ورزش برای بیماران دیابتی | دیابت و ورزش | باید ها و نباید ها قسمت دومReviewed by Mehdi kh on May 15Rating: 5.0

بیماری دیابت را می توانید با ورزش و تغذیه ی درست کنترل کرده و نگذارید تاثیر بدی بر روی اعضای بدن بگذارد و افرادی که دیابت دارند باید سبک زندگی خود را بر اساس شیوه‌ای که بتوانند مقدار قند خون را کنترل کنند، تنظیم نمایند و می دانیم که یکی از راهکارهای کنترل قند خون ورزش کردن است. ورزش بیماران دیابتی باعث خواهد شد تا گلوکز و گلیکوژن در داخل ماهیچه‌ها سوخته و مصرف شود. در حین ورزش کردن و بعد از آن، قند خون وارد ماهیچه‌ها شده و سطح گلوکز در بدن تنظیم می‌شود .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

البته باید توجه شود که وجود برنامه منظم  ورزشی برای بیماران دیابتی، باعث خواهد شد تا تنظیم سطح انسولین خون راحت‌تر انجام شود. ورزش بیماران دیابتی باید به شکل تمرین‌های هوازی انجام شود. این ورزش ها با مصرف اکسیژن همراه هستند و برای افراد دیابتی بی نظیرند . ورزش های هوازی باعث می شود اکسیژن بیشتری مصرف کنند و در ریه ها و قلب و رگ های خونی گلوکز بیشتری مصرف می شود و این ورزش ها نیازی به وارد کردن فشار به بدن هم ندارند . افراد در هر سنی می توانند ان را انجام دهند .

برخی از نکات را همیشه به خاطر داشته باشید که باید قبل و بعد از ورزش حتما انجام دهید : همیشه باید قند خون را هنگام، بعد و قبل از انجام ورزش تست کنید . سعی کنید بعد از یک یا دو ساعت غذا خوردن شروع به ورزش کنید .مصرف کردن ۲۰  گرم کربوهیدرات اضافی پیش از ورزش و هر ساعت در طول ورزش توصیه شده است . در هنگامی که می‌دانید انسولین بیشترین تأثیر خود را دارد از ورزش‌های سنگین خودداری کنید .

اندام‌هایی که تزریق مستقیم انسولین روی ان ها انجام داده اید را مستقیما ورزش ندهید .  در صورتی که قصد انجام ورزش‌های سنگین همانند کوهنوردی و تمرین‌های طولانی‌مدت دارید انسولین خود را ۳۰ تا ۵۰ درصد کاهش دهید .بعد از انجام ورزش‌های طولاني قند خون كنترل گردد و كربوهيدرات  اضافي مصرف شود. اين عمل از افت قند خون كه ممكن است به صورت تأخيري پديد آيد، جلوگيري مي کند . ‎كند

با ورزش می توانید قند خون و افزایش و کاهش آن را کنترل کنید : می دانید که بر اساس اینکه شما چطور ورزش کنید و چه زمانی تزریق انسولین داشته باشید، سطح قند خون می‌تواند تغییر کند. برای این تغییرات قاعده کلی وجود دارد .

توجه داشته باشیدکه اگر قند خونتان کاهش می یابد : باید غلظت انسولين در طول ورزش بالا باشد . ورزش در مدت زمان طولاني انجام شود. و حتما بيش از سه ساعت از صرف غذا گذشته باشد  .اگر قند خونتان ثابت می ماند : توجه کنید که مدت زمان ورزش تان  كوتاه باشد . ميزان انسولين پلاسما طبيعي باشد .ميان وعده های مناسب قبل از ورزش و در طول فعاليت ورزشي فراموش نشود .

اگر قند خونتان افزایش می یابد

توجه داشته باشید که ورزش كردن در زمان پايان اثر انسولين تزريقي در بدن باشدورزش‌های سنگين را هم انجام ندهید و حتما قبل يا در طول انجام فعاليت بدني، بيش از حد مواد قندي مصرف شده باشد .وزرش های افراد دیابتی دارای اصولی است که همه ی افراد دیابتی باید به ان توجه کنند : این مهم است که بدانید یکی از مواردی که در کنترل قند خون در کنار رژیم لاغری کمک می‌کند ورزش است که البته برای بیماران دیابتی اصولی هم دارد که باید رعایت شود .

یک دیابتی باید قبل از شروع ورزش با پزشک خود مشورت کند : فرا موش نکنید مشورت با پزشک تان در اولویت است . انجام ورزش اشتباه یا فشار آوردن به بدن ممکن است باعث تشدید بیماری شود. مواردی همانند مقدار تزریق روزانه انسولین، مقدار داروهایی که در روز باید مصرف کنید، همچنین زمان انجام ورزش و مصرف کردن خوراکی‌های قندی در هنگام، بعد و قبل از ورزش همگی مواردی هستند که پزشک باید برای شما مشخص کند . افراد دیابتی که دارای مشکلاتی همانند سطح کلسترول بالا، مصرف سیگار و همچنین پیشینه سکته قلبی دارند یا سن بالایی دارند باید بیشتر بررسی شوند .

مسئله ی گرم و سرد کردن قبل وبعد از ورز ش بسیار مهم است وباید رعایت شود . همانند دیگر افراد که شروع به ورزش می‌کنند، دیابتی‌ها هم قبل از انجام ورزش باید بدن خود را گرم کنند و بعد از انجام دادن فعالیت ورزشی، آن را به تدریج سرد نمایند. شما نباید به سرعت وارد ورزش اصلی شوید چرا که در همه دستورالعمل‌های شروع ورزش، گرم کردن یک امر مهم و اساسی است. اسید لاکتیک که تولید شدن آن به علت سرد نکردن بعد از ورزش بسیار رایج است می‌تواند باعث بروز کوفتگی‌های شدید شود . طبیعی است که  با کوفتگی بدن انجام دادن تمرین‌ها به شکل روزانه سخت‌تر از همیشه خواهد بود. همچنین ورزش کردن بدون گرم کردن می‌تواند منجر به بروز مشکلات و آسیب دیدگی‌های عضلانی و استخوانی شود که شما را برای همیشه از ورزش کردن دور می‌کند. نباید تأثیر گرم و سرد کردن را در افزایش متابولیسم بدن به هنگام ورزش کردن نادیده بگیرید .

ورزش بیماران دیابتی چه قواعد و اصولی دارد :

باید بعد از انجام هر تمرین ورزشی احساس شادابی و نشاط کنید . ورزشی که آن را انجام می‌دهید شما را به سمت آرامش روحی سوق دهد . در صورتی که ورزش سبب تنش در شما می شود باید دیگر انجام ندهید . ورزش نباید جنبه رقابتی داشته باشد باید در آرامش و با تمرکز ورزش کنید . بیماران دیابتی هنگام ورزش باید بسیار مراقب باشند  و برخی نکات را حتما رعایت کنند و توجه داشته باشند زیرا بسیار مهم هستند .

همیشه کارت معرفی بیماری را به همراه خود داشته باشید تا در صورت بروز مشکل، دیگران به سرعت بتوانند به شما کمک کنند . همانطور که بسیار تاکید کردیم باید میزان قند خون خودتان را همیشه قبل، هنگام و بعد از ورزش چک کنید. یک وعده برای تأمین سریع کربوهیدرات بدن خودتان داشته باشید تا در صورت لزوم از آن استفاده کنید

در صورتی که حس می‌کنید بدن شما با انجام دادن ورزش عرق زیادی می‌کند، مصرف آب را بیشتر کنید و همراه خود حتما آب داشته باشید و بیشتر بنوشید  . جوراب و کفش‌های مخصوص برای ورزش بیماران دیابتی را تهیه کنیدزیرا می  دانید که سلامت پا ها در شما بسیار مهم است با مشورت پزشک مصرف قند بین ورزش را فراموش نکنید .

برای رهایی از چاقی و مشکلات آن با ما تماس بگیرید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − 14 =