مشکلات اضافه وزن | چاقی | بیماری ها قلبی | فشار خونReviewed by Mehdi kh on May 16Rating: 5.0

اگر بیشتر عمر خود را در دوران بزرگسالی صرف کاهش وزن کرده اید تنها نیستید.اضافه وزن اولین مشکل تغذیه است.آمار ها هشدار می دهند در جهان از ده مورد منجر به فوت به چاقی مربوط می شود.انجمن پزشکی اضافه وزن را اینطور تعریف می کند:مقدار افزوده شده وزندبدن،شامل چربی،عضله،استخوان و اب.چاقی مقدار افزوده شده ی چربی در بدن تعریف شده است.ورزشکارانی که حجم عضلانی زیادی دارند مانند فوتبالیست های حرفه ای بدون چاق بودن اضافه وزن دارند.در واقع اکثر افرادی که اضافه وزن دارند چاقند.

خطرات ناشی از اضافه وزن برای سلامتی

چاقی فقط مشکلی ظاهری نیست بلکه خطری برای سلامتی است.اضافه وزن فشار بیشتری به بدن شما وارد می کند.هنگامی که بدن شما چربی بیشتری داشته باشد،کار ریه ها قلب و اسکلت بدن شما سنگین تر میشود سعی کنید چند ساعتی یک دنبل پنج کیلوگرمی را با خود این طرف و آن طرف ببرید خسته کننده است نه؟اگر احساس سلامتی میکنید ممکن است به مشکلات خود بی اعتنا باشید وزن اضافه به ساز و کار بدن شما آسیب میرساند.

سرطان

دقیقا علت ارتباط اضافه وزن با انواع خاصی از سرطان مشخص نیست ولی آمار رابطه ای حتمی را نشان می دهد.در صورتی که خانمی قبل از یائسگی در حدود ۱۰کیلوگرم اضافه وزن پیدا می کند خطر ابتلا به سرطان سینه بعد از یائسگی بیشتر می شود جالب است تقریبا نیمی از کسانی که سرطان سینه می گیرند زنان چاق هستند و

انواع دیابت

تقریبا ۸۰درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲چاقند.این بیماری به طور خالص با اضافه وزن بعد از ۱۸سالگی مرتبط است.حتی کودکانی که اضافه وزن دارند به انواع دیابت دچار می شوند.

بیماری های کیسه صفرا

میزان ساختن سنگ های صفراوی در بدن وقتی وزن فردی بالا می رود به شدت افزایش می یابد.خانم میانسالی که بیش از ۴۰درصد وزن طبیعی خود وزن دارد از خانم لاغری در همان سن احتمال بیشتری دارد که مبتلا به ساختن سنگ های صفراوی شود.

بیماری های قلبی

تقریبا ۷۰ درصد از موارد بیماری های قلبی به چاقی مربوط می شود و لازم نیست وزن زیادی اضافه کنید تا سلامی تان به خطر بیفتد.

فشار خون(فشار خون بالا )

چاق بودن احتمال بروز فشار خون بالا را دو برابر می کند.

مشکلات تنفسی

از جمله خفگی در خواب با چاقی مرتبط است.اگر دچار عارضه خفگی در خواب هستید به دلیل بهآسیبدیدگی مجاری تنفسی تنفس شما برای مدت کوتاهی در خواب قطع می شود.

استئوآرتریت

اضافه وزن یا چاقی خطر ابتلا به این بیماری دردناک را افزایش می دهد که موجب استحاله ی استخوان و غضروف در مفاصل شما می شود.

تاثیر روانی اجتماعی

یکی از دردناک ترین عوارض چاقی رنج عاطفی ناشی است از آن است افراد چاق اغلب با تبعیض های در محل کار یا در اجتماع مواجه هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + 12 =