افراد دیابتی با رعایت چه نکاتی می توانند وزن کم کنند 2؟Reviewed by Mehdi kh on Jun 11Rating: 5.0

معمولا افرادی که دیابت دارند و دچار اضافه وزن هم هستند برای لاغری شدن دغدغه ی بیمای خود را دارند و فکر می کنند نمی توانند وزن کم کنند در این مقاله نکاتی را که با رعایت آن می توانید وزن کم کنید برایتان بازگو می کنیم با مقاله ی ما همراه باشید .

برای رهایی از مشکلات چاقی با فقط با مشاوران حرفه ای ما مشورت کنید

نکاتی در باب رژیم غذایی یک فرد دیابتی و باورهای غلطی که در مورد این رژیم ها گفته می شود :

قوانين زيادي در انتخاب رژيم غذايي ديابتي نقش دارند. با وجود رژيم ديابتي مجبور خواهيد بود از خوردن بسياري از غذاهاي مورد علاقه خود صرف نظر کنيد. تمامي باورهاي غلط مربوط به رژيم ديابتي در اين سه جمله خلاصه شده است.  اینگونه گفته می شود که مصرف زياد قند، عامل ابتلا به ديابت مي باشد.  اما واقعا چگونه فرد مبتلا به ديابت مي شود؟ به طور کلي علت هاي ابتلا به ديابت مشخص نشده است. چيزي که مشخص شده است، آن است که مصرف زياد قند علت ابتلا به ديابت نمي باشد. بايد گفت ديابت زماني اتفاق مي افتد که توانايي بدن براي تبديل مواد غذايي مصرفي به انرژي دچار اختلال مي شود. به منظور فهم اين مطلب که هنگام ابتلا به ديابت چه اتفاقاتي در بدن فرد روي مي دهد، توجه داشته باشید که بدن شما مقدار زيادي از قند مصرفي را شکسته و تبديل به نوعي قند به نام گلوکز مي نمايد. گلوکز نوعي از قند مورد نياز بدن براي توليد انرژي مي باشد.هورموني به نام انسولين نيز در لوزالمعده ساخته مي شود. انسولين به سلولهاي بدن جهت استفاده از گلوکز و تامين انرژي کمک مي کند. در ادامه انواع ديابت و علتهاي بروز آن ها آورده شده است: ديابت نوع يک زماني اتفاق مي افتد که لوزالمعده قادر به ساختن انسولين نباشد. بدون وجود انسولين، قند در رگهاي خوني تجمع مي يابد. مبتلايان به ديابت نوع يک، ناچار به دريافت انسولين از طريق تزريق خارجي مي باشند. ديابت نوع يک معمولا در کودکان و افراد جوان روي مي دهد . پژوهشگران معتقدند ديابت نوع يک زماني اتفاق مي افتد که اختلالي در سيستم ايمني ايجاد مي شود. ديابت نوع دو زماني اتفاق مي افتد که لوزالمعده قادر به توليد انسولين کافي نبوده و يا انسولين موجود به درستي عمل نمي نمايد. گاهي نيز هر دو مورد همزمان روي مي دهد. داشتن اضافه وزن احتمال وقوع ديابت را افزايش مي دهد. ديابت نوع دو در هر گروه سني ديده مي شود. ديابت بارداري در طي دوران بارداري و در برخي از خانم ها مشاهده مي شود. تغييرات هورموني در طي دوران بارداري، مانع فعاليت مناسب انسولين ميشود. زنان مبتلا به ديابت بارداري معمولا نياز به تزريق انسولين دارند. اين وضعيت بعد از پايان بارداري برگشت پذير است. در صورتي که مبتلا به ديابت مي باشيد، نيازمند برنامه ريزي غذايي هستيد. پيروي از رژيم ديابتي به معناي انتخاب مواد غذايي است که همراه با فعاليت ورزشي و داروها در کنترل قندخون موثر باشند .

اکثریت موارد ابتلا به دیابت مربوط به دیابت نوع ۲ است که باعث می‌شود بدن در استفاده از انسولین برای تبدیل قند خون به انرژی با مشکل روبرو شود. افزایش وزن دلیل اصلی این نوع دیابت است .

پزشکان می گویند افرادی که به تازگی دچار دیابت نوع ۲ شده‌اند با کنترل وزن و محدود کردن مصرف کالری به وضعیت نرمال باز می‌گردند . دستورالعمل‌های فعلی برای کنترل دیابت نوع ۲ شامل کاهش سطح قند خون و کاهش خطر بیماری‌های قلبی با مصرف دارو و توصیه‌های عمومی مربوط به سبک زندگی است. اما بسیاری از بیماران دنبال کاهش وزن و حفظ آن در وضعیت سالم نیستند زیرا از این موضوع آگاهی ندارند که می‌توانند بیماری خود را به طور کامل درمان کنند .

افراد دیابتی که می خواهید وزن کم کنید باید در کنار رژیم غذایی ورزش هم انجام دهید و این بسیار مهم است .بهتر است افراد مبتلا به دیابت نوع ۲  یک تست قند خون انجام دهند. قبل و بعد از ورزش به فکر سطح قند خون باشید. اگر قبل از شروع به ورزش قند خونتان پایین بود، یک میان وعده میل کنید. مثلا ۱۵ گرم از کربوهیدراتی  مانند سیب، پرتقال، قطعات نان که سریع جذب می شود و قبل از اینکه دوباره قند خون را چک کنید اجازه دهید ۱۵ دقیقه بگذرد. اگر سطح قند خونتان برای قبل از ورزش مناسب بود پس کار را شروع کنید .

مصرف مایعات را فراموش نکنید . آب رسانی، آب رسانی برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ دیابتی ها همیشه باید به مقدار توصیه شده برای مصرف مایعات کمی اضافه کنند. آب به رقیق شدن خون و خارج کردن مواد اضافی از طریق کلیه کمک می کند. هرگز با احساس تشنگی ورزش را شروع نکنید. تشنگی یعنی بدنتان هیدراته نیست، قبل از شروع ورزش یک یا دو لیوان آب بنوشید. همچنین در طول ورزش با گذشت هر یک ربع یک بار  مقداری آب بنوشید. برای اینکه مطمئن شوید در طول روز به اندازه کافی آب نوشیده اید، می توانید روی میز خود یک بطری آب قرار دهید و چندین مرتبه در روز پر و خالی اش کنید .توجه کنید که می توانید با یک رژیم اصولی و ورزش هم وزن کم کنید هم قند خون خود را کنترل کنید.

افراد دیابتی باید به زبان بدن خود خوب گوش دهند و با ان اشنا باشند . اگر برای پایین آوردن سطح گلوکز از دارو استفاده می کنید و بعد از آن احساس ضعف و خستگی دارید و وسوسه می شوید در میان ورزش آن را رها کنید، می تواند به خاطر پایین بودن سطح قند خون باشد. برای ایمن ماندن، صبر کنید و قند خون را چک کنید. از یک منبع کربوهیدرات زود جذب مانند آب میوه و یا چند عدد کراکر  تغذیه کنید تا دوباره احساس طبیعی داشته باشید. آنچه بعد از ورزشتان می خورید یکی از مهمترین غذاهایی است که در طول روز مصرف می کنید. سوخت رسانی به بدن بعد از ورزش برای پیشگیری از افت سطح قند خون ضروری است. چون ذخایر گلیکوژن در طول ورزش خالی شده اند و باید تجدید شونداگر بعد از ورزش قند خونتان بالا رفت، روی سوخت رسانی با پروتئین تمرکز کنید. غذاهایی مانند لوبیا، ماست و یا تخم مرغ آب پز.  

برای رهایی از مشکلات اضافه وزن با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × یک =