معمولا از زیره در انواع غذاها استفاده می کنیم خوب است که بدانیم زیره نیز مانند بسیاری از ادویه ها، قرن هاست به عنوان دارویی طبیعی برای درمان انواع مشکلات سلامت شناخته شده است. پژوهش ها نشان دادند زیره تاثیرات فراوانی روی بدن دارد.

 زیره مانند گشنیز و رازیانه، یک ادویه بذری حساب می شود. آنتی اکسیدان های این ادویه کاهش خطر انواع مختلفی از سرطان ها، مشکلات قلبی عروقی، التهاب و دیابت نوع ۲ را کاهش می دهد. پژوهش ها نشان دادند بذر زیره رشد سلول های سرطانی را مهار می کند و مانع از رشد سرطان روده در موش ها می شود، اوره  در حیوانات مبتلا به دیابت را کاهش و دفاع آنتی باکتریال و محافظت در برابر لخته شدن خون را افزایش می دهد .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

عملکرد زیره و لاغری و کاهش وزن با آن :

کاهش وزن با زیره مدتی است که زیره به عنوان تسریع کننده روند کاهش وزن مورد توجه قرار گرفته است. برخی پژوهش ها ادعا می کنند اضافه کردن زیره به برنامه غذایی، مزایایی برای کاهش وزن دارد. البته تنها یک غذا یا چاشنی حکم دارویی جادویی برای کاهش وزن را ندارد.

 در هر صورت برای داشتن کاهش وزن باید در میزان کالری دریافتی و مصرفی تغییر ایجاد کنید. اضافه کردن زیره به غذاها سبب کاهش وزن چشمگیر نمی شود. اما افزودن آن به برنامه غذایی متعادل و کم کالری به کاهش وزن کمک می کند. بررسی ها درباره لاغری با زیره روی خانم های چاق و دارای اضافه وزن انجام شد. در این تحقیق ۸۸ خانم به مدت ۳ ماه به دو گره تقسیم شدند: خوردن ماست با دو وعده در روز به همراه ۳ گرم زیره، یا خوردن ماست به همراه دو وعده در روز بدون زیره.

 تمام شرکت کنندگان برنامه غذایی یکسان دریافت کردند تا برای رسیدن به وزن دلخواه، غذای خود را ۵۰۰ کالری کاهش دهند. بعد از سه ماه پژوهشگران دریافتند گروهی که زیره مصرف کردند نسبت به گروه دیگر کاهش وزن بیشتری داشتند .گروهی که زیره مصرف کردند از گروهی که زیره مصرف نمی کردند یک کیلو و نیم بیشتر وزن کم کردند. همچنین آنها در مقایسه با گروهی که زیره مصرف نمی کردند، مقدار چربی بیشتری هم سوزاندند.بعد از سه ماه در مقایسه با گروهی که زیره مصرف نمی کردند سطح چربی و کلسترول خون کمتری داشتند.

برخی ترکیبات در زیره فیتواسترول ها نام دارند و به مسدود کردن و افزایش از بین بردن کلسترول از بدن کمک می کنند. شاید به همین دلیل است که در پژوهش ها گروه مصرف کننده زیره سطح کلسترول و چربی خون کمتری داشتند. از دیگر دلایلی که اثر زیره بر کاهش وزن را نشان می دهد این است که این ادویه مانند دیگر ادویه ها روی سوخت و ساز بدن  اثر می گذارد. برای مثال افزایش تندی غذا سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. با اینکه این تاثیر کم است اما هنگام ترکیب با روش های دیگر به کاهش وزن کمک می کند. 

چگونه زیره را در برنامه ی غذایی خود قرار دهیم :

در بسیاری از کشورها زیره در غذاها مصرف می شو د . از این ادویه به عنوان یکی از اجزای ادویه کاری استفاده کنید که در پخت برنج، گوشت و سرخ کردنی ها نیز کاربرد دارد. اگر در پخت و پز خود زیاد از زیره استفاده نمی کنید، آن را روی سبزیجات پخته شده، تخم مرغ یا آجیل ها، سس و چاشنی ها بریزید

زیره یکی از مواد پر استفاده در غذاهای مکزیکی و آسیایی است  که به سیب زمینی و غذاهای کبابی طعمی خوبی می دهد. هرچند به جز این غذاها در غذاهای بسیار دیگری نیز استفاده می شود. زیره علاوه بر افزودن طعم به غذا، مزایای دیگری هم دارد. در حقیقت زیره به کاهش وزن کمک می کند. شاید باورش سخت باشد اما واقعیت دارد. این ادویه خاصیت تقویت کنندگی کاهش وزن را دارد  که رسیدن به سلامت و کاهش وزن را کمی ساده تر می کند.

در یک بررسی ۸۸ خانم در یک برنامه کاهش وزن قرار داده شدند. به گروهی از این افراد گفته شد روزی دو مرتبه سه گرم زیره مصرف کنند. بعد از پایان پژوهش،خانم هایی که زیره مصرف کرده بودند به صورت متوسط ۲٫۵ کیلو بیشتر از آنهایی که زیره در برنامه شان نبود وزن کم کردند. همچنین گروهی که از زیره استفاده کرده بود تغییرات بیشتری در سایز میان تنه، کلسترول و بافت کلی چربی خود مشاهده کردند. زیره ادویه بسیار کم کالری است.

دو قاشق چای خوری زیره تنها ۱۶ کالری دارد. این مقدار کالری زیره را به یکی از گزینه های عالی برای طعم بخشی به غذا تبدیل کرده است بدون اینکه کالری دریافتی روزانه را بالا ببرد. همین ویژگی کاهش وزن را ساده تر می کند. آنتی اکسیدان ها و فیتوسترولهای موجود در زیره به کاهش سطح کلسترول و قند خون کمک می کنند که این دو مورد در کاهش وزن بسیار موثرند.

خیلی راحت می توان زیره را در برنامه ی غذایی خود قرار داد و از آن برای طعم دادن به گوشت قرمز، غذاهای دریایی و سبزیجات استفاده کنید. همچنین با جوشاندن دانه های کامل زیره در آب و بعد از یک دقیقه ته نشین کردن آن برای خود دمنوش زیره درست کنید.

 زیره ادویه مناسبی برای اضافه کردن به سوپ، خورش، غذاهای تند و حتی غذاهایی که بر پایه تخم مرغ درست می شوند نیز هست. زیره طعمی غافلگیر کننده به آجیل ها و برنج می دهد و یکی از اجزای کلیدی چاشنی زدن به تاکو است. کافی است آن را به مقداری پودر فلفل، پودر سیر، پودر پیاز، پاپریکا و فلفل قرمزاضافه کنید.

زیره باعث  بهبود گوارش است .  سنتی ترین موارد استفاده از زیره برای بهبود سوء هاضمه است. نتایج پژوهش ها ادعا می کند زیره گوارش را تقویت می کند. برای مثال، زیره فعالیت آنزیم های گوارش و سرعت هضم غذا را بالا می برد.  زیره، ترشح بلغم از کبد را افزایش می دهد. بلغم به گوارش چربی ها و برخی از مواد مغذی در روده کمک می کند .

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 14 =