بسیاری از تجربیات موفقیت آمیز من در مورد کودکانی بوده است که با بیماری شایع کودکان از جمله اسهال مزمن و یا گوش درد مواجه می شوند و مادرانشان را هم دچار آشفتگی و نگرانی می کنند.

بیماری شایع کودکان  ورم ملتحمه چشم

بیماری شایع کودکان

 ورم چشم که اصطلاحا آن را گل مژه مینامند، معمولا در اثر انتقال باکتری خاصی از یک کودک به کودک دیگر منتقل می شود. اطفال دارای گروه خون A و AB، به دلیل سیستم ایمنی ضعیف تر بدنی، نسبت به کودکان گروه خونی O و B آسیب پذیرتر هستند. معمولا برای درمان چشم در چنین مواقعی از پماد و یا قطره آنتی بیوتیک استفاده می شود، اما روش طبیعی درمان قرار دادن ورقه های بریده شده گوجه فرنگی تازه بر روی محل ورم است.

 آب گوجه فرنگی تازه حاوی لکتینی است که باعث چسبندگی و نابودی باکتریهای فوق می شود. استفاده از گوجه فرنگی برای مداوای التهاب چشم یکی از نمونه هایی است که نشان می دهد لكتين بسیاری از مواد غذایی که در هنگام گوارش و جذب در بدن مشکل ایجاد می کنند در مصارف خارجی جنبه درمانی دارد.

بیماری شایع کودکان اسهال

 اسهال در کودکان ضمن اینکه باعث ناراحتی و ضعف می گردد، به دلیل کاهش آب بدن موجب بروز تب هم می شود و در بعضی شرایط خطرناک است. اکثر مواقع عادت غذایی علت بروز اسهال در کودکان است و رژیم غذایی گروه خون راهنمای مناسبی در انتخاب مواد غذایی مطلوب برای هریک از آنان است. کودکان گروه خونی O معمولا در اثر خوردن فرآورده های لبنی دچار اسهال می شوند، حال آنکه بروز چنین حالتی در کودکان گروه خونی A و AB در هنگام گوارش و در اثر خاصیت عدم هضم کامل رخ می دهد (اصطلاحا به آن رودل کردن می گویند). کودکان دارای گروه خونی Bغالبا در اثر افراط در خوردن فرآورده های گندم، ذرت و یا گوشت مرغ دچار اسهال می شوند.

اگر اسهال کودک به علت نوعی حساسیت غذایی و یا عدم پذیرش آن باشد، علایم دیگری از جمله تشکیل حلقه سیاه به دور چشم، ورم زیر چشم، قرمز شدن پوست و یا آسم ایجاد می شوند. در صورتی که اسهال کودک دلایل دیگری از جمله عفونتها و تحریکات روده ای که جدی و حاد هستند، نداشته باشد و نیاز به بستری شدن و درمانهای سریع دارویی نباشد پس از مدتی رفع خواهد شد. به خاطر داشته باشید اگر در مدفوع کودک رگه های خون مشاهده کردید بلافاصله او را به پزشک برسانید. ضمنا گاه اسهال عفونی و مسری است. در این هنگام ضمن رعایت کامل بهداشت، کودک را از سایر افراد خانواده دور نگاه دارید. به غیر از مواقع ذکر شده، می توانید با استفاده از انواع مایعات به جز آب میوه و ماست اسهال کودک را از بین ببرید.

 عفونتهای گوش

بیماری شایع کودکان

 احتمالا از هر ده کودک زیر شش سال چهار نفر آنان به بیماری شایع کودکان مثل عفونت مزمن گوش مبتلا هستند. منظور از عفونت مزمن آن است که در طول فصل زمستان متجاوز از بیست بار دچار عارضه گوش درد می شوند. علت گوش درد اکثر این کودکان به علت حساسیت به محیط یا به انواع خوراکیها است. بهترین راه معالجه این نوع عفونتها، پیروی از رژیم غذایی گروه خونی است. هرچند، راه حل متداول استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها است. این راه درمان عفونت مزمن گوش کاملا اشتباه است. همان طور که قبلا در روشهای درمانی با انواع آنتی بیوتیک توضیح دادیم، مصرف آنها سرپوش گذاشتن و تسکین موقت درد بدون یافتن ریشه ناراحتی است.

بدین طریق ما توان مقابله و واکنش بدن را از بین می بریم. دانستن خصوصیات گروههای خونی در واکنش به چنین آلودگیهایی مفید است. به طورکلی کودکان دارای گروه خونی A و AB به دلیل ترشح مخاط اضافی در اثر مصرف مواد غذایی نامناسب بیشتر در معرض ابتلا به عفونت گوش هستند. در کودکان با گروه خونی A مصرف لبنیات و در کودکان گروه خونی AB مصرف شیر و ذرت مشکل آفرین است. در مجموع به نظر می رسد این کودکان بیشتر مستعد ابتلا به ناراحتیهای گلو و مشکلات تنفسی هستند که غالبا به گوش نیز سرایت می کند. همچنین چون سیستم ایمنی بدن ایشان در مقابل انواع گسترده تر باکتریها تاب تحمل دارد، بعضی از مشکلات آنان به دلیل عدم واکنش حاد در برابر عفونتها است. براساس چندین تحقیق، مایع گوش کودکانی که مبتلا به عفونت مزمن گوشی هستند فاقد ماده شیمیایی بخصوصی است که برای حمله و نابودی باکتریها، سیستم ایمنی بدن به آن نیاز دارد. تحقیق دیگری نشان می دهد نوعی لکتین در مایه گوش اطفالی که دچار عفونت مزمن گوش هستند، وجود ندارد.

این لکتین باعث چسبندگی و انعقاد قند سطح باکتریها شده و نابودی آنان را تسریع می کند. هر دو عامل فوق که در سیستم ایمنی مهم و با ارزش هستند به مرور به مقدار لازم خواهند رسید و همین طور که کودکان رشد می کنند و به سنین بالاتر می رسند مشکل عفونت گوش نیز کمتر می شود. کودکان گروه خونی A و AB علاوه بر پیروی از دستورات رژیم غذایی گروه خون همواره باید سیستم ایمنی بدن خویش را مقاومتر کنند. آسانترین راه در این زمینه برای هر کودکی کاهش میزان مصرف قند است. پژوهشهای بی شماری حاکی از آن است که قند باعث ضعف سیستم ایمنی شده و گلبولهای سفید خون را در برابر حمله دشمنان ارگانیسم بدن سست و بی رمق می کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *