در این مقاله دستور پخت غذاهایی آمده است که  كم دارند و برای هر وعده ی غذایی مناسب اند. هم دستور پخت غذاهای سریع و ساده را به شما یاد می دهیم و هم دستور پخت غذاهایی که گاهی می خواهید برای پخت شان وقت بگذارید. وجه اشتراک همه ی این غذاها این است: خوشمزه بودن و مناسب برای سبک زندگی کم در لغت نامه ی ما پرهیز تعریف نشده است.

در غذاهایمان از مقدار بسیاری میوه، سبزی و حبوبات کم  بهره می بریم تا از مواد طبیعی بیشتری استفاده کرده باشیم. همه ی مواد تشکیل دهنده ی آنها به آسانی در دسترس است. دستور پخت غذاهایی را می دهیم که برای همه ی اعضای خانواده مناسب و همچنین سالم و در عین حال برای ذائقه ی شما وسوسه کننده باشد. چه یک آشپز باتجربه باشید، چه یک دستیار تازه کار، مطمئن ایم که اینجا چیزهای جالبی پیدا می کنید.

آماده کردن صبحانه های میوه ای خوشمزه

حتما شنیده اید که می گویند «مثل پادشاه ها صبحانه بخورید»؛ اما میدانستید که این حقیقت دارد؟ صبحانه مهم ترین وعده ی غذایی روزانه است؛ پس برای آن وقت کافی بگذارید. خوردن صبحانه ش ما را برای چالش های روز آماده می کند (خوب، حداقل تا رسیدن وقت ناهار!) صبحانه موتور سوخت و ساز بدن را روشن می کند تا شما را بعد از یک شب گرسنگی کشیدن، به حرکت در آورد و سوختی را که برای انجام کارهایتان لازم دارید به شما برساند. هر چه باشد، شما از اتومبیل خودتان هم توقع ندارید که بدون سوخت راه زیادی برود، توقع دارید؟

کسانی که همیشه صبحانه می خورند، روی میزان قند خون شان کنترل بیشتری دارند؛ در نتیجه، برای تحمل گرسنگی آمادگی بهتری دارند و کمتر به سراغ میان وعده های روغنی و خوراکیهای پر از ش کر می روند، مثل شکلات، چیپس، کیک و بیسکویت. در ضمن میتوانند کارهایشان را با تمرکز بیشتری انجام دهند و حتی در مقایسه با کسانی که از صبحانه خوردن فرار می کنند به تحریک پذیری و استرس کمتری هم دچارند.

در این مقاله صبحانه های کم  را جمع آوری و پیشنهاد کرده ایم تا ش روع خوبی برای روز شما تدارک دیده باشیم. چه بخواهید صبحتان را به استراحت بگذرانید، چه بخواهید با عجله و به سرعت چیزی برای خوردن بردارید. زودتر از خانه خارج شوید. در را پشت سرتان به هم بکوبید و سر کارتان بروید، می توانید صبحانه ای عالی برای خودتان پیدا کنید. تضمین می کنیم هر یک از این صبحانه ها اشتهای شما را تحریک می کند و تا وقت ناهار سر پا نگه تان میدارد.

پیش به سوی صبحانه های سنتی

تغذیه به روش متخصصان کلینیک رسپینا به این معنا نیست که باید خودتان را از خوردن سوسیس برای صبحانه محروم کنید! از رفتن به سراغ این صبحانه ها در مواقعی که وقت بیشتری دارید و می توانید صبحانه های مفصل تری بخورید لذت ببرید.

یک صبحانهی تمام عیار

یک صبحانه ی عالی برای روزهایی که کار مهمی ندارید. مقداری سوسیس با کیفیت بالا و درصد گوشت زیاد بردارید، چون بعضی از انواع ارزانتر سوسیس با کیفیت پایین، مقداری ناخالصی و مواد افزودنی دیگر دارد که جی. ال. زیادی در آنها هست. از مغازه ای که مشتری اش هستید راجع به کیفیت مجموعه ی منتخب سوسیس های سبزی و ادویه دار خوشمزه ای که عرضه می کند،بپرسید.

زمان تهیه ی مواد: ۱۰ دقیقه زمان پخت: ۱ ساعت برای پذیرایی از: ۲ نفر
۴ عدد گوجه فرنگی
۲ عدد تخم مرغ (محصول چرای آزاد مرغ) ۲ قاشق چای خوری روغن زیتون
ا قاشق چایخوری کنجد بوداده (اختیاری ۴ عدد سوسیس با کیفیت (حداقل ۸۵%
است، اما غذا را خوشمزه می کند) گوشت)
۲ تکه نان کم جی ال فلفل به اندازه ی کافی ا قاشق چای خوری آویشن خردشده (یا نصف قاشق چای خوری پودر آویشن)1 فر را از قبل تا دمای ۱۸۰ درجه ی سانتی گراد گرم کنید. گوجه فرنگی ها را نصف کنید و روی تابه ی فر بگذارید و روی آنها آویشن و کنجد بپاشید.

مقداری فلفل سیاه روی آن آسیاب کنید و بعد با روغن زیتون آغشته کنید. آرام به هم بزنید تا گوجه فرنگی ها با مخلوط پوشیده شود. بعد گوجه فرنگی ها را بگردانید تا طرف بریده شده رو به بالا بماند. سوسیس ها را به آرامی به آن اضافه کنید و روی تابه را با فویل آلومینیومی بپوشانید (لبه های تابه را خیلی سفت نکنید) و آن را به مدت ۴۵ دقیقه داخل فر بگذارید. ۲ ساعت اجاق را تنظیم کنید، فنجان چای یا قهوه تان را بردارید و به رختخواب بروید.

۴۵۳ دقیقه بعد، چک کنید ببینید گوجه فرنگی و سوسیس ها خوب پخته است یا نه. بعد شعله ی فر را آنقدر کم کنید که فقط غذا را گرم نگه دارد. داخل تابه مقدار کمی روغن زیتون بریزید و روی شعله ی متوسط داغ کنید. تخم مرغ ها را در آن بریزید تا سفیدهی آن بپزد. نانی کم جی. ال. را تست کنید. برای آشنایی بیشتر با مواد تشکیل دهنده ی نانهای کم جی. ال. به فصل ۴ رجوع کنید.) ۴۶ غذا را روی میز بچینید و با سس کچاپ، فلفل سیاه و یک قوری قهوه یا چای تازه دم میل کنید. توصیه این غذا با تخم مرغ هم زده خیلی خوب میشود. | به ازای هر نفر: ۴۱۳ کالری ۲۰ گرم پروتئین، ۲۳ گرم کربوهیدرات، ۲۶ گرم چربی، ۶ گرم چربی اشباع شده؛ ۴ گرم فیبر؛ سدیم ۹۷۷ میلی گرم.

فرنی دارچینی

این نوع فرنی، در کتابهای آشپزی س نتی، به دست فراموشی سپرده شده است. برای تهیهی آن، می توانید ش یر را فراموش کنید و مقدار آب را دوبرابر کنید، اما اگر با نصف آب و نصف شیر درست کنید، خوشمزه تر میشود. زمان تهیه و پخت مواد: ۱۰ دقیقه برای پذیرایی از: ۲ نفر

۱۷۵ میلی لیتر (نیم فنجان) شیر نیمه کم چرب (۲ درصد چربی)۸۰ گرم (نیم فنجان آرد جو دوسر ۱ قاشق چایخوری پودر دارچین ۱۷۵ میلی لیتر (نیم فنجان آب ۲ قاشق چای خوری شکر میوهی طبیعی (فروکتوز) ۲ قاشق سوپ خوری خامه ی کم چرب ۱ آرد، آب، شیر و دارچین را در قابلمه ای کوچک بریزید و بگذارید روی شعله ی زیاد بجوشد. مایع را دائم هم بزنید. بعد شعله را کم کنید و در حالی که مایع آرام می جوشد، آن را گاه به گاه هم بزنید تا غلیظ شود.

می توانید فرنی را تا ده دقیقه بپزید تا مطابق با سلیقه ی خودتان حاضر بشود. اگر و می خواهید فرنی رقیق تر باشد، مایع بیشتری به آن اضافه کنید. ۲ ش کر میوه (فروکتوز) را در ظرف بریزید و هم بزنید. اگر دوست داشتید، خامه یا ماست بیشتری به آن بزنید. توصیه: چند دانه توت تازه را درست قبل از خوردن یا یک مشت توت منجمد را هنگام پختن، در فرنی بیندازید، فروکتوز را کنار بگذارید و به جای آن یک قاشق چای خوری سرپر، عسل به فرنی اضافه کنید. به ازای هر نفر ۲۰۰ کالری؛ ۷ گرم پروتئین، ۳۵ گرم کربوهیدرات، ۷ گرم چربی، ۲
۵ گرم چربی اشباع شده؛ ۸۰۵ میلی گرم سدیم.

مخلوط کالباس دودی و تخم مرغ

هیچ چیز مزهی دلچسب املت تخم مرغ و کالباس دودی با نان تست را ندارد. اما می توانید فقط سفیده ی تخم مرغ را استفاده کنید تا از میزان چربی آن بکاهید. زمان تهیه و پخت مواد: ۱۵ دقیقه برای پذیرایی از: ۲ نفر

۶ برش کالباس دودی ۲ تکه نان کم جی. ال. ۴ عدد تخم مرغ محلی (محصول چرای آزاد
نمک و فلفل به میزان کافی ۲۰ گرم/ یا ۲ قاشق چای خوری کرهمرغ)

۱ اجاق را روی دمای متوسط بگذارید و کالباس را به میزان دلخواه بپزید. (بعضیها دوست دارند ترد باشد، و بعضی دیگر نیم پز !) تخم مرغ ها را در یک کاسه بشکنید، نمک و فلفل را به آن اضافه کنید و خوب هم بزنید. وقتی کالباس تقریبا پخت، یک قابلمه ی کوچک (دیگچه روی اجاق با دمای متوسط بگذارید، کره را در آن بیندازید و به محض این که آب ش د، تخم مرغ ها را به آن اضافه کنید. وقتی تخم مرغها در حال پختن است، مواد داخل دیگ را با یک قاشق چوبی دائم به هم بزنید. ۲ نان را تست کنید. وقتی تخم مرغ هایتان پخت، اجاق را خاموش کنید و بعد نان تست را با کرهآغشته کنید.

تخم مرغ را روی آن بگذارید، کالباس را به آن اضافه کنید و میل بفرمایید. توصیه می توانید به جای کالباس از سالمون و به جای نان تست دو تکه کباب قارچ بزرگ و پهن به آن اضافه کنید. یک پر س یر له شده را هم با دو قاشق چای خوری کره سرخ کنید و روی قارچ بریزید. مخلوط را چند دقیقه روی اجاق کباب پز بگذارید و وقتی حاضر شد، تخم مرغها را روی آن بریزید. به ازای هر نفر: ۳۹۵ کالری؛ ۳۰ گرم پروتئین، ۱۲ گرم کربوهیدرات، ۲۵ گرم چربی، ۱۱ گرم چربی اشباع شده؛ ۱۷۸۳ میلی گرم سدیم.

با متخصصان کلینیک رسپینا همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفت − سه =