ما از روغن هر روز برای پخت و پز استفاده می کنیم . اما ایا روغنی که استفاده می کنیم برای سلامت بدن مفید است یا خیر؟ همانطور که می دانید روغن ها انواع مختلفی دارند برخی مناسب پخت وپز هستند برخی برای سرخ کردن و برخی تهیه ی سس استفاده می شوند . در این مقاله شما را با انواع روغن و کاربرد آن ها آشنا می کنیم .

برای داشتن برنامه ی غذایی اصولی با تیم حرفه ای  ما تماس بگیرید .

روغن مناسب و ویژگی های آن :

برای استفاده از روغن مناسب باید چند نکته را مد نظر داشته باشید از جمله روش پخت و طعم و نقطه ی دود و مواد مغذی روغن در نقطه ی دود چربی تجزیه می شود و اکسید شدن ان شروع می شود . اصلا نگذارید به نقطه ی دود برسد باید از زوغن هایی با نقطه ی دود بالاتر استفاده کنید . برای سرخ کردن یا تفت دادن کباب کردن بایداز روغن های مخصوص این کار استفاده کنید .

از روغنی ها ی دیگر برای تهیه ی سس می توانید استفاده کنید . باید بدانید که روغن سرشار از کالری است . و بیشتر ان ها منبع انواع چربی های غیز اشباع مفید هستند اما برخی انواع روغن هم مقدار زیادی چربی های اشباع مضر هستند .

باید حواسمان باشد که چه مقدار استفاده می کنیم . نباید زیاد مصرف کنیم زیرا کالری زیادو چربی فراوان اشباع را وارد بدن می کنیم روغن برای هر نفر 1 قاشق غذاخوری است . توجه داشته باشید که قیمت بالای روغن به این معنانیست که این روغن بهترو باکیفیت تر و مفیدتر است .

روغن هایی که بیشتر مصرف می شوند عبارتنداز :

روغن نباتی :

روغن گیاهی و یا نباتی ترکیبی از انواع روغن ها مانند افتابگردان گلرنگ و بادام زمینی کانولا و ذرت و سویا است روغن گیاهی طعم خاصی ندارد و از نظر قیمت هم به صرفه است . نقطه ی دود ان هم 204 سانتی گراد است بنابراین برای پخت و پز مناسب است و دارای بالاترین مقدار نوعی چربی غیر اشباع است .

روغن نباتی مایع دارای چربی غیر اشباع است انواع دیگر روغن نباتی چندان سالم نیستند روغن نباتی نیمه هیدروژنه یا نیمه جامد از ان جمله است این روغن در تولید  مارگارین خامه ی قهوه و اسنک ها ی بسته بندی شده و غذاهای سرخ شده به کار می رود . دارای چربی های ترانس مضری است که احتمال بروز بیماری قلبی  ومرگ را افزایش می دهد . روغن مایع در پخت و پز توصیه می شود اما روغن نمیه جامد  توصیه نمی شود .

روغن نارگیل :

روغن نارگیل مقدار بالایی چربی اشباع دارد که درباره ی ان حرف و حدیث زیاد است . 82 درصد روغن نارگیل چربی اشباع است که در روغن های دیگر 10 تا 20 درصد است .

روغن نارگیل و کره ال دی ال یا کلسترول بد را افزایش می دهند . با این حال اگر مایل به استفاده از این روغن هستید بدانید که مزه ی خفیف نارگیل می دهد و نقطه ی دود ان هم 176 سانتی گراد است . اگر گیاه خوار  هستید روغن نارگیل می تواند منبع دریافت برخی اسید های چرب اشباع باشد که امکان دریافت شان را از خوراکی های دیگر ندارید . اگر پروتئین حیوانی مصرف می کنید بهتر است روغن نارگیل را کنار بگذارید .

روغن زیتون :

روغن زیتون برای مقاصد مختلف اشپزی می توان استفاده کرد . روغن زیتون مخصوص سرخ کردن هم وجود دارد . که نقطه ی دود بالاتری دارد نقطه ی دود روغن زیتون بین 163 سانتی گراد تا 240 سانتی گراد است . اگر روغن زیتون خریده باشید اصطلاح بکر و فرابکر را دیده اید به این معنا که روغن اصلا پالایش نشده یا به کمترین اندازه پالایش شده است .

این نوع روغن زیتون برای پخت و پز در دمای متوسط و بالاتر چندان مناسب نیست اما برای سس و چاشنی در کنار نان و سوپ و سالاد خیلی خو ب است اگر از روغن زیتون زیاد استفاده میکنید بهتر است از فوق سبک ان استفاده کنید . اما بدانید که مقدار کالری ان بالاتر است روغن زیتون ترکیباتی به اسم پلی فنول دارد که در جلوگیری از سرطان و بیماری های قلبی بسیار مفید است . توجه داشته باشید که روغن زیتون را حتما در شیشه های تیره انتخاب کنید.

روغن هسته ی انگور :

این روغن از دانه ی انگور تهیه می شود و نقطه ی دود ان 215 سانتی گراد است با توجه به بی مزه بودن و نقطه ی دود این روغن برای اغلب فعالیت های آشپزی مناسب است . روغن دانه ی انگور غنی از اسید چرب امگا 6 است و مصرف زیاد امگا 6 می تواند باعث تورم شود البته امگا 6 دریافتی ما با خوردن غذاهای فراوری شدهو سرخ شده جذب می شود اگر روغن  دانه ی انگور استفاده می کنید در کنارش از ماهی و آجیل هم استفاده کنید .

روغن آووکادو :

یکی از بالاترین نقطه های دود را دربین روغن ها دارد نقطه ی دود اووکادو 271 سانتی گراد است . این روغن سرشار از چربی غیر اشباع است به ویژه اسید الئیک و امگا 9 و برای کاهش کلسترول بد و سلامت قلب مفید است . این روغن حالت خمیری دارد و حاوی ویتامین ای است اما بسیار گران است .

روغن کانولا :

این روغن از نوعی گیاه گل دار به دست می اید و مقدار قابل توجهی چربی غیر اشباع دارد درمیان روغن های گیاهی کمترین مقدار چربی اشباع را دارد . نقطه ی دود بالا روغن کانولا برای پخت و پز در دمای بالا مناسب است باید بدانید این روغن فراوری می شود که این به معنای کاهش مقدار ریز مغذی هاست .

روغن کنجد :

به دلیل طعمی مطبوعش زیاد مورد توجه است البته به دلیل طعم خاصی که دارد ممکن است برای خیلی از خوراکی  ها مناسب نباشد . این روغن منبع چربی غیر اشباع است اما مواد مغذی خاصی ندارد و نقطه ی دود ان هم بالا است و می توان در دمای بالا از ان استفاده کرد .بهتر است در انتخاب روغن برای تهیه ی غذاهای خود با در نظر گرفتن خواص ان ها  ونقطه ی  دود ان ها دست به انتخاب بزنید .

برای اینکه با روشی اصولی و در سلامت کامل و به سرعت به تناسب اندام برسید با ما مشورت کنید .

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =