بسیاری از ما برای لاغری اقدامات زیادی انجام می دهیم یکی از این اقدامات گرفتن رژیم غذایی کم کالری است بعضی روزانه ورزش می کنیم  البته رژیم غذایی و داشتن تحرک و ورزش کردن به کم شدن وزن و داشتن زندگی سالم کمک می کند اما برای اینکه یک رژیم غذایی نتیجه ی دلخواه را بده و به میزان چشم گیری وزن کم کنید باید رژیم را اصولی پیش ببرید در رژیم کم کالری باید بدانیدکه میزان مصرف پروتئین و کربوهیدرات ها به چه اندازه هستند و به این ترتیب به اندازه و سریع تر وزن کم کنید . 

برای گرفتن یک برنامه ی غذایی اصولی فقط با ما تماس بگیرد . 

همانطور که می دانید به طور معمول بدن ما کربوهیدرات را برای سوخت و ساز بدن می سوزاند هنگامی که شما به شدت مصرف کربوهیدرات را کاهش می دهید بدن به حالت متابولیک به نام کتوز وارد می شود و شروع به سوزاندن چربی های خود می کند هنگامی چربی های شما تبدیل به یک منبع انرژی اولیه می شوند ممکن است وزن کم کنید .

میزان  مصرف پروتئین و کربوهیدرات در رژیم کم کالری چقدر باید باشد ؟

اگر قصد دارید یک رژیم کم کالری  با مصرف پروتئین بالا بگیرید حتما با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا برای شما مناسب است یا خیر آن ها می توانند به شما کمک کنند تا برنامه ای فراهم کنید که مطمئن شوید میوه ها و سبزیجات و غذاهای پروتئینی را به اندازه ی کافی مصرف می کنید . به یاد داشته باشید که کاهش وزن امری زمان بر است و معمولا بر اساس تغییراتی است که می توانید در مدت زمان طولانی و نه یک رژیم غذایی موقت به دست آورید .

در رژیم غذایی کم کالری با مصرف پروتئین بالا  عمدتا مصرف غذاهای شیرین ماکارونی و نان محدود می شود در عوض غذاهای واقعی شامل پروتئین چربی های طبیعی و سبزیجات را مصرف می کنید مطالعات نشان می دهد که رژیم های کم کربوهیدرات منجر به کاهش وزن و بهبود شاخص های سلامتی می شوند این رژیم های غذایی برای چندین دهه است که مورد استفاده قرار می گیرند و توسط بسیاری از پزشکان توصیه می شوند اما هنوز نکته ای وجود دارد و اینکه شما باید غذاهای واقعی بخورید .

برخی از کارشناسان تغذیه نگران این نوع رژیم گرفتن هستند زیرا ممکن است باعث برخی از مشکلات زیر شود :

کلسترول بالا : اینگونه رژیم ها ممکن است کلسترول بالا را به دنبال داشته باشند بعضی از منابع پروتئینی محصولات لبنی فراوان و سایر غذاهایی با چربی بالا می توانند کلسترول را افزایش دهند و احتمال ابتلا به بیماری قلبی را بالا ببرند با این حال مطالعات نشان می دهد افرادی که رژیم اتکنیز را تا 2 سال رعایت می کردند در واقع سطح کلسترول بد را کاهش داده بودند .

ناراحتی های کلیوی : اگر دچار مشکلات کلیوی هستید خوردن بیش از حد پروتئین سبب اضافه شدن فشار روی کلیه ها می شود و این می تواند عملکرد کلیه را بدترکند.

سنگ کلیه و  مشکل پوکی استخوان : هنگامی که شما در رژیم غذایی با پروتئین بالا هستید ممکن است کلسیم بیشتری از حد نرمال داشته باشید البته گزارشات متناقضی وجود دارد اما بعضی از کارشناسان معتقدند که این امر احتمالا باعث پوکی استخوان و سنگ کلیه می شود . 

رژیم کم کالری با مصرف کربوهیدرات کمتر : 

این رژیم به این معنا است که  شما کربوهیدرات کمتر و نسبت بالای چربی را مصرف می کنید برای چند دهه گفته شده است که چربی برای سلامتی ما مضر است در عین حال رژیم غذایی کم چرب که اغلب پر از شکر است زندگی ما را فرا گرفته است این یک اشتباه بزرگ است که با شیوع بیماری همه گیر چاقی همراه شده است . هنگامی که از شکرو نشاسته جلوگیری می کنید قند خون شما تمایل به تثبیت و کاهش میزان انسولین هورمون ذخیره سازی چربی را دارد این باعث افزایش سوزاندن چربی می شود و موجب احساس سیری بیشتر و کاهش مصرف غذا و کاهش وزن می شود .

مواد غذایی که برای رعایت رژیم کم کالری با کربوهیدرات کم میتوانیم مصرف کنیم :

خوردن گوشت ماهی تخم مرغ سبزیجات و چربی های طبیعی 

اجتناب از غذاهای دارای شکر و نشاسته مانند نان ماکارونی برنج لوبیا سیب زمینی 

شما نیازی به ارزیابی کالری مصرفی ندارید و فقط باید محصولات کم چربی صنعتی را فراموش کنید .

اکثر مردم می توانند از این رژیم استفاده کنند اما در سه موقعیت ممکن است شما نیاز به مشورت با پزشک را داشته باشید :

اگر برای دیابت خود دارو مصرف می کنید مثل انسولین حتما باید با پزشک مشورت کنید  ، اگر در حال شیردهی هستید یا اگر دارای فشار خون بالا هستید و دارو مصرف می کنید باید با پزشک خود مشورت کنید و بعد اقدام کنید .

رژیم کم کالری و مصرف چربی های سالم :

اکثر چربی های سالم میزان کربوهیدرات خالص شان صفر است به خصوص انواع ذکر شده در زیر که دارای مزایای دیگری هم هستند چربی های سالم شامل چربی های اشباع شده چربی های و انواع خاصی از چربی های غیر اشباع  به ویژه اسیدهای چرب امگا 3 هستند بهتر است همه انواع را در رژیم خود قرار دهید . روغن کنجد روغن نارگیل سرد روغن نخل روغن زیتون دانه کتان روغن آووکادو کره گوشت گاو و گوسفندو مرغ یا اردک همه گزینه های خوبی هستند  تمام سبزیجات دارای برگ سبز از جمله ریشه جغندر کولارد خردل کاسنی اسفناج رازیانه کلم و … را می توانید مصرف کنید و همچنین سبزیجات کریستالی مانند کلم بروکلی کاهو کلم بروکسل و گل کلم و همچنین کرفس و خیار و کدو سبز و تره فرنگی …

باید بدانید که در رژیم کم کالری  می توانید از لبنیات پرچرب استفاده کنید به دلیل داشتن قندهای طبیعی محصولات لبنی باید فقط محدود مصرف شوند لبنیات چرب و پنیرهای سخت دارای کمترین مقدار کربوهیدرات هستند در حالی که پنیر کم چرب و پنیر نرم خیلی بیشتر دارای کربوهیدرات هستند .  برای میان وعده از سوپ با استخوان یا پروتئین گوشت گاو یا بوقلمون می توانید استفاده کنید یا از تخم مرغ پخته و سبزیجات در این مواقع حساب کالری دریافتی خود را داشته باشید . 

برای رسیدن به تناسب اندام و شروع یک رژیم اصولی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 5 =