با سری مقاله های آشپزی رژیمی همراه ما باشید.

برای مشاوره در زمینه لاغری و تناسب اندام با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

سالسا

مواد لازم:

یک قوطی گوجه فرنگی ریز شده؛ مقداری جعفری خردشده؛ نصف یک پیاز متوسط خردشده (که به قطعات ریز بریده شده است)؛ آب نصف یک لیمو: قدری نمک اضافی در صورت تمایل.

طرز تهیه:

 تمام موادی را که در بالا به آنها اشاره شد مخلوط کنید. لوبیای پخته و آماده را در کاسه های کوچک بریزید و به دلخواه سالسا اضافه کنید.

کدو تنبل پخته شده در دیزی

مواد لازم: یک کیلو کدو تنبل زرد؛ دو عدد گوجه فرنگی متوسط که به قطعات نازک بریده شده است؛ نمک و فلفل برای خوش طعم کردن؛ دو عدد پیاز متوسط که به قطعات نازک بریده شده؛ نصف فنجان پنیر پیتزا رنده شده؛ نیم قالب مارگارین. طرز تهیه: کدو را پوست بکنید و به برش های نازک و به شکل گرد ببرید. ۱ / ۳ کدوی بریده شده را در کف دیگ سفالین یا فلزی قرار دهید. 1/3 گوجه فرنگی ها، نمک، فلفل، ۱/ ۳ پیازها و ۱ / ۳ پنیر را اضافه کنید.

مارگارین را مانند گلوله روی غذا بگذارید. این کار را در مورد دو لایه دیگر تکرار کنید. با ورقه آلومینیمی آن را بپوشانید به مدت ۳۰ دقیقه در فری با دمای حدود ۱۸۰ درجه سانتیگراد بگذارید. سپس ورقه آلومینیمی را بردارید و ۱۰ دقیقه دیگر به پختن ادامه دهید. این غذا برای ۴ تا ۶ نفر کافی است.اکثر مردم سبزی های پخته شده را ترجیح می دهند اما بهترین نوع مصرف سبزی، خوردن سبزی خام است.

عدس ادویه دار

مواد لازم: حدود نیم کیلو عدس خشک؛ یک لیتر آب؛ دو قاشق غذاخوری نمک: یک پیاز متوسط خردشده؛ ۱/ ۴ فنجان روغن زیتون تازه حدود صد و پنجاه گرم گوجه فرنگی ریز شده و مقداری ادویه. طرز تهیه: عدس را در آبکش بشویید و آبش را بگیرید. روی آن یک لیتر آب بریزید و نمک اضافه کنید و در یک تابه درپوش دار آهسته و به مدت ۴۵ دقیقه بجوشانید تا نرم شود.

 تابه را در فواصل زمانی کوتاه کنترل کنید و در صورت لزوم آب اضافه کنید. در یک قابلمه کوچک پیاز را در روغن زیتون مختصری تفت دهید تا نرم و ترد شود. پیاز، روغن زیتون، و گوجه فرنگی را به عدس اضافه کنید و مخلوط را به دقت به هم بزنید. ۱۰ تا ۱۵ دقیقه آن را بپزید. در صورت لزوم نمک بیشتری اضافه کنید. این غذا برای ۴ تا ۶ نفر کافی است.

دلمه

مواد لازم:

 دو عدد بادمجان متوسط؛ یک پیاز کوچک خردشده؛ دو قاشق غذاخوری موسیر خردشده؛ چهار قاشق غذاخوری مارگارین؛ نیم کیلو میگوی متوسط پوست کنده پخته شده؛ ۲۲۵ گرم گوشت؛ دو قاشق غذاخوری جعفری خردشده: یک عدد تخم مرغ زده شده: آب یک عدد لیمو یک قاشق غذاخوری سس نمک و فلفل به اندازه کافی؛ نصف فنجان پنیر رنده شده.

طرز تهیه:

 بادمجان را از وسط نصف کنید؛ درون آن را خالی کنید و آن را در آب جوشان چنان قرار دهید که همه جای بادمجان را بپوشاند. شعله را کم کنید و پنج دقیقه در حالت جوش ملایم بجوشانید. آب بادمجان را بگیرید و آن را کنار بگذارید. در یک قابلمه متوسط پیاز و موسیر خردشده را مختصری در مارگارین آب شده تفت دهید تا نرم شوند. بادمجان، | میگو، گوشت، جعفری، و تخم مرغ زده شده را در قابلمه بریزید.

آب لیمو، سس، نمک و فلفل را اضافه کنید تا خوش طعم شود. این مخلوط را با آهستگی به داخل بادمجان خالی شده بریزید. روی آن پنیر رنده شده بپاشید. بادمجان را در ظرف پیرکس قرار دهید که به آن به اندازه حدود دو سانتیمتر و نیم آب اضافه شده است. در فر با دمای ۱۸۰ درجه، تقریبا ۳۰ دقیقه بپزید تا قهوه ای رنگ شود. این غذا برای ۴ نفر کافی است.سبزی های مجاز فهرست بلندی را تشکیل میدهند اما تعدادی انگشت شمار از سبزی ها غیرمجاز هستند.

بادمجان با پنیر سفت ایتالیایی (نوعی پنیر پیتزا)

مواد لازم:

 دو عدد بادمجان متوسط روغن نباتی به اندازه کافی؛ پنج فنجان سس اصلی گوجه فرنگی به دستورالعمل تهیه این سس در مطالب بعدی مراجعه کنید)؛ دویست و پنجاه گرم پنیر ورقه ورقه بریده شده؛ ۲ / ۳ فنجان پنیر پیتزای رنده شده؛ نمک و فلفل به اندازه خوش طعم کردن غذا.

طرز تهیه:

بادمجان ها را پوست بکنید و با برش مورب به بیضی های یکی دو سانتیمتری تقسیم کنید. آنها را بشویید و بگذارید خشک شوند. بعد به آنها فلفل و نمک بزنید و کنار بگذارید. ته قابلمه شیشه ای (پیرکس) را با روغن نباتی آغشته کنید. کف قابلمه را تقریبا با یک و نیم فنجان سس گوجه فرنگی بپوشانید.

 یک لایه بادمجان های بریده شده (ورقه شده را روی سس قرار دهید. برش های پنیر پیتزا را روی بادمجان ها بگذارید و نصف پنیر پیتزای رنده شده را روی آن بپاشید. یک و نیم فنجان سس گوجه فرنگی را روی آن بریزید. بقیه بریده های بادمجان را اضافه کنید و روی آن را با ورقه های پنیر پیتزا، و نیز پنیر رنده شده بپوشانید. بقیه سس گوجه فرنگی را روی آن بریزید، بعد در ظرف را با ورقه آلومینیمی بپوشانید و در ۱۸۰ درجه سانتیگراد به مدت ۳۰ تا ۴۵ دقیقه بپزید تا این که بادمجان ها برای برداشتن با چنگال به قدر کافی پخته شده باشد و آماده ی خوردن است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =