هرگاه صحبت از رنگ ها و تاثیر ان ها در اشتها می شود بسیاری از ما معتقدیم روی ما تاثیری ندارند اما حس چشایی مان خیلی ساده توسط حس بینایی فریب می خورد.

دلیلش این است که انسان ها انتظارهای خاصی از چگونگی ظاهر غذا دارند. وقتی رنگ غذا بد باشد یا با آنچه انتظار داریم فرق داشته باشد مغزمان می گوید حتما طعمش نیز متفاوت است. نتایج تحقیقات نشان دادند که انسان از سرنخ های دیداری رنگ ها برای شناسایی و قضاوت کیفیت و مزه آنچه می خورد استفاده می کند.

غدد چشایی نقش مهمی در مشخص کردن چهار گروه اصلی مزه ها (شیرین، نمکی، ترش و تلخ) ایفا می کنند. وقتی غدد چشایی با غذا ارتباط برقرار می کنند سیگنال هایی به مغز ارسال می کنند تا طعم را تفسیر کنند. از آنجایی که قبل از خوردن غذا آن را می بینیم چشم ها پیش از غدد چشایی به مغز پیام می فرستند. 

برای رهایی از چاقی فقط با ما مشورت کنید بهترین برنامه ی غذایی لاغری را از ما بخواهید .

تاثیر رنگ ها بر روی افزایش و کاهش اشتها :

معمولا رنگ اولین بخش غذا است که در ظاهر غذا مورد توجه قرار می گیرد. انسان ها از ابتدا برخی رنگها را با انواع مختلفی از غذاها همراه می بینند. در نتیجه رنگ غذاها را برابر با طعم هایی خاص می دانند. مثلا از دسر زرد انتظار داریم طعمی موزی یا لیمویی داشته باشد .

یا ژله قرمز را برابر با طعم آلبالو، انار یا هندوانه می دانیم. در غذاهای تازه مانند میوه ها و سبزیجات از رنگ ها کمک می گیریم تا سطح رسیدگی و تازه بودنشان را بسنجیم. امروزه برخی رنگ ها را به عنوان زبانی بین المللی می شناسند و از آن استفاده های زیادی می کنند.

مثلا اگر نگاهی به رنگ فست فودها و رستوران ها بیندازید، بیشتر آنها دارای رنگ زرد و قرمز هستند. دلیلش هم این است که این رنگه ا اشتها را افزایش می دهند. هنگام دیدن این رنگ ها نورون ها در بخشی از مغز به هیپوتالاموس که مسئول تنظیم اشتهاست خبر می دهد.

اگر رنگ مدنظر مغز باشد تولید بزاق دهان افزایش می یابد تا برای غذا خوردن آماده شود. کسانی که سعی در کاهش یا افزایش وزن دارند با افزایش آگاهی خود از تاثیر رنگ ها روی اشتها می توانند در کنار دیگر تلاش های خود از این ترفند نیز استفاده کنند . نقش رنگ ها در افزایش یا کاهش اشتها جدی بگیرید . 

چه رنگ هایی اشتها را افزایش می دهند ؟

برخی رنگ ها باعث تحریک هیپوتالاموس شده اشتها را برمی انگیزند :رنگ سفید :  طراحان داخلی می گویند اگر فضای اطرافتان الگوهای بسیاری دارد و ذهنتان خسته می شود دور خود را با رنگ سفید پر کنید تا ذهنتان تازه شود.

اما این چه ربطی به غذا دارد؟

غذاهای سفید رنگ را به سادگی برمی داریم و فراموش می کنیم که کالری دارند. به همین دلیل است که در خوردن میان وعده هایی مانند نان سفید و پاپ کورن زیاده روی می کنیم. البته این رنگ می تواند برای کسانی که دچار کمبود وزن هستند بسیار کارساز باشد .

رنگ سبز : رنگ سبز که رنگ طبیعت اطراف ما است رنگ بسیار آرامش بخشی است و ااین رنگ ، رنگ آرامش و آسودگی است. این رنگ با تازگی، خنکی، تمیزی و رشد در ارتباط است. سبز در مغز، بدن و روح هارمونی ایجاد می کند و ما را به یاد بهار و شروع مجدد می اندازد.

وقتی غذایی سبز باشد آن را سالم می دانیم از این رو مغز با دیدن این رنگ اشتها را افزایش می دهد. خوردن غذاهایی که رنگشان سبز است باعث می شود فرد بدون اینکه احساس گناه داشته باشد مقدار زیادی غذا بخورد. بنابراین سبز نیز از رنگ های اشتها آور به حساب می آید .

رنگ قرمز

این رنگی است که در اکثر رستوران ها به کار برده می شود . شدت و قدرت این رنگ نه تنها باعث بالا رفتن فشار خون می شود بلکه سطح اشتها را نیز افزایش می دهد این رنگ سبب تحریک مردم به غذا خوردن می شود. با این حال به رنگ قرمز اعتقاد داشته باشد . 

می توانید از افزایش انرژی که رنگ قرمز ایجاد می کند در ورزش استفاده کنید. این یعنی هنگام انجام فعالیت های فیزیکی لباس قرمز رنگ استفاده کنید. برخی باشگاه های ورزشی نیز دیوارهای خود را به این رنگ در می آورند تا از آن به عنوان یک عامل برانگیزاننده برای ورزش بیشتر استفاده کنند .

رنگ هایی که  اشتها را کاهش می دهند :

رنگ آبی : این رنگ ذاتا آرامش بخش است . محققان معتقدند این رنگ تغییرات شیمیایی در بدن ایجاد می کند که آرامش بخش هستند و سوخت و ساز را کاهش می دهند. همچنین بررسی ثابت کردند که  آبی رنگی ضد اشتهاست. آن ها می گویند رنگ آبی به این دلیل ضد اشتهاست که در طبیعت به ندرت یافت می شود ( گوشت ها و گیاهان ).

برخی از متخصصان کاهش وزن توصیه می کنند افراد از بشقاب ها و ظروف غذاخوری آبی رنگ استفاده کنند. حتی می توانید نوری آبی رنگ روی یخچال بدهید تا شب ها از دستبردهای شبانه به یخچال جلوگیری کند. افرادی هم که سعی دارند وزن خود را افزایش دهند بهتر است از ظروف آبی استفاده نکنند و یا در فضاهایی غذا بخورند که به این رنگ نیست  .

رنگ قهوه ای و مشکی این رنگ ها با کاهش اشتها در ارتباط مستقیم هستند. به دلیل اینکه خاکستری و مشکی تصور کپک زدگی و خرابی را در ذهن فرد به وجود می آورند و قهوه ای نیز ذهن را به سمت سوختگی می برد. همه این موارد می توانند روی کاهش اشتها بسیار موثر باشند . 

رنگ نارنجی

باید بدانید که بسیاری از آموزش های جامع و جایگزین پزشکی از نارنجی به عنوان تقویت کننده انرژی استفاده می کنند. نارنجی رنگی مناسب برای انگیزه بخشی برای ورزش است. بهترین کار برای اینکه خود را ترغیب کنید که صبح ها ورزش کنید این است که هنگام خواب لباس نارنجی بپوشید تا صبح ها هنگام دیدنش انرژی تان زیاد شود.  

برای رهایی از چاقی با ما تما س بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 19 =