می دانیم که ذرت یکی از غلات پر مصرف و بسیار حیاتی در جهان است . این بذر یک گیاه در خانواده علفی است که بومی آمریکای مرکزی است اما با تنوع بی شماری در سراسر جهان رشد می کند . پاپ کورن و ذرت شیرین انواع مختلفی از آن هستند اما محصولات ذرت تصفیه شده نیز به طور گسترده ای مصرف می شوند و اغلب به عنوان مواد تشکیل دهنده غذاهای فرآوری شده وجود دارد . این شامل ترتیلا، چیپس ترتیلا، کره ذرت، دانه ذرت، آرد ذرت، شربت ذرت و روغن ذرت است. ذرت غلاتی سالم است زیرا غنی از فیبر و بسیاری از ویتامین ها، مواد معدنی و آنتی اکسیدان هاست. ذرت به طور معمول زرد رنگ است اما دارای رنگ های مختلف دیگری مانند قرمز، نارنجی، بنفش، آبی، سفید و سیاه می باشد  در این مقاله شما را با خواص این دانه بیشتر آشنا می کنیم .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

ذرت و فیبر فراوان :

ذرت حاوی مقدار فراوان فیبر است و در مورد خواص فیبر هم که بارها برایتان گفته ایم .یک مقدار متوسط  پاپ کورن سینما دارای حدود 16 گرم فیبر است. این به ترتیب 42درصد و 64درصد از ارزش روزانه توصیه شده برای مردان و زنان است. در حالی که محتوای فیبر انواع مختلف ذرت متفاوت است، معمولا حدود 9 تا 15 درصد وزن خشک است.

ذرت و پروتئین :

باید بدانید که ذرت منبع مناسبی از پروتئین است. با توجه به تنوعی که دارد ، محتوای پروتئین آن در حدود 10 تا 15 درصد است. پروتئین های فراوانی در ذرت به عنوان زئین شناخته می شوند که شامل 44 تا 79 درصد کل پروتئین هستند. به طور کلی، کیفیت پروتئین زئین ضعیف است زیرا آنها دارای برخی اسید آمینه های ضروری هستند . زئین دارای بسیاری از کاربردهای صنعتی است زیرا در تولید چسب، جوهر و پوشش برای قرص ها، آب نبات و آجیل استفاده می شود

ذرت و روغن آن :

البته باید بدانید که مقدار چربی ذرت از 5 تا 6 درصد متغیر است و آن را به یک غذای کم چرب تبدیل می کند. با این حال، جوانه ذرت، فرآورده های جانبی محصول ذرت، غنی از چربی است و برای تولید روغن ذرت که یک محصول پخت و پز معمول است استفاده می شود. روغن ذرت تصفیه شده عمدتا از اسید لینولئیک، یک اسید چرب غیر اشباع تشکیل شده است .

ذرت و ویتامین ها و مواد معدنی :

ذرت حاوی ویتامین ها و مواد معدنی می باشد . به طور مشخص، مقدار این خواص ذرت بسته به نوع ذرت بسیار متغیر است به طور کلی پاپ کورن غنی از مواد معدنی است، در حالی که ذرت شیرین دارای ویتامین های بیشتریست .

ذرت و سلامت چشم :

ذرت برای بینایی مفید است .باید بدانید که  دژنراسیون ماکولا و آب مروارید یکی از شایع ترین اختلالات بینایی و علل عمده نابینایی در جهان هستند. عفونت ها و پیری یکی از علل اصلی این بیماری ها هستند اما تغذیه نیز ممکن است نقش مهمی داشته باشد . مصرف مواد غذایی سرشار از آنتی اکسیدان ها، به ویژه کاروتنوئیدها مانند زاکسانتین و لوتئین، می تواند سلامت چشم را افزایش دهد .

لوتئین و زاکسانتین، کاروتنوئیدهای غالب در ذرت هستند که تقریبا 70 درصد کل کاروتنوئید را تشکیل می دهند. با این حال، سطح آنها به طور کلی در ذرت سفید کم است . به طور معمول این ترکیبات در شبکیه شما، به عنوان رنگدانه ماکولا شناخته شده است. سطح داخلی حساس به نور چشم شما وجود دارد و جاییست که از آسیب های اکسیداتیو ناشی از نور آبی محافظت می کنند . سطح بالای این کاروتنوئید ها در خون شما به شدت به کاهش خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا و آب مروارید مرتبط است . مطالعات مشاهداتی همچنین نشان می دهد که مصرف بالای التهاب و زاکسانتین ممکن است محافظ باشد اما همه مطالعات از این نظریه حمایت نمی کنند .یک مطالعه نشان داد ، کاهش خطر ابتلا به ماکولا را در افرادی که بیشترین مصرف کاروتنوئید، به ویژه لوتئین و زاکسانتین داشتند را در مقایسه با افرادی با کمترین میزان مصرف بررسی کردند و متوجه کاهش 43 درصدی شدند .

ذرت و جلوگیری از دیورتیکولار :

باید بدانید که بیماری دیورتیکولار  یک بیماری است که توسط کیسه های درون دیواره روده شما مشخص می شود. علائم اصلی آن شامل گرفتگی عضلانی، نفخ شکم و اغلب خونریزی و عفونت می شود . عضی از کارشناسان باور داشتند که پاپ کورن و سایر مواد غذایی با فیبر بالا باعث ایجاد این وضعیت می شوندتحقیقات  نشان می دهد که پاپ کورن در واقع از انسان در مقابل بیماری دیورتیکولار محافظت می کند. مردانی که بیشترین میزان پاپ کورن را خوردند، 28 درصد کمتر از بیمارانی که دارای کمترین میزان مصرف بودند، دچار این بیماری شدند

ذرت و  کمک به پروسته ی رشد :

می دانیدکه ذرت غنی از ترکیبات ویتامین ب و نیاسین و تیامین است . تیامین برای حفظ سلامت عصبی و عملکرد شناختی ضروری است. کمبود نیاسین به پلاگراها منجر می شود؛ یک بیماری مشخص شده توسط اسهال، دمانس و درماتیت است که معمولا در افراد مبتلا به سوء تغذیه مشاهده می شود. این یک منبع خوب پتوتنیک اسید است که ویتامین ضروری برای متابولیسم کربوهیدرات، پروتئین و لیپید در بدن است . کمبود فولیک اسید در زنان باردار منجر به تولد نوزادان کم وزن می شود و همچنین ممکن است به نقایص لوله عصبی در نوزادان منجر شود. ذرت درصد قابل توجهی از نیاز روزانه فولات را فراهم می کند، بنابراین از این وضعیت جلوگیری می شود. این دانه همچنین غنی از آنتی اکسیدانی طبیعی است که برای رشد و محافظت از بدن در برابر بیماری ها واجب است  .

ذرت و  افزایش وزن :

ذرت، به خصوص انواع زرد آن، یک منبع غنی از کالری است . به همین دلیل است که اغلب برای افزایش سریع وزن به کار می رود و با سهولت و انعطاف پذیری شرایط رو به رشد همراه است، محتوای کالری آن بسیار برای بقای ده ها کشور کشاورزی مهم است .

برای رهایی از چاقی با ما مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + یک =