ورزش برای بیماران دیابتی | دیابت و ورزش | باید ها و نباید ها قسمت سومReviewed by Mehdi kh on May 15Rating: 5.0

بیماری دیابت را می توانید با ورزش و تغذیه ی درست کنترل کرده و نگذارید تاثیر بدی بر روی اعضای بدن بگذارد و افرادی که دیابت دارند باید سبک زندگی خود را بر اساس شیوه‌ای که بتوانند مقدار قند خون را کنترل کنند، تنظیم نمایند و می دانیم که یکی از راهکارهای کنترل قند خون ورزش کردن است. ورزش بیماران دیابتی باعث خواهد شد تا گلوکز و گلیکوژن در داخل ماهیچه‌ها سوخته و مصرف شود. در حین ورزش کردن و بعد از آن، قند خون وارد ماهیچه‌ها شده و سطح گلوکز در بدن تنظیم می‌شود .

برای رهایی از چاقی و مشکلات آن با ما مشورت کنید .

البته باید توجه شود که وجود برنامه منظم  ورزشی برای بیماران دیابتی، باعث خواهد شد تا تنظیم سطح انسولین خون راحت‌تر انجام شود. ورزش بیماران دیابتی باید به شکل تمرین‌های هوازی انجام شود. این ورزش ها با مصرف اکسیژن همراه هستند و برای افراد دیابتی بی نظیرند . ورزش های هوازی باعث می شود اکسیژن بیشتری مصرف کنند و در ریه ها و قلب و رگ های خونی گلوکز بیشتری مصرف می شود و این ورزش ها نیازی به وارد کردن فشار به بدن هم ندارند . افراد در هر سنی می توانند ان را انجام دهند .

باید توجه کنید که افراد دیابتی که در آن‌ها علائم مربوط به نوروپاتی وجود دارد، نباید به اندام‌های خود نظیر پا فشار زیادی وارد کنند. مناسب تر است که این افراد ورزش‌هایی همانند شنا و دوچرخه‌سواری انجام دهند . برخی از افرادی که دچار عارضه‌های چشمی دیابت هستند، باید از انجام دادن ورزش‌هایی که فشار زیادی به مویرگ‌های چشم وارد می‌کند، پرهیز کنند. عموم این ورزش‌ها شامل بالا و پایین کردن سر و همچنین پایین نگه داشتن طولانی‌مدت سر است. افزایش فشار در چشم می‌تواند منجر به پاره شدن مویرگ‌ها و خونریزی داخل چشم شود که در نوع خود خطرناک است . همچنین کسانی که دارای فشار خون بالا هستند از انجام دادن ورزش‌هایی که مدت زمان زیادی فشار خون در سر را افزایش می‌دهد، خودداری کنند. گفته می‌شود که ورزش‌های ترکیبی که در آن دست و پا دخالت دارد، بهترین نوع ورزش برای افراد دیابتی می باشد  .

چه ورزش هایی برای دیابت مفید تر هستند :

توجه کنید که قبل از اینکه ورزش را شروع کنید حتما با پزشک تان مشورت کنید و بعد از ان با اطمینان از پزشک شروع به ورزش مداوم کنید . انجام تمرین برای بازو با  دمبل تک از پشت سر : ابتدا به حالت ایستاده قرار بگیرید و رو به رو را نگاه کنید .دمبلی با وزن مناسب به دست بگیرد و آن را به پشت سر خودتان ببرید . دقت کنید که استخوان بازوی شما در ناحیه مفصل شانه باید کاملاً خم شده باشد در این حالت ساعد، در مفصل آرنج نیز هم شده است تا بتوانید دمبل را به کمک دو دست خود در پشت سر خودتان نگه دارید . زمانی که مفصل شانه به صورت کامل خم شده باشد، پشت بازو کاملاً موازی با سینه و کمر شما خواهد شد. برای مدتی این حالت را حفظ کنید . اکنون با دستان خودتان دمبل را بلند کنید و به حالت اول برگردید. دقت کنید که در طول انجام حرکت فقط باید آرنج شما حرکت کند و مفصل شانه نباید هیچ تغییری داشته باشد .

ورزش برای شانه ها با دمبل

می توانید این حرکات را هم ایستاده هم نشسته انجام دهید . شروع حرکت به این صورت است که دست خودتان را در زاویه نود درجه با بدن خودتان قرار دهید و از بدنتان دور کنید. آرنج در این حالت باید نود  درجه خم شده باشد تا کف دست‌هایتان به موازات گوش‌هایتان و هم سطح آن قرار گیرد . دستان خود را پایین بیاورید و وزنه‌ها را بردارید وزنه‌ها را تا جایی که آرنج شما به حالت قبل قرار گیرد، بالا بکشید . وزنه‌ها باید به موازات گوش‌هایتان قرار گیرند این کار را به تعداد ست‌های ابتدایی کم و سپس بیشتر ادامه دهید. البته می‌توانید وزنه‌های سنگین‌تر هم استفاده کنید .

ورزش با کش

ابتدا از قسمت سر ثابت کش، چند متری فاصله بگیرید روی زمین بنشینید و مقداری زانوهای خود را خم‌ کنید هرکدام از سر کش ها را با یکی از دستان خود بگیرید و آن را تا نزدیک بدن خود، بین زیر سینه و شکم عقب بکشید . بدن خود را صاف نگه‌دارید و هرگز خم نشوید یا قوز نکنید . بدن خود را به جلو ببرید بار دیگر تکرار کنید .

ورزش برای عضلات قسمت مرکزی بدن

در ابتدا به پشت دراز بکشید و پاهایتان را خم کنید . کف پاهایتان را روی زمین به مانند تکیه‌گاه قرار دهید دست‌هایتان را به پشت سرتان ببرید . در این حالت باید آرنجتان در طرفین شانه‌هایتان باشد با فشار آوردن به عضلات شکم سعی کنید که سر و تنه خود را بالا بکشید. سپس به آرامی به حالت اول برگردید . باسن و کف پاهایتان باید در کل تمرین به زمین چسبیده باشد .

حرکت اسکات و افراد دیابتی

 این حرکت را باید بشناسید باید بایستید و حرکتی همانند نشستن روی صندلی را انجام دهید. زانو ران‌هایتان را تا زاویه نود درجه خم کنید و پایین‌تنه را هم زمان به سمت پایین بکشید، سپس بدون آنکه بر روی چیزی بنشینید، سعی کنید دوباره به حالت اول برگردید . در حالت نشسته باید ران‌هایتان موازی با سطح زمین باشد و صورت رو به جلو نگه داشته شود . در هنگام پایین آمدن نباید بگذارید که زانوهایتان از پنجه‌های پا پیشی بگیرند.   

دوچرخه‌سواری و فواید آن برای افراد دیابتی

این ورزش هوازی قلب را قوی‌تر و عملکرد ریه را بهبود می‌دهد. دوچرخه ثابت برای افراد دیابتی ورزش خوبی است چرا که می‌توانند در خانه و بدون اینکه از حاشیه مراقبت توسط افراد دیگر خارج شوند، ورزش کنند. دوچرخه‌سواری، جریان یافتن خون در اندام‌هایی همانند پا را افزایش دهد که خود عامل مهمی برای رسیدن به سلامتی در افراد دیابتی است .

به این نکته توجه داشته باشید که یک دیابتی باید حداقل ۳۰ دقیقه در روز ورزش کند ورزش اصولی  به ترشح انسولین در بدن تان کمک می کند . از ورزش غافل نشوید و با استفاده از ان بیماری خودرا کنترل کنید .

برای رهایی از چاقی و مشکلات ان با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 5 =