت عدم آگاهی از دیابت و روش کنترل آن پای خود را از دست میدهد.

وضعیت ایران در مورد بیماریهای دیابتی و چاقی آمار نشان می دهد در ایران از هر بیست نفر یک نفر دارای بیماری دیابت یا همان دیابت است که بیشتر آن شامل جمعیت بالای بیست سال کلان شهرها است که دسترسی بیشتر به محصولات سوپرمارکتی ازجمله غذاهای بسته بندی شده شیرین و نشاسته ای دارند.

آمار دقیقی از مرگ و میر در میان بیماران دیابتی در ایران در دسترس نیست، اما با توجه به آمارهای دیگری که نشان میدهد شیوع این بیماری در منطقه خاورمیانه حدود ۹۷٪ است. فدراسیون بین المللی دیابت برآورد کرده است که در خاورمیانه، از جمله ایران، ۴۸٪ از بیماران دیابتی نمی دانند دچار این بیماری هستند.

به عبارت ساده تر در ایران و خاورمیانه از هردو نفر بیمار، یک نفر از بیماری خود بی خبر است که این سهم مرگ و میر آنها را نسبت به کشورهای پیشرفته تر بالا می برد. وضعیت چاقی در ایران از وضعیت دیابت آن بهتر نیست.

آمار در سال ۲۰۱۴ درباره وضعیت میزان چاقی در ایران نشان می دهد از جمعیت ۸۰ میلیونی ایران ۵۰ میلیون نفر چاق هستند. میزان مرگ ومیر به علت چاقی از مجموع مرگ ومیر به علت چهار سرطان اصلی ریه، روده، پستان و پروستات بیشتر است.

گفته می شود امروزه شایع ترین علت مرگ و میر که خوشبختانه قابل پیشگیری است، چاقیست؛ در حالی که این آمار قبل از این متعلق به سیگار بود. اما متأسفانه کسی به آن توجه جدی نمی کند و برخلاف کشورهای پیشرفته که در حال درمان و راه کارهایی برای جلوگیری از آن هستند، ایران در این زمینه عقب مانده است.

چرا بدن به انسولین مقاوم می شود؟

مقاومت به انسولین زمانی اتفاق می افتد که توانایی سلول های بدن در جذب انسولین کم و یا بسیار ضعیف می شود. دکتر فردریک بانتینگ، فیزیولوژیست کانادایی، کسی است که در سال ۱۹۲۲ انسولین را کشف کرد و به خاطر این کشف نوبل گرفت.

با این وجود، عملکردهای انسولین در بدن در دهه بعد از آن بود که دانشمندان را متوجه خود کرد و مفهوم مقاومت انسولینی به میان آمد. درست است که دریافت کننده های انسولین نیز در سال ۱۹۶۹ کشف شد، اما تا سال ۲۰۰۶ همه ابعاد آن به درستی شناخته نشده بود و ارتباطات ساختاری بین سلولی آن ناشناخته بود. جف ولک می گوید: «متأسفانه تا امروز این مفهوم، کامل شناخته نشده و هنوز نمی دانیم چرا سلول ها تصمیم می گیرند که درهای خود را بسته و از انسولین روی برگردانند.

فقط میدانیم که گاه سلول ها وجود انسولین را در جریان خون نادیده می گیرند، به عبارتی کلید انسولین قادر نیست درب سلول ها را باز کند، و اصطلاحا در برابر آن مقاوم می شوند. درنتیجه لوزالمعده انسولین بیشتری ترشح می کند تا سطح قند خون را کاهش دهد که این منجر به افزایش میزان انسولین در جریان خون می شود.

با ادامه ترشح بیش از حد انسولین توسط لوزالمعده مقاومت سلول ها در برابر انسولین بیشتر و بیشتر می شود تا جایی که میزان انسولین و میزان قند، باهم، افزایش می یابند و لوزالمعده از زیاده کاری دچار اختلال در روند عادی کارش می شود و شروع به از بین بردن سلول های خود می کند. آسیب به سلول های لوزالمعده منجر به کاهش تولید انسولین می شود و سلول ها نیز به این میزان کم مقاومت بالایی دارند و به آن پاسخ نمی دهند.

در مراحل بعدی مقاومت سلول ها به انسولین می دانیم که ممکن است قند خون به شکل خطرناکی بالا برود که از مقدار طبیعی بسیار بالاتر باشد و بیمار دچار دیابت نوع دوم می شود.

جف ولک ادامه می دهد:

«این مطلب اهمیت دارد، چون فقط در آمریکا از هر چهار نفر یک نفر بیماری مقاومت انسولینی دارد. داروسازان با ادعای کمک به این بیماران مقدار زیادی از انواع داروها را وارد بازار این بیماری کرده اند که متأسفانه حتی جدیدترین آنها را لازم است با دقت بیشتری مصرف کرد که عوارض جانبی آن و مضراتشان بیش از کمک کردنشان است.»

آیا بیماری مقاومت به انسولین با رژیم کیوجنیک از بین می رود؟

بله، و خوشبختانه میتواند کاملا آن را درمان کند. از بین رفتن مقاومت به انسولین در بسیاری از آزمایش ها توسط دانشمندان بسیاری از کشورها به خوبی ثابت شده است. در یک مطالعه به رهبری دکتر گاردنر در سال ۲۰۰۷ چهار رژیم غذایی مختلف را بین گروهی از زنان که بیماری اوبیس یا چاقی مفرط داشتند، به مدت یک سال تقسیم کردند.

از مهمترین آنها نتیجه دو رژیم را ذکر می کنیم که یکی رژیم اورنیش که دارای کربوهیدرات های فیبردار با چربی بسیار کم است، یکی رژیم اتکینز بود که دارای کربوهیدرات کم و پروتئین و چربی بالا بود. بعد از شش ماه زنانی که رژیم اتکینز را گرفته بودند، به شکل بسیار قابل توجهی وزن کم کرده بودند. جالب است که فشارخون و اچ دی ال آنها نیز به شکل قابل توجهی پایین آمده بود.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام کلیک کنید.پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 5 =