بسیاری از ما وقتی روز بدی را می گذرانیم یا احساس بدی داریم شروع می کنیم به پرخوری  خوب است بدانید که احساسات ما تاثیر زیادی روی غذاخوردن ومقدار غذا خوردن ما دارند . آنچه ممکن است ندانید، این است که خوراک شما می‌تواند به ‌طرز چشمگیری سلامت روحی و روانی شما را دست‌خوش تغییر کند.افسردگی یکی از بیماری های روحی و روانی است که می تواند موجب اضافه وزن وپرخوری درشما شود با مقاله ی امروز ما همراه شوید تا با افسردگی و نقش دران در چاق شدن شما بیشتر بدانید و بدانید که اگر افسرده هستید چه مواد غذایی را نباید مصرف کنید .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی و کاهش سایز کلیک کنید.

بررسی ها نشان داده که مجموعه‌ای از انتخاب‌های ساده از میان مواد غذایی می‌تواند منجر به شکل‌گیری احساسات خوب و بد در ما شود. درواقع لازم نیست حتما به یکی از این بیماری‌ها مبتلا باشید تا بدانید افسردگی یا اضطراب خفیف هم می‌تواند بار سنگینی روی دوش افراد باشد. این دو بیماری لزوما هم‌پوشانی ندارند، اما همه‌ی ما می‌دانیم این دو حالتِ روحی تا چه میزان می‌توانند روی وزن بدن اثرگذار باشند درحالی‌که عوامل بالقوه‌ی زیادی برای بروز هرکدام از این شرایط روحی وجود دارد، خبر خوب این است که نوع غذای مصرفی ما می‌تواند نشانه افسردگی باشد و به همین دلیل در کنترل شدت و مدت‌زمان یک دوره افسردگی یا اضطراب، نقش بسزایی داشته باشد. پس در ادامه‌ با این مقاله همراه باشید تا راهنمایی‌های بیشتری در این خصوص به‌دست آورید.

مواد غذایی که افسردگی را تشدید می کنند

برخی از مواد غذایی روی احساسات ما تاثیر منفی دارند و موجب افسردگی می شود تا میتوانید این مواد غذایی را از سبد روزانه ی مصرفی خود حذف کنید .این مواد غذایی عبارتند از :

افسردگی – چاقی – مصرف الکل :

اگر افسردگی دارید نباید الکل مصرف کنید و بالعکس اگر زیاد الکل استفاده می کنید در معرض افسردگی هستید . دستگاه عصبی مرکزیِ انسان بسیار مهم است و مسئولیت انتقال اطلاعات از حواس پنج‌گانه، فکرکردن، فهمیدن، استدلال‌کردن و کنترل عملکرد محرک‌ها را برعهده دارد. البته دستگاه عصبی مرکزی، وظیفه‌ی چگونگیِ پردازش احساسات را نیز برعهده دارد. وقتی فردی میزان قابل‌توجهی نوشیدنی الکلی می‌نوشد، کیفیت همه‌ی این عملکردها در سطح پایین‌تری از حد معمول قرار می‌گیرد. بنابراین چون الکل نظم کارکرد دستگاه عصبی مرکزی را مختل می‌کند، یکی از عوامل افسردگی به‌شمار می‌آید. حرف آخر اینکه نوشیدنی‌های الکلی، علائم افسردگی را بسیار تشدید می‌کنند بهتر است الکل را حذف کنید .

افسردگی – چاقی – روغن جامد :

همه ی ما عاشق خوردن مرغ سخاری و غذاهای سرخ شده هستیم اما باید بدانید که  این مواد به چند علت، مشکلاتی برای سلامت‌تان ایجاد می‌کنند.علاوه‌براین، با بروز بیماری افسردگی نیز در ارتباط هستند . سرخ‌کردنِ زیاد مواد غذایی، معمولا در روغن جامد انجام می‌شود. عمل هیدروژنه‌کردن، فرایندی است که روغن گیاهی مایع را به شکل جامد تبدیل و آن را بیشتر قابل‌نگهداری می‌کند. هرچیزی که با روغن‌های جامد پخته شود و حاوی چربی‌های ترانس باشد، می‌تواند به‌صورت بالقوه باعث بروز افسردگی شود. چربی‌های اشباع مثل آنچه در گوشت‌های فراوری‌شده، لبنیات پرچربی و کره وجود دارد، می‌تواند رگ‌ها را مسدود و از جریان آسان خون به مغز جلوگیری کند. سعی کنید از غذاهای سرخ شده کمتر مصرف کنید .

افسردگی- چاقی – مصرف کافئین :

متخصصان می گویند حتی مقدار کمی کافئین سبب چاقی می شود . بررسی ها نشان داده که افرادی که به‌طور متوسط یا زیاد، قهوه مصرف می‌کنند، نسبت‌به سایر افراد با درجه‌ی بالاتری از شدت افسردگی دست‌به‌گریبان‌اند. مهم‌ترین دلیلی که بیشتر کارشناسان به آن اشاره کرده‌اند، این است که کافئین روی خواب فرد اثر می‌گذارد. قهوه و چای سیاه فرایند به‌خواب‌رفتن را دچار اختلال می‌کنند. ازطرفی‌دیگر، کیفیت خواب با حال‌وحوصله‌ی ما مرتبط است و خواب آشفته می‌تواند وضعیت روحی و روانی‌مان را به‌هم بریزد. نوشابه‌های انرژی‌زا می‌توانند خواب شما را حتی تا ۲۴ ساعت آینده مختل کنند .

مواد غذایی که اضطراب را تشدید می کنند :

برخی از غذاها چون محرک اضطراب‌اند و هیچ ارزش تغذیه‌ای خاصی برای اعصاب ندارند و بهتر است از ان ها دوری کنید .

اضطراب- قهوه :

می دانید که قهوه یکی از منابع بسیار غنی کافئین است و تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که از اضطراب اجتماعی رنج می‌برند، در برابر عوارض ناشی از مقادیر اندک محرک‌ها نیز حساس‌اند. گذشته‌ازاین، کافئین می‌تواند سرعت جذب مواد مغذیِ تعدیل‌کننده‌ی خلق‌وخو، مثل ویتامین دی و ویتامین ب را کاهش دهد. وقتی تصمیم می‌گیرید این محرک‌ها را از رژیم غذایی خود کنار بگذارید، دمنوش‌های طبیعیِ بدون کافئین، به‌خصوص بابونه، می‌توانند جایگزین بسیار مناسبی برای قهوه باشند.

اضطراب – غذاهای کنسرو شده :

اگر دائما از اضطراب رنج می برید از خوردن غذاهای کنسرو شده بپرهیزید . حتی بسته‌بندی غذاهای نیمه‌آماده نیز ممکن است دلیلی برای نگرانی باشد. تحقیقات نشان داده‌اند بیسفول ای ماده‌ای شیمیایی که در بیشتر غذاهای کنسروی و ظروف پلاستیکی وجود دارد، می‌تواند انتقال‌دهنده‌های عصبی تثبیت‌کننده‌ی خلق‌وخو را از بین ببرد. این امر می‌تواند به‌طور قابل‌توجهی باعث تغییر ژن‌ها در قسمت کاهش‌دهنده‌ی استرس مغز شود. سعی کنید به جای کنسروها خودتان درخانه آشپزی کنید آشپزی هم سبب می شود اضطراب شما از بین برود و هم این حسن را دارد که غذاهای سالم بخورید .

اضطراب – شراب و آب جو :

باید بدانید که شراب یا آب‌جو ممکن است به آرامش موقت ذهن‌های مضطرب کمک کند، اما بررسی ها  نشان داده است این استراتژی ممکن است در طولانی‌مدت نتیجه‌ی معکوس بدهد. براساس پژوهش، در طول دوره‌‌ای سه‌ساله، افرادی با اختلالات عصبی که سعی کرده بودند با استفاده از الکل یا مواد مخدر، خوددرمانی کنند، در مقایسه با گروهی که از خوددرمانی اجتناب کرده بودند، پنج برابر بیشتر در معرض ابتلا به مشکل اعتیاد قرار گرفته بودند. بعضی نوشیدنی‌ها حتی در کوتاه‌مدت نیز ممکن است موجب مشکلات خواب، نوسانات قند خون یا کمبود آب شوند. اینها همه از عواملی هستند که برای رهایی از اضطراب باید از آنها دوری کنید اسیدآمینه‌‌ها می‌توانند گرایش به الکل را کاهش دهند و حتی برای زدودن سم‌های ناشی از مصرف الکل نیز مفید باشند.

اضطراب – آب سیب :

حتما می دانید که آب‌میوه‌ها، برعکس خود میوه‌ها خالی از هرگونه فیبر و مملو از فروکتوز‌های تصفیه‌شده‌اند. افزایش ناگهانی قند خون باعث افزایش سریع هورمون آدرنالین می‌شود که با علائمی شبیه به حمله‌ی عصبی همراه است. اخیرا تحقیقی نشان داد که فروکتوز می‌تواند چگونگی پاسخ‌دهیِ مغز به استرس را در سطح ژن‌ها تغییر دهد. ازاین‌گذشته، در آب سیبِ بسیاری از مارک‌های تجاری، نتیجه‌ی آزمایش آرسنیک مثبت بوده است. آرسنیک نوعی سم است که اضطراب و افسردگی را تشدید می‌کند. به‌هرحال بهتر است کلا از مصرف نوشیدنی‌های شیرین اجتناب کنید. اگر هم به‌نظرتان نوشیدن آب کسل‌کننده به‌نظر می‌رسد، به‌جای آن می‌توانید از آب‌های طعم دار یا همان دتاکس واتر‌ها استفاده کنیدکه فواید بسیاری برای بدن تان دارند .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی و کاهش سایز کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =