مقابله با کرونا با مصرف غذاهای سرشاز از سلنیوم امکان پذیر است؟تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا به جواب سوال برسیم.

سلنیوم چیست و در چه مواد غذایی یافت می شود

مقابله با کرونا

سلنیوم یک ماده معدنی اساسی است که به طور طبیعی در بسیاری از خاکها و آبها یافت می شود. این ماده غذایی در غذاهایی مانند ماهی ، آجیل ، گوشت گاو و مرغ و برخی غلات وجود دارد. همچنین به برخی از غذاهای فرآوری شده اضافه می شود. سلنیوم یک ماده معدنی اصلی برای متابولیسم ما است و دارای خواص آنتی اکسیدانی بسیار مفیدی است. در طول سال ها حدس و گمان های زیادی در مورد اینکه سلنیوم به شرایط و بیماری های  زیادی کمک می کند مطرح شده است .  مطالعاتی نشان داده است که سلنیوم به جلوگیری از سرطان پروستات در مردان کمک می کند.کشف جدید این است که مصرف سلنیوم ممکن است در برابر کرونا هم موثر باشد .

باید بدانید که سلنیوم می تواند بدن تان را در مقابل بیماری کرونا مقاوم کند . این روزها که همه درگیر ویروسی ناشناخته شده ایم و زندگی مان تحت تاثیر قرا رگرفته خوب است که از مواد غذایی استفاده کنیم که بتوانند بدن مان را در مقابل این ویروس کمی قوی تر و مقاوم تر کند . این ویروس  نه تنها جان تعداد زیادی از انسانها را گرفته است بلکه باعث از دست دادن شغل بی حد و حصر در سراسر جهان شده است. این بیماری تنفسی جدید همچنین جامعه علمی را برای یافتن پاسخ با عوارض و معالجه احتمالی جدید تقریباً هر روز درگیر کرده است این روزها برخی از تحقیقات نشان داده که سلنیوم می تواند برای مقاوم کردن بدن در مقابل این ویروس مفید باشد .در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت .

مواد غذایی حاوی selenium :

مقابله با کرونا

دراینجا به مواد غذایی که برای دریافت سلینیوم می توانید از ان ها استفاده کنید را معرفی می کنیم خوب است بدانید که آنچه از طرف دفتر مکمل های غذایی موسسه ملی بهداشت توصیه می شود ، از بهترین  تا فقیرترین منابع سلنیوم است.

اگر می توانید از این مواد غذایی استفاده کنید . یکی از این مواد غذایی آجیل برزیلی حاوی 544 میکروگرم در یک وعده شش تا هشت مغز است در سه اونس ماهی تن زرد حاوی 92 میکروگرم است و ساردین ، ​​صدف ،ماهی حلوا ، میگو ، ماهی قزل آلا و خرچنگ حاوی 40 و 65 میکروگرم در وعده 3 اونسی است. گوشت گاو حاوی 18-33 میکروگرم در هر اونس خواهد بود.

که بستگی به برشی که به گوشت می زنید دارد  سه اونس بوقلمون بدون استخوان حاوی 31 میکروگرم است و گوشت مرغ سفید حاوی 22-25 میکروگرم در هر اونس است پنیر کوتاژ حاوی 20 میکروگرم در هر فنجان است تخم مرغ آب پز شده حاوی 20 میکروگرم است یک فنجان برنج قهوه ای پخته شده دانه بلند حاوی 19 میکروگرم است نصف فنجان تخمه آفتابگردان تقریباً 19 میکروگرم دارد یک فنجان لوبیای پخته حاوی 13 میکروگرم است صد گرم قارچ حاوی 12 میکروگرم است یک فنجان بلغور جو دوسر پخته شده حاوی 13 میکروگرم است یک فنجان از اسفناج پخته شده حاوی 11 میکروگرم است.

یک فنجان شیر حاوی 8 میکروگرم است یک فنجان ماست حاوی 8 میکروگرم است یک فنجان عدس پخته شده حاوی 6 میکروگرم است  یک اونس بادام هندی خشک و بو داده حاوی 3 میکروگرم است یک فنجان موز خرد شده حاوی 2 میکروگرم است . باید بدانید که اگر نمی توانید یا نمی خواهید از این مواد غذایی استفاده کنید ، می توانید از مکمل های سلنیوم نیز استفاده کنید.

همیشه بهتر است دوز روزانه خود را از طریق غذاهایی که می خورید نسبت به مکمل مصرف کنید اما دومی نیز می تواند به همان خوبی انجام دهد. فقط بخاطر بسپارید که از مکمل ها و غذاهای غنی از سلنیوم بیش از حد مصرف نکنید. اگر بیماری زمینهای دارید خوب است که قبل از مصرف این مکمل با پزشک تان مشورت کرده و بعد به مصرف این مکمل مبادرت ورزید .

مصرف سلنیوم 

مقابله با کرونا

توجه کنید که مدتی است که دانشمندان می دانند افزایش دوزهای ویتامین برای بهبود بیماران بسیار مفید است کشف مزایای سلنیوم هنوز به تحقیق نیاز دارد اما تاکنون بسیار امیدوار کننده به نظر می رسد. یک بررسی علمی جدید که در مجله آمریکایی تغذیه بالینی منتشر شده است ، ارتباط بین سطح بالای سلنیوم و و بهبودی را نشان می دهد .

در هنگام بازبینی ، محققان داده های چندین شهر و استان چین را که توسط کرونا ویروس جدید آسیب دیده اند ، غربال کردند. با این حال دلیل اینکه آنها چین را انتخاب کردند فقط این ویروس نبود. چین همچنین کشوری است که بیشترین و کمترین میزان مصرف سلنیوم را گزارش کرده است. به نظر می رسد دلیل این امر این است که شهرهای ساحلی از طریق ماهیگیری دسترسی به منابع سلنیوم آسان دارند در حالی که استان های فقیرنشین داخلی فاقد اکثر غذاهای غنی از سلنیوم هستند.

با بررسی چین به عنوان یک زمینه تحقیقاتی مناسب ، نتایج بدون ابهام بود، استانها و شهرهایی که بالاترین میزان مصرف سلنیوم را دارند همچنین بالاترین درصد بهبودی را داشتند . د رنتیجه از آن این است که ما فقط باید مصرف مواد غذایی غنی از سلنیوم را شروع کنیم. حتی اگر بسیاری از مردم در اینجا عادت دارند که غذاهای فرآوری شده با کالری بالا و کم مواد مغذی مصرف کنند ،امکان دریافت برخی از غذاهای غنی از سلنیوم نیز وجود دارد.

همواره توجه داشته باشید که استفاده بیش از حد از سلنیوم نیز می تواند مشکلاتی ایجاد کند . بر خلاف برخی ویتامین ها که بدن به سادگی مقدار اضافی غیرضروری را تخلیه می کند ، در مورد مواد معدنی مانند سلنیوم چنین نیست. مصرف زیاد سلنیوم برای مدت زمان طولانی منجر به سمیت سلنیوم  می شود. این، به نوبه خود، به شرایطی مانند سندرم پریشانی حاد تنفسی ، سبکی سر ، ریزش مو، حساسیت عضلانی ، سکته قلبی ، لرزش ، گرگرفتگی صورت ، نارسایی کلیه ، نارسایی قلبی و حتی سرطان پوست غیر ملانوم مرتبط بوده است. بنابراین ، زیاده روی نکنید حداکثر میزان توصیه شده برای بزرگسالان 400 میکروگرم در روز است. هر چیزی بالاتر از آن خطرناک و غیر ضروری تلقی می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *