افراد دیابتی با رعایت چه نکاتی می توانند وزن کم کنند 1؟Reviewed by Mehdi kh on Jun 11Rating: 5.0

معمولا افرادی که دیابت دارند و دچار اضافه وزن هم هستند برای لاغری شدن دغدغه ی بیمای خود را دارند و فکر می کنند نمی توانند وزن کم کنند در این مقاله نکاتی را که با رعایت آن می توانید وزن کم کنید برایتان بازگو می کنیم با مقاله ی ما همراه باشید .

برای رهایی از مشکلات چاقی با فقط با مشاوران حرفه ای ما مشورت کنید .

مصرف میوه :

خوب است بدانید که برای افراد دیابتی میوه خوب است اما مقدار بیش از حد آن، می تواند کنترل دیابت را به هم بزند. در کنار ویتامین ها و مواد معدنی، میوه قند طبیعی نیز دارد که می تواند گلوکز خون را بالا ببرد. میوه ی تازه نسبت به آب میوه یک برتری دارد. آن هم این است که میوه ی تازه حاوی فیبر است و روند افزایش گلوکز را کند می کند. از میوه های تازه لذت ببرید، اما به مقداری که استفاده می کنید دقت کنید .

مصرف نمک :

التبه باید بداندید که  نمک روی سطح قند خون تاثیری ندارد، اما مخصوصا در افراد حساس به نمک، با فشار خون در ارتباط است. فشار خون و حساسیت به نمک، در افرادی که دیابت نوع ۲ دارند بسیار شایع است. افراد مبتلا به دیابت نوع ۱ که مشکل کلیه دارند نیز، در خطر فشار خون بالا قرار دارند. فشار خون بالا از دلایل اصلی افزایش خطر بیماری های قلبی و سکته ی مغزی است. به افراد دیابتی توصیه می شود نمک مصرفی خود را به کمتر از ۱۵۰۰ میلی گرم در روز، برسانند .

مصرف چربی ها :

باید مصرف چربی ها را کنار بگذاید . از آنجا که چربی در دستگاه گوارش، تخلیه معده را کند می کند. مقداری چربی می تواند جلوی افزایش گلوکز خون بعد از یک وعده ی غذایی را بگیرد و به کنترل قند خون کمک کند. از آنجا که افراد دیابتی بیشتر در خطر بیماری های قلبی هستند، خوردن مقداری چربی سالم می تواند آثار مفیدی روی سلامت داشته باشد .

مصرف پیتزا و برخی غذاها :

  شاید یک فرد دیابتی فکر کند که بسیاری از مواد غذایی و غذاها برایشان ممنوع است در واقع هیچ غذایی ممنوع نیست حتی پیتزا اگر به میزان پروتئین، مقدار کربوهیدرات، چربی و نمک آن دقت کنید. اگر دیابت دارید، از پروتئین های بدون چربی، غلات کامل، محصولات لبنی کم چربی، میوه و سبزیجات تازه استفاده کنید. کمتر از غذاهای پر چرب و مواد غذایی که حاوی قند متمرکز هستند استفاده کنید.   افسانه: کربوهیدرات کم، کلید کار است برنامه های غذایی که کربوهیدرات پایین دارند، می توانند به کنترل دیابت کمک کنند. اما این روش ممکن است برای همه کارساز نباشد. برخی از رژیم های کم کربوهیدرات، میزان بالایی چربی دارند که برای افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ خوب نیست. چون این افراد در خطر بیماری های قلبی هستند. به دنبال رژیم کم کربوهیدراتی باشید که بین مواد پروتئینی و چربی سالم، تعادل ایجاد کرده باشد. کنترل کربوهیدرات در برنامه غذایی مهم است .

رژیم های غذایی یک فرد دیابتی :

  باید توجه کنید که رژیم غذایی دیابتی به طور کلی، افرادی که مبتلا به دیابت نوع ۲ هستند باید میزان مصرف گوشت شان گوشت های چرب میزان مصرف چربی های حیوانی مانند کره ی حیوانی و قندهای مانند مربا و شیرینی را کاهش دهند. در عوض باید میزان مصرف غذاهایی سرشار از قندهای کامل، مانند غلات، نشاسته ها و میوه های خشک را افزایش دهند.   تغذیۀ افراد دیابتی در عمل در عمل، دیابتی ها باید قسمت عمده ای از خوراک شان را به غلات کامل (قندهای کامل)، سبزیجات و میوها (باید از مصرف آبمیوه پرهیز کرد، این کنستانتره ها، حاوی قندهای سریع الجذب و فاقد خواص ویتامین ها و دیگر مواد مغذی موجود در میوه ها هستند) اختصاص دهند. باید شکر های سفید را با جایگزین ها، گوشت های چرب را با گوشت پرندگان و ماهی ها و چربی های حیوانی را با روغن کلزا یا زیتون جایگزین کرد. دیابتی ها از فراورده های صنعتی خودداری کرده و خودشان آشپزی کنند برای رسیدن به چنین تغذیه ای، دیابتی ها باید در مقابل فرآورده های صنعتی مقاومت کرده و خودشان با استفاده از دستور العمل های ساده و شناخته شده، آشپزی کنند. در واقع، فرآورده های صنعتی مانند، بیسکویت های صنعتی، نان های روغنی و غذاهای آماده، سرشار از مادۀ چرب و البته پُر از قند هستند و باید بپرهیزید .

یک دیاتبی در رژیم غذایی خود  چه غذاهایی می تواند مصرف کند :

باید گفت پروتئین هاو  غلات و  سبزیجات علاوه بر توصیه های عملی، ضروری است که یک دیابتی بداند، غذاهای روزانه اش باید چگونه ترکیبی داشته باشند. این غذا باید، شامل پروتئین ها، غلات و سبزیجات باشد. پروتئین ها: این مادۀ ضروری را می‌توان در ماهی ها، گوشت پرندگان، سبزیجات و خمیر توفو یافت. غلات: غلات را می‌توان به شکل خمیر و نان، برنج کامل، بلغور کامل و بلغور مورد استفاده قرار داد. سبزیجات: تمام سبزیجات  که با مقدار کمی روغن (روغن زیتون یا روغن کُلزا) برای خوردن آماده می‌شوند.   موارد احتیاط و بالاخره، در هنگام مصرف برخی خوراکی ها، این موارد احتیاطی را در نظر داشته باشید: غلات صبحانه، اغلب میزان بسیار بالایی چربی و میزان بسیار زیادی کربوهیدرات های در خود دارند. برخی لبنیات قند بالایی ندارند، اما سرشار از چربی هستند. فرآورده های لبنی که طبیعی هستند و چربی کمتری دارند، را در الویت قرار دهید. خمیرهای پیتزا و تارت که به شکل صنعتی تهیه شده اند، سرشار از مواد چرب هستند. نوشیدنی های شیرین (سودا و آبمیوه ها) حاوی مقدار بسیار زیادی قندهای ساده هستند، البته نوشیدنی های بدون گاز سبک که با جایگزین ها شیرین شده اند، چنین وضیتی ندارند. و در نهایت به مبتلایان به دیابت توصیه می‌شود: آزمایش خون را به طور مرتب برای تکرار کنید تا از وضعیت قند خونتان مطلع باشید

یک دیابتی باید در کنار رژیم غذایی خود حتما ورزش کند ورزش کردن می تواند سطح قندخون افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش دهد ولی سطح ورزش نباید برای افراد مانند شکنجه باشد. برای به دست آوردن نتیجه لازم نیست خودتان را بکشید. وقتی یک ورزش را تمام می کنید باید این احساس را داشته باشید که دوباره می توانید انجامش دهید. بنابراین به ورزشی که می خواهید انجام دهید خوب فکر کنید و چیزی را انتخاب کنید که از آن لذت می برید.

برای رهایی از مشکلات اضافه وزن با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + چهارده =