خوب است بدانید که کافئین یک الکالوئید طبیعی بر پایه گیاهان است که از منابعی مثل دانه های قهوه، غلاف های کاکائو، برگ چای، توت گوارانی و دانه ی کولا تهیه می شود. این ماده در نوشیدنی های شکلاتی و قهوه زیاد استفاده می شود. کافئین همچنین برای ساخت سلاح های کشتار جمعی مورد استفاده قرار می گیرد. کافئین که یک ماده شیمیایی است، بر روی جسم انسان به طور مستقیم تاثیر می گذارد اما ایا کافئین می تواند اشتها را کاهش داده و مانع پرخوری شود .

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

کافئین با تحریک سیستم عصبی مرکزی قلب و عضلات و مراکز کنترل فشار خون کار می کند. کافئین می تواند فشار خون را افزایش دهد، اما ممکن است در افرادی که از آن استفاده می کنند، این اثر را داشته باشد. کافئین همچنین می تواند مانند  قرص های آب  عمل کند که جریان ادرار را افزایش می دهد. اما دوباره ممکن است این تاثیر را در افرادی که به طور منظم از کافئین مصرف می کنند، نداشته باشند. همچنین، نوشیدن کافئین در طول ورزش متوسط، به احتمال زیاد باعث کمبود آب بدن می شود کافئین ممکن است کاهش وزن را کاهش داده یا از آن جلوگیری کند، احتمالا این کار را توسط سرکوب اشتها و کاهش شدید میل به خوردن غذاهای محرک انجام می دهد بنابراین بدن گرما و انرژی بیشتری در گوارش غذا تولید می کند. محصولات کاهش وزنی که فروخته می شوند به عنوان ترموژنیک احتمالا حاوی کافئین و افدرا یا افدرین باشند.

آیا کافئین بهترین گزینه برای کاهش اشتها است :

 باید توجه داشته باشید که رفتارهای خوردن صحیح در کنترل اشتها و کاهش وزن موثرتر از هر چیزی هستند. انجام تحرک روزانه و خوردن غذا به صورتی که بعد از خوردن احساس  سبکی داشته باشید مهمترین قدم کاهش وزن است. مصرف کافئین برای کاهش وزن به شما کمک می کند انگیزه بهتری داشته باشید اما مراقب تاثیرات نامطلوب مصرف نامتعادل قهوه باشید. افراد زیادی در برنامه کاهش وزن خود از قهوه استفاده می کنند اما بدون توجه از شِکَر زیادی استفاده می کنند. در دوران کاهش وزن مصرف مداوم قهوه به همراه شیر خشک زیاد یا خامه، مصرف نوشابه های بدون کالری و آب نبات هایی که حاوی قهوه هستند به هیچوجه توصیه نمی شود. کافئین در بیش از شصت گیاه از جمله لوبیا قهوه، برگ های چای، کاکائو وجود دارد حدود نود درصد افراد از کافئین به شکل های مختلف استفاده می کنند. کافئین به مواد غذایی و نوشیدنی و نیز داروهای خاص برای تسکین کسالت و یا افزایش اثرات ناشی از درد اضافه می شود. اداره مواد غذایی و دارو کافئین را هم به عنوان دارو و هم یک ماده افزودنی غذایی طبقه بندی می کند.

کافئین و تاثیر آن بر روی اشتها :

البته که کافئین با تاثیراتی مختصر و جزئی سبب کاهش اشتها می شود. این ماده شیمیایی باعث افزایش گردش اسیدهای چرب موجود درون بدن می شود. این تاثیر باعث اکسیداسیون چربی می شود اما به مرور زمان و با مصرف مرتب یک دوز از کافئین اثرگذاری به حداقل می رسد. کافئین سبب کاهش احساس خستگی می شود و به شما انرژی بیشتری برای فعالیت می دهد. افرادی که رژیم غذایی کاهش وزن دارند یا می خواهند با رعایت نکاتی وزن خود را مدیریت کنند، با استفاده از کافئین احساس بهتری خواهند داشت. افرادی که می خواهند وزن خود را کاهش داده و ورزش کنند، با استفاده از کافئین، عملکرد ورزشی خود را بهبود می بخشند. کافئین همچنین می تواند باعث از دست رفتن آب بدن شود زیرا حالتی دیورتیک دارد و موجب افزایش تخلیه آب از بدن می شود. از دست دادن وزن از طریق کاهش آب بدن به این دلیل که بعنوان یک خطر شناسایی می شود موقتی است. کافئین سیستم عصبی مرکزی را تحریک می کند و سبب افزایش ضربان قلب می شود. ریه ها راحت تر اکسیژن دریافت می کنند و راحت تر می توانیم تنفس کنیم. اگر داریی حاوی کافئین باشد معمولا بدون عوارض است اما اگر به هر نحوی کافئین مصرفی بیش از اندازه باشد می تواند سبب اضطراب، فشار خون بالا، تهوع و بی خوابی شود.

باید دقت کنید که اثرات فیزیکی کافئین به سرعت اتفاق می افتد زیرا مواد شیمیایی به سرعت جذب بدن می شوند. کافئین از طریق جریان خون و جذب معده و روده کوچک، طی چند دقیقه بعد از نوشیدن قهوه و یا مصرف به صورت نوشابه، غذا یا قرص تاثیرات خود را نشان می دهد. بدن کافئین را طی ۴۵ دقیقه جذب می کند خوب است بدانید که بعضی از داروها و قرص های رژیمی حاوی کافئین هستند و در تبلیغات از کافئین به عنوان یک سرکوب کننده اشتها نام برده می شود. آزمایش ها نشان می دهد که قرص های کاهش وزن معمولا به اندازه ۲ تا ۳ فنجان قهوه در خود کافئین دارند. شاید فکر کنید که این میزان زیاد نیست اما افرادی که بیماری های پنهان قلب دارند یا به هیچوجه قهوه نمی نوشند، با مصرف چند قرص کاهش وزن در روز، خطر ابتلا به بیماری های قلبی و حتی سکته قلبی را افزایش می دهند. بنابراین مصرف کافئین برای همه انسان ها چیز خوبی نیست و ممکن است حتی مضر هم باشد .

در یک بررسی نشان داده شد که برخی افراد طی ده  روز به صورت مجزا از کپسایسین که در فلفل وجود دارد استفاده کردند، برخی چای سبز حاوی کافئین استفاده کردند و برخی از پلاسیبوها استفاده کردند. تحقیقات بر روی ضربان قلب، وزن بدن، اشتها و میزان مصرف غذا نشان می داد افرادی که از کپساسین و کافئین به ترتیب در فلفل و چای سبز استفاده کرده بودند، کالری کمتری استفاده کردند و راحت تر اشتها را کنترل کردند.

در یک بررسی و تحقیق دیگر به تعدادی از افراد که شرایطی مشابه داشتند و از دو روز قبل ورزش نکرده بودند مقداری کافئین داده شد. این آزمایش نشان می داد که بعد از سه ساعت معادل ۱۸۰ دقیقه کافئین بر روی دو هورمون گرسنگی و سیری تاثیر مداومی نداشت که بعنوان یک مسئول در کاهش وزن از آن نام می برند تحت تاثیر مصرف کافئین قرار می گیرد. در نتیجه تاثیر کافئین بر روی اشتها و کاهش وزن مفید است اما به این معنی نیست که تاثیرات خیلی معجزه کونه دارد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هشت =