همانطور که می دانید مصرف سبزیجات سرشار از فیبر هستند و سبزیجات همیشه برای سلامت و تندرستی توصیه می شوند  . مصرف فیبرکافی می تواند به کاهش ریسک بیماری قلبی سکته ی مغزی چاقی دیابت نوع دوم و بعضی اختلالات گوارشی کمک می کند فیبر برای  سوخت و ساز بدن بسیار مفید است و موجب کاهش وزن و تناسب اندام می شود. در همه ی رژیم های غذایی که برای کاهش وزن توصیه می شوند فیبر نقش بسزایی دارد . همیشه در رژیمهای مختلف توصیه می شود که همه ی گروه هایی غذایی با مقدار مختلف بسته به نوع رژیم کم و یا زیاد مصرف شوند و گروهی حذف نشوند اما سبزیجات به چه اندازه و چرا باید مصرف شوند و ایا در کاهش وزن تاثیری دارند .  در این مقاله از نقش سبزیجات درلاغری و رژیم های لاغری بیشتر صحبت خواهیم کرد با مقاله ی ما همراه شوید .

رژیم های لاغری و مصرف سبزیجات

مصرف سبزیجات

 توجه کنید که بهتر است کمی کامل تر راجع به مصرف سبزیجات و تاثیر ان ها در برنامه ی غذایی بدانید . در سبزیجات دو نوع فیبر وجود دارد فیبر محلول و غیر محلول تفاوت این دو فیبر در چگونگی تعاملشان با آب در بدن است فیبر غیر محلول با آب ترکیب نمی شود و بیشتر به عنوان عاملی حجم دهنده  به شما کمک می کند تا مدفوع از روده ها راحت تر عبور کند این نوع فیبر برای رفع یبوست سودمند است فیبر محلول مانند بتاگلوکان پوسته ی اسفرزه و گلوکامانان با آب ترکیب می شوند تا ماده ای ژل مانند و چسبناک تشکیل داده و از سرعت فرستادن غذا از معده به روده کم کنند با این کار مواد مغذی و آب فرصت بیشتری برای تماس با دیواره ی روده را داشته و در نتیجه بهتر جذب می شوند مصرف فیبر محلول کمک بسیاری به آب  شدن چربی های شکم می کند .فیبر محلول به باکتری های روده کمک کرده و باعث کاهش چربی شکم می شود .

باکتری های موجود در روده برخلاف سایر باکتری ها بی ضرر بوده و حتی وجود آن ها برای سلامت بدن مفید هم هست هر چه تعداد بیشتری از این باکتری های مفید را در روده ی خود داشته باشیم کمک می کنند که ریسک بیماری هایی مانند دیابت نوع دو مقاومت به انسولین و بیماری های قلبی کمتر شود افرادی که فیبر محلول بیشتری مصرف می کنند انواع بیشتری از باکتری ها را در روده هایشان داشته و سالم ترند و احتمال تجمع چربی شکمشان هم کمتر است . وقتی سبزیجات مصرف می کنید بدن به تنهایی قادر به هضم فیبر نیست مقدار بسیار زیادی از آن بدون هیچ تغییری وارد روده ها می شوند در آن جا آنزیم های خاصی توسط باکتری های مفید ترشح شده که می توانند فیبر محلول را گوارش کنند این یکی از شیوه های مهمی است که باکتری های روده به نفع سلامتی ما عمل می کنند .

فیبر موجود در سبزیجات به عنوان یک پروبیوتیک عمل کرده و مواد مغذی مورد نیاز باکتری ها ی خوب رابه آن ها می رساند این پروسه تخمیر نام دارد در فرایند تخمیر اسیدهای چرب زنجیره کوتاهی تولید می شوند که نوعی چربی مفید در کاهش چربی شکم است این اسید ها به افزایش چربی سوزی یا کاهش سرعت ذخیره ی چربی کمک می کنند . مطالعات نشان می دهد که بین میزان بالای اسید های چرب کوتاه زنجیره و کاهش ریسک چربی شکم ارتباط وجود دارد فیبر با کاهش چربی های درو شکم به کاهش ریسک بیماریهای مثل سرطان ها و بیماری های قلبی می انجامد . و بر چربی های مقاوم هم پیروز خواهیدشد .

مقدار مورد استفاده

مصرف سبزیجات

مصرف سبزیجات روزانه ی فیبر برای همه ی ما واجب ست .  می دانید که فیبر در غذاهای گیاهی خام به وفور یافت می شود مانند میوه ها و سبزیجات غلات سبوسدار مغذها دانه ها و حبوبات . امروزه چون اکثر ما از غذاهای فراوری شده مانند نوشابه و فست فودها و شیرینی و اسنک ها  استفاده می کنیم معمولا فیبر را به مقدار لازم دریافت نمی کنیم . مصرف فیبر به مقدار کافی ریسک بسیاری از بیماری ها را کاهش داده و به کاهش وزن و حفظ آن کمک زیادی می کندتحقیقات نشان می دهند که اگر فیبر به مقدار کافی مصرف شود به سرعت به کاهش وزن دست خواهید یافت وقتی فیبر به مقدار کافی استفاده می کنیم این فیبر باعث می شود که احساس سیری کنیم و در نتیجه اشتهای مان به مدت طولانی تری کنترل شود فیبر جذب گلوکز در جریان خون را کند می کند که برای کاهش ترشح انسولین خوب است  .

این فیبر را از مصرف سبزیجات است یک کنترل کننده و سرکوبگر اشتهاست که در این راه می توانید روی آن کاملا حساب کنید اگر اشتها کم شود مصرف کالری هم کمتر می شود که منجر به کاهش وزن می شود . فیبر کمک می کند هورمون های مربوط به کنترل اشتها تنظیم شوند خوردن فیبر مقدار هورمون های گرسنگی تولید شده توسط بدن را کم می کند که شامل ژرلین و نورپپتید می شود و خوردن فیبر محلو ل باعث می شود برای مدت طولانی احساس سیری کنید و در واقع هورمون هایی که شما احساس سیری کنید را فعال می کند مانند کوله سیستوکینین پپتید . فیبر می تواند با کند کردن حرکت غذا در روده ها اشتها ی تان را کم کند وقتی مواد مغذی چون گلوکز به آرامی در روده ها رها می شوند بدن شما هم با سرعت کمتری انسولین ترشح می کند و در نتیجه حس گرسنگی کاهش می یابد .

مصرف سبزیجات و غذاهایی که سرشار از فیبر محلول هستند شامل : دانه ی کتان سیب زمینی میوه هایی چون زردآلو و پرتقال کلم فندقی حبوبات و غلاتی چون یولایف و گرانولا  می شوند در مصرف فیبر نباید زیاده روی کنید این کار می تواند عوارض جانبی مانند گرفتگی شکمی نفخ و اسها ل را به دنبال داشته باشد غذاهای طبیعی بهترین راه افزایش مصرف فیبر محلول هستند اما اگر نمی توانید از راه طبیعی این کار را انجام دهید مصرف مکمل فیبر هم می تواندگزینه ی مناسبی باشد .

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *