می دانید که افراد چاق و دارای اضافه وزن معمولا سیستم ایمنی ضعیفی دارند متخصصان به این نتیجه رسیده‌اند که افرادی که اضافه‌وزن دارند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به نوع جدی‌تر ویروس کرونا و حتی مرگ ناشی از آن هستد. با این مقاله همراه شوید تا اطلاعات بیشتری را کسب کنید .

برای مشاوره لاغری در یک جلسه بدون درد و خونریزی کلیلک کنید.

محققان شواهدی پیدا کرده‌اند که نشان می‌دهد اضافه‌وزن احتمال بستری‌شدن و نیاز به مراقبت‌های ویژه را برای بیماران کرونایی افزایش می‌دهد. در بسیاری از شهر های دنیا  ۴۰ درصد از بیماران مبتلا به کرونا که در بیمارستان بستری بودند و نیاز به دستگاه تنفسی داشتند، چاق بودند.

یکی از متخصصان تغذیه در می‌گوید شواهد کشف‌شده شفاف هستند و ثابت می‌کنند که داشتن اضافه‌وزن شما را در خطر ابتلا به نوع سخت‌تر ویروس کرونا و حتی مرگ ناشی از آن قرار می‌دهد. می دانید که کاهش وزن فواید بی‌شماری برای سلامتی دارد. یکی از فواید آن کاهش خطر ابتلا به ویروس کرونا است در این دوره معمولا بیشتر از هر زمان دیگر پزشکان و متخصصان توصیه می کنند که افراد چاق لاغر شوند و وزن اضافه ی خود را کم کنند زیرا ثابت شده است که بیماری کرونا افراد با اضافه وزن را بیشتر و سخت تر درگیر می کند .

افراد چاق و خطر کرونا :

باید بدانید که دلایل مختلفی وجود دارد مبنی‌بر اینکه افراد چاق بیشتر از دیگر افراد در معرض خطر فوت ناشی از کرونا قرار دارند در اینجا به چند دلیل عمده اشاره کرده ایم با دقت مطالعه کنید .از طرف دیگر، افراد چاق معمولا سیستم ایمنی نامتعادل و ضعیفی دارند. میزان سیگنال‌های التهابی در خون آنها زیاد است. این سیگنال‌ها شرایطی در بدن ایجاد می‌کنند که شبیه واکنش‌هایی است که بدن به ویروس کرونا نشان می‌دهد؛ یعنی سیستم ایمنی آنها به عفونت ویروس کرونا واکنش افراطی نشان می‌دهد . همچنین بافت‌های چربی مانند منبع ذخیره وسیعی برای سلول‌های ایمنی، ازجمله ماکروفاژ‌ها و سلول‌های تی عمل می‌کنند.

ماکروفاژ‌ها عوامل عفونت‌زا مانند ویروس کرونا را می‌بلعند و باقی‌مانده را به سلول‌های تی می‌فرستند که بدن را از وجود عفونت باخبر کند داده‌هایی که از تحقیاقات به دست آمده‌اند، نشان می‌دهند که واکنش سیگنال ایمنی بدن در افراد مبتلا به انواع جدی‌تر ویروس کرونا بیشتر است. به این واکنش طوفان سیتوکین گفته می‌شود. سیتوکین‌ها به‌عنوان پیا‌م‌رسان‌هایی عمل می‌کنند که به دیگر سلول‌های ایمنی بدن دربا‌ره خطرات احتمالی اطلاع‌رسانی و التهابی را ایجاد می‌کنند که عوامل بیماری‌زا را از بین می‌برد؛ اما گاهی سیستم ایمنی بدن واکنش افراطی نشان می‌دهد و سیتوکین‌های زیادی آزاد می‌کند.

این واکنش افراطی همان طوفان سیتوکین‌‌ها است. بعد از اینکه فرد چاقی به ویروس کرونا مبتلا شد، بدن او ممکن است ذخیره‌ زیادی از سلول‌های ایمنی را فعال کند که در چربی ساکن شده‌اند. این موضوع باعث تورم و التهاب بیش ‌از ‌اندازه می‌شود. این فعال‌سازی غیر‌عادی سیستم ایمنی، می‌تواند به اندام‌هایی ازجمله ریه‌ها آسیب برساند. معمولا از روز هفتم تا دهم بعد از ابتلا به ویروس کرونا، بیماران یا شروع به بهبودی می‌کنند یا وضعشان وخیم‌تر می‌شود. این وخیم‌شدن نشان می‌دهد که آسیب اصلی‌ای که کرونا ایجاد می‌کند، ممکن است به‌دلیل طوفان سیتوکین باشد نه خود عفونت ازآنجاکه بافت چربی انبار بزرگی از سلول‌های ایمنی است، احتمال اینکه افراد دارای اضافه‌وزن، در هنگام ابتلا به ویروس کرونا، بیشتر از افراد دیگر دچار طوفان سیتوکتین شوند، بیشتر است. این مسئله باعث آسیب‌دیدن ریه‌ها، فشار جدی به سیستم تنفسی و حتی مرگ می‌شود.

چاقی و نیاز بیشتر به اکسیژن

باید بدانید که تحمل وزن زیاد، نیاز بدن به اکسیژن را افزایش می‌دهد. بعضی از افرادی که اضافه وزن دارند، ممکن است به‌آهستگی نفس بکشند یا تنفس‌شان به‌قدری آهسته باشد که نتوانند اکسیژن لازم را به بدن برسانند. این عوامل حتی در زمان سلامتی هم فشار زیادی بر قلب و ریه‌ها وارد می‌کنند بااین‌حال، پژوهش‌ها نشان داده‌اند که این دو عامل به‌تنهایی نمی‌توانند عامل مرگ‌و‌میر بیماران چاق بر اثر کرونا باشند. عوامل دیگری هم دخیل‌اند که فقط مختص بیماری کرونا هستند.

چاقی و فشار چربی‌های بدن به ریه‌ها

باید توجه کنید که میزان زیاد چربی در سینه و شکم به ریه‌ها فشار می‌آورد و به این افراد اجازه نمی‌دهد به‌راحتی ریه‌هایشان را پر کنند. این کاهش گنجایش ریه‌ها به فشارها و مشکلات تنفسی دیگر در بیماران می‌افزاید برای رهایی ریه ها خود باید اضافه وزن تان را کم کنید .

چاقی و چربی های اضافه ، منبعی برای ایجاد التهاب

در پژوهش های  جدیدی که نتیجه تحقیقات زیادی را مرور و بررسی کرده بود، پژوهشگران به‌دنبال علت این موضوع بودند که چرا بیماران دارای اضافه‌وزن، در معرض خطر بیشتری در برابر کرونا هستند. بر مبنای این یافته‌ها، بافت‌های چربی می‌توانند خود منبعی برای التهاب مهارنشدنی باشند که می‌تواند به اندام‌هایی مانند ریه‌ها آسیب برساند. پس برای سلامت ریه ها باید وزن تان را اگر اضافه وزن دارید کم کنید .

می دانید که برای این که متوجه شوید اضافه وزن دارید باید افرادی اضافه‌وزن دارند که شاخص تود‌ه بدنی (بی. ام. آی) آنها ۲۵ تا ۲۹٫۹ است. افرادی به چاقی افراطی مبتلا هستند که بی. ام. آی آنها ۳۰ تا ۳۹٫۹ باشد. روش دیگری برای اندازه‌گیری میزان چاقی، از طریق اندازه‌گیری سایز کمر است. مردانی که سایز کمرشان بیشتر از ۹۴ سانتی‌متر و زنانی که سایز کمرشان بیشتر از ۸۰ سانتی‌متر باشد، بیشتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مرتبط با چاقی هستند.

خوب است که همه ی ما توجه کنیم که همواره به‌دنبال پاسخ این سؤال بودیم که آیا افراد چاق و دارای اضافه‌وزن در خطر جدی‌تری برای ابتلا به ویروس کرونا قرار دارند یا خیر. باتوجه‌به بررسی پژوهش‌ها، مشخص شد که این موضوع صحت دارد؛ پس افراد چاق جزء دسته افراد پرخطر هستند و باید بیشتر از دیگر افراد نکات بهداشتی را رعایت کنند

چگونه از کرونا پیشگیری کنیم

باید بدانید که افراد دارای اضافه ‌وزن باید تا جایی که می‌توانند، در خانه بمانند، از اجتماعات دوری و فاصله اجتماعی را رعایت کنند. همچنین با ورزش در خانه و داشتن رژیم غذایی مناسب، باید تاحدامکان سعی کنند تا وزنشان را پایین بیاورند. همه ی دکترها توصیه کرده اند که در این برحه از زمان افراد چاق سعی کنند حتما وزن شان راکاهش دهند و اگر درخانه می مانند هرگز پر خوری نکنند برعکس ورزش و تحرک و تغذیه سالم را فراموش نکنند .

برای مشاوره لاغری در یک جلسه بدون درد و خونریزی کلیلک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 − دو =