از کدام رژیم های غذایی باید دوری کنید ؟ | رژیم غذایی غیر اصولیReviewed by Mehdi kh on Feb 1Rating: 5.0

لاغری با قرص های لاغری :

بسیاری از ما برای سریع تر لاغر شدن به سراغ قرص ها می رویم . شاید با مصرف این قرص ها لاغر شوید اما سلامتی خود را هم به خطر خواهید انداخت برخی پزشکان قرص متفورمین را برای لاغری توصیه می کنند اما فراموش نکنید مکانیسم این قرص که چربی سوزی را در بدن بالا می برد .

برای افراد سالم غیر دیابتی مناسب نیست و می تواند عارضه دار باشد این قرص ها تعادل متا بولیکی بدن را به هم می زنند و باعث بروز عوارض متابولیکی طولانی مدت می شوند استفاده بی مورد از قرص های تیروئید  نیز عوارض بسیاری دارد و به هیچ وجه توصیه نمی شود .

مواد غذایی حاوی سرکه :

باید بدانید که ترشی میزان دریافت انرژی و اشها را بالا می برد انگور آب انگور و سرکه خود انرژی دارند و چاق کننده هستند آلوچه و ترشک و لواشک نیز جزء ترشی ها محسوب می شوند اما به هر حال انرژی دارند و لاغر کننده نیستند البته توجه داشته باشید که اگر فردی تا کنون ذائقه شیرین داشته و سعی کرده این عادتش را کنترل کند و به سمت ترشی ها برود به دلیل ترک عادت بد زیاد شیرینی خوردن راحت تر رژیم می گیرد و در طولانی مدت وزن کم می کند . 

رژیم غذایی فقط با خوردن بیسکوییت :

بعضی در طول روز فقط بیسکوییت می خورند و فکر می کنند در مدت کم وزن کم می کنند . بیسکویت های سبوس دار گرچه دارای فیبر است اما به دلیل داشتن روغن و شکر در صورت مصرف زیاد می تواند چاق کننده باشد اگر فردی تاکنون بیسکویت معمولی می خورده و حالا بیسکویت سبوس دار را جایگزین کرده انرژی دریافتی اش کم می شود اما اگر فردی تاکنون بیسکویت نمی خورده اما حالا مصرف بیسکویت سیوس دار را آغاز کرده لاغر نخواهد شد .

لاغری با نوشیدن آب :

در مواردی افراد آب فراوانی می نوشند و احساس پری در معده می کنند و تاحدی میزان دریافت مواد غذایی در هر وعده شان کمتر می شود باید بدانید که اگر مصرف زیاد آب با دریافت کمتر انرژی نیز همراه شود می تواند وزن فرد را کاهش دهد.

اما در بیشتر موارد این اتفاق نم یافتد بسیاری از افراد فکر می کنند مصرف زیاد آب قبل از وعده های غذایی باعث کاهش وزن است اما این تفکر درست نیست اگرچه آب معده را پر می کند و احساس پری باعث می شود فرد غذیی زیادی نخورد اما علم تغذیه این موضوع را تایید نمی کند .

زیرا مصرف زیاد آب باعث رقیق شدن آنزیم های هضم کننده درشت مولکل ها در بدن می شود ود رطولانی مدت مشکل افرین خواهد شد بنابراین باید آ ب به مقدار توصیه شده و فقط 8 لیوان در روز مصرف شود در مواد مصرفی روزانه هم مقداری آب وجود دارد و آب بدن ما تامین خواهد شد.

لاغری فقط با ورزش : 

بعضی فکر می کنند تنها با ورزش می توانند وزن کم کنند . اگر در روز فردی به مقدار نیاز یعنی 2000 کیلوکالری انرژی دریافت می کند و معتقد است اضافه وزن دارد به جای کم کردن میزان انرژی دریافتی فقط پیاده روی کند قاعدتا بعد از مدتی وزنش پایین می آید.

اما اگر کسی میزان کالری دریافتی اش بالاست و در کنار آن ورزش را به برنامه ی روزانه اش بیفزاید لاغر نمی شود بدن ما مثل ظرفی است که از یک سو انرژی دریافت می کند واز سوی دیگر به مصرف می رساند بنابراین اگر انرژی دریافتی و مصرفی برابر باشند وزن ثابت می ماند.

در غیر این صورت احتمال چاقی یا لاغری وجود دارد نمی توانیم هر چه می خواهیم بخوریم و در کنار آن ورزش کنیم ومنتظر کاهش وزن باشیم بلکه باید انرژی دریافتی و مصرفیمان تنظیم شود .

کم کردن وزن با حذف یکی یا بیشتر از یک وعده ی غذایی :

متخصصان تغذیه می گویند : این بدترین کار ممکن است که کسی یکی از وعده ها و یا دو وعده ی غذایی خود را در رژیم انتخابی خود حذف کند باید وعده های غذایی را بیشتر و حجمشان را کمتر کرد وعده های اصلی غذایی را به هیچ وجه نباید حذف کرد و میان وعده ها را فقط در موارد استثنایی می توان کاهش داد نباید فراموش کرد که وقتی غذا می خوریم مقداری انرژی مصرف می شود که خود عامل لاغری می شود  . 

کاهش وزن فقط با خوردن کرفس و آب کرفس :

امروزه بسیار ی به تصور اینکه آب سبزی ها به  خصوص آب کرفس جعفری یا شوید برای کاهش وزن مفید است از آنها استفاده میکنند اما  آب سبزی ها باعث لاغری نمی شود و فقط به دلیل فیبر و آب فراوانی که دارند جذب چربی ها را کاهش می دهند و باعث دفع آب هم می شوند که این موضوع حس خوشایندی به فرد می دهد و فکر می کند وزنش پایین آمده است توصیه به مصرف آب کرفس به صورت روزانه اشتباه است .

زیرا کرفس از سبزی هایی است که اگزالات فراوانی دارد و تجمع اگزالات در بدن به خصوص در افرادب که مثانه و کلیه سنگ ساز دارند می تواند باعث به وجود آمدن یا بزرگ شدن سنگ های اگزالاته شود از سوی دیگر دریافت زیاد اگزالات عامل از دست رفتن عناصر 2 ظرفیتی مانند کلسیم و آهن منگنز منیزیم و … است که برای بدن ضروری هستند و کمبودشان می تواند خطرناک باشد .

باید به این امر توجه داشته باشید که کاهش وزن با هر رژیمی که از اطرافیان می شونویم نمی تواند موثر باشد و ممکن است خطرات جبران ناپذیری را برای سلامتی ما داشته باشد . همیشه برای شروع رژیم غذایی خود با پزشک مشورت کنید و رژیمی را برگزینید که علاوه بر اینکه به کاهش وزنتان کممک می کند به سلامت عمومی بدن تان هم کممک کند . 

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید . 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =