ورزش برای بیماران دیابتی | دیابت و ورزش | باید ها و نباید ها قسمت اولReviewed by Mehdi kh on May 14Rating: 5.0

بیماری دیابت را می توانید با ورزش و تغذیه ی درست کنترل کرده و نگذارید تاثیر بدی بر روی اعضای بدن بگذارد و افرادی که دیابت دارند باید سبک زندگی خود را بر اساس شیوه‌ای که بتوانند مقدار قند خون را کنترل کنند، تنظیم نمایند و می دانیم که یکی از راهکارهای کنترل قند خون ورزش کردن است. ورزش بیماران دیابتی باعث خواهد شد تا گلوکز و گلیکوژن در داخل ماهیچه‌ها سوخته و مصرف شود. در حین ورزش کردن و بعد از آن، قند خون وارد ماهیچه‌ها شده و سطح گلوکز در بدن تنظیم می‌شود .

برای رسیدن به تناسب اندام در کمترین زمان و در سلامت کامل با مشاورین ما مشورت کنید .

البته باید توجه شود که وجود برنامه منظم  ورزشی برای بیماران دیابتی، باعث خواهد شد تا تنظیم سطح انسولین خون راحت‌تر انجام شود. ورزش بیماران دیابتی باید به شکل تمرین‌های هوازی انجام شود. این ورزش ها با مصرف اکسیژن همراه هستند و برای افراد دیابتی بی نظیرند . ورزش های هوازی باعث می شود اکسیژن بیشتری مصرف کنند و در ریه ها و قلب و رگ های خونی گلوکز بیشتری مصرف می شود و این ورزش ها نیازی به وارد کردن فشار به بدن هم ندارند . افراد در هر سنی می توانند ان را انجام دهند .

ورزش و بیماران دیابتی که انسولین مصرف نمی کنند :

با ورزش توان بدنی خود را بیشتر می کنید : ورزش درست و متناسب  باعث افزایش قدرت عضلات، تناسب اندام و همچنین سلامتی جسمانی می‌شود. مطالعات نشان داده اند که انقباض عضلات و عمل انسولین هر دو با هم مصرف گلوکز در طول ورزش را افزایش می‌دهند. به این ترتیب شما با ورزش کردن و وارد کردن فشار بیشتر به عضلات، بدن خود را به سمتی خواهید برد که مقدار گلوکز بیشتر مصرف کند . وقتی مرتب ورزش می کنید به زودی متوجه خواهید شد که میزان انسولین شما نسبت به قبل کاهش پیدا کرده است و تعداد دفعات تزریق نیز کمتر شده است. به این ترتیب است که ورزش بیماران دیابتی به افزایش سلامت آن‌ها کمک می‌کند . همراه با کنترل مطلوب قند خون، انجام ورزش مخصوص دیابتی‌ها و مصرف کردن غذاهای سالم و رژیم غذایی درست در برخی افراد غیر وابسته به انسولین، مصرف آن کاهش پیدا می‌کند. علت اصلی این کاهش را می‌توان در وضعیت مطلوب متابولیک بدن با انجام دادن ورزش‌ها جستجو کرد. مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد در ماه‌های اولیه شروع برنامه‌های ورزشی، مقدار انسولین تزریقی حتی تا ۲۰ درصد نیز کاهش یافته است .

ورزش سبب می شود بر بتوانید دیابت را به سادگی کنترل کنید :  بر اساس مطالعات  انجام شده روی ورزش‌های دراز مدت مشاهده شده است که حساسیت سلول‌ها به انسولین افزایش پیدا می‌کند. این امر می‌تواند در نهایت منجر به بهبود وضعیت بیماران دیابتی مخصوصاً افرادی که وابستگی زیادی به انسولین ندارند، شود. ثابت ماندن قند خون، منجر به ثابت ماندن غلظت گلوکز پلاسما خواهد شد. علت این تعادل را می‌توان در برداشت یکسان گلوکز توسط عضلات و همچنین تولید متقابل آن‌ها در کبد دانست. برای بیماران دیابتی این تعادل بسیار حیاتی است .

با ورزش می توانید وزن خود را کنترل کرده و حتی اگر اضافه وزن دارید لاغری شوید

با داشتن یک برنامه ی ورزشی مرتب می‌توانید قند خون افراد دیابتی غیر وابسته به انسولین را کنترل کنید. کاهش وزن با استفاده کردن از ورزش، منجر به کاهش بافته‌ای چربی شده و به همین ترتیب مقاومت بدن در برابر انسولین نیز کاهش پیدا می‌کند. به این ترتیب است که مصرف کردن داروهای همیشگی کنترل قند خون تأثیر مثبت‌تری در بهبود سطح انسولین از خود نشان می‌دهند. با انجام دادن ورزش‌های هوازی بدن شما توده چربی‌های خود را به تدریج از دست داده و توده‌های عضلانی حاصل خواهد کرد که نیاز به مصرف انرژی بیشتری نسبت به چربی‌ها دارند . به این ترتیب بدن شما گلوکز بیشتری مصرف خواهد کرد تا سطح گلوکز در بدن به تعادل برسد. همانند آنچه که قبلاً اشاره کردیم، تعادل میان تولید و مصرف گلوکز در بیماران دیابتی بسیار حیاتی است .

ورزش کردن موجب افزایش و تقویت اعتماد به نفس شما می شود

  باید بدانیدکه  کسانی که سطح قند خون ثابت دارند، به نسبت دیگرانی که هر لحظه احتمال می‌دهند افت قند خون داشته باشند، اعتماد به نفس بهتری هم دارند. بر اساس آمار، بیشتر کسانی که دارای دیابت هستند، مشکلاتی نظیر اعتماد به نفس کم نیز در پس بیماری خود دارند. ورزش بیماران دیابتی به آن‌ها کمک خواهد کرد تا کنترل بهتری بر روی بیماری خود داشته باشند .

بهبودی احساسات، افزایش اعتماد به نفس و همچنین تلاش برای انجام دادن ورزش به بیماران دیابتی نیروی تازه‌ای خواهد داد که خود باعث کاهش مصرف انسولین، بهبود متابولیسم و همچنین افزایش عملکرد بدن در برابر بیماری انسولین می‌شود .بیماران دیابتی معمولا دچار تنش های عصبی هم هستند . همه می‌دانیم که ورزش عامل مهمی برای افزایش اعتماد به نفس و مبارزه با تنش‌های عصبی است. به هنگام ورزش کردن مقدار اندورفین خون افزایش پیدا می‌کند. اندورفین ترکیبی است که موجب می‌شود دردهای شما تسکین پیدا کرده و آرامش روانی پیدا کنید. وجود این ماده شیمیایی برای افراد دیابتی یکی از اصلی‌ترین نیازهای روزمره است . اگر بیماران دیابتی دچار تنش های عصبی و استرس شوند برایشان اصلا خوب نیت .

افزایش سطح اندورفین خود به عنوان یک عامل بازدارنده، به بیماران دیابتی کمک خواهد کرد تا در مقابل تنش از خود مقاومت بیشتر نشان دهند و سطح انسولین آن‌ها افت و خیر کمتری از خود نشان دهد . و ورزش برای کاهش تنش های عصبی بهترین گزینه است .افرادی که دیابتی هستند باید بدانند که بهترین زمانی که برای ورزش کردن ان ها مناسب است بعد از خوردن میان وده بعد از ظهر و قبل از شام است که التبه توصیه ی پزشکان هم همین زمان ها است . اگر می خواهید بیماری خود را کنترل کنید باید ورزش را جزئی جدایی ناپذیر از برنامه ی روزانه ی زندگی خود قرار دهید و مشورت با پزشک را فراموش نکنید .

برای رهایی از چاقی با مشاورین کلینیک رسپینا مشورت کنید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + یازده =