رژیم لاغری ساحلی نزدیک به یک  دهه است که مورد استفاده قرار گرفته است و باید بدانید که یک رژیم کم کربوهیدرات است. این رژیم کاهش سریع وزن بدون گرسنگی به همراه بهبود سلامت قلب را وعده می‌دهد. با این حال منتقدان معتقدند برنامه غذایی این رژیم بسیار محدودیت غذایی زیادی دارد. با مقاله ی ما همراه شوید تا اطلاعات کاملتری از این رژیم کسب کنید و با معایب و مزایا ی ان بیشتر اشنا شوید

رژیم لاغری ساحلی
رژیم لاغری ساحلی-کلینیک رسپینا

عملکرد رژیم لاغری ساحلی چگونه است؟

از این رژیم برای لاغری و کاهش وزن استفاده می شود  این رژیم را گاهی اوقات بعنوان یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات هم نامیده می‌شود. این رژیم کربوهیدرات کمتر و پروتئین و چربی‌های سالم بالاتری نسبت به یک برنامه غذایی معمول دارد. نسخه کتوژنیک این رژیم نیز طراحی شده است. رژیم‌های کتوژنیک کربوهیدرات بسیار کمی دارند. هدف از رژیم کتوژنیک این است که بدن مجبور شود از چربی برای انرژی به جای کربوهیدرات یا پروتئین استفاده کند. هدف اصلی برنامه غذایی ساحل جنوبی ترویج و ایجاد عادت‌ها و سبک زندگی سالم و کاهش وزن است.

مراحل رژیم لاغری

در مرحله ی اول که ۱۴ روز طول می‌کشد و سخت‌ترین مرحله به حساب می‌آید زیرا مصرف میوه، غلات و سایر غذاهای با کربوهیدرات بالاتر در این مرحله کم می‌شود. هدف این مرحله پایین آوردن میزان قند خون و انسولین است تا احساس گرسنگی را به یک عادت تبدیل کند و هوس و ولع را کاهش دهد. اکثر افراد انتظار دارند در این مرحله ۳٫۵ تا ۶ کیلوگرن کاهش وزن داشته باشند. در مرحله یک شما روزانه سه وعده غذایی متشکل از پروتئین بدون چربی، سبزیجات غیرنشاسته‌ای، مقادیر کمی چربی و حبوبات سالم مصرف می‌کنید. علاوه بر این روزانه دو میان وعده اجباری دارید که باید ترجیحاً ترکیبی از پروتئین بدون چربی و سبزیجات باشد.

در مرحله ی دوم که از روز ۱۵ شروع می‌شود باید مشخص کنید قصد چه مقدار کاهش وزن را دارید. بعد به اندازه میزان کاهش وزنتان مدت زمانی که باید از برنامه غذایی این رژیم پیروی کند مشخص می‌شود. شما با پیروی از این رژیم حدودا هفته‌ای یک کیلو گرم کم می‌کنید. پس اگر ۲۰ کیلو اضافه وزن دارید باید ۲۰ هفته از رژیم غذایی ساحل جنوبی پیروی کنید. در طول مرحله‌۲ همه غذاهای مرحله ۱ وبخش‌های محدودی از میوه و کربوهیدرات پیچیده مانند غلات مجاز هستند. مرحله سوم بعد از اینکه به وزن هدف خود رسیدید،تا وارد مرحله ی سه شوید .

در مرحله سوم باید همچنان باید به توصیه‌ها و دستورات غذایی مرحله دوم عمل کنید و آن‌ها را پایه سبک زندگی خود قرار دهید. در این مرحله محدودیت غذایی وجود ندارد و مجاز هستید به بعضی از مهمانی‌ها بروید. اما باید توجه داشته باشید که پرخوری دوباره باعث می‌شود وزنتان برگرد و بالا برود. به چه میزان در رژیم غذایی ساحل جنوبی باید ورزش کرد؟ در همه ی مراحل این رژیم بر ورزش کردن تاکید زیادی می‌شود. برنامه این رژیم غذایی ورزشی سبک مانند پیاده روی را تشویق می‌کند. سپس به صورت تدریجی تمرینات ورزشی خود را به تمرینات شدید ورزشی و مقاومتی برای حفظ توده عضلانی تبدیل کنید.

باید بدانید که بررسی ها پژوهش ها ی کمی در خصوص اثر این رژیم بر کاهش وزن انجام شده است. این تحقیقات نشان داده‌اند که رژیم ساحل جنوبی به کاهش وزن کمک می‌کند اما تاثیر دائمی ندارد. یعنی این امکان وجود دارد که بعد از پایان دوره رژیم وزن اضافه باز گردد. هیچ تحقیقی ثابت نکرده است این رژیم بتواند برای طولانی مدت وزن شما را ثابت نگه دارد.

مزایای رژیم لاغری ساحلی :

باید بدانید که رژیم‌های غذایی با پروتئین بالا و کربوهیدرات کم برای کاهش وزن موثر هستند. بخشی از این امر به خاطر توانایی پروتئین در افزایش میزان متابولیسم است. پروتئین با اصلاح سطح هورمون‌ها گرسنگی را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود برای مدت طولانی‌تری سیر بمانید. بنابراین کمتر غذا می‌خورید و وزنتان پایین می‌آید.

این رژیم سبب بهبود سندروم متابولیک و انسولین می شود در یک مطالعه افراد چاقی که به سندرم متابولیک مبتلا بودند رژیم ساحل جنوبی را به مدت ۱۲ هفته دنبال کردند. در پایان مطالعه آن‌ها به طور متوسط ​​۵٫۲ کیلوگرم وزن و ۵ سانتی متر از دور کمر خود کم کرده بودند. همچنین کاهش قابل توجه‌ای در انسولین ناشتا و افزایش هورمون سیری را تجربه کرده‌اند.

این رژیم  به کاهش التهاب ها کمک می کند  با مصرف زیاد ماهی‌های چرب مانند ماهی آزاد و سایر غذاهایی را که با التهاب مقابله می‌کنند مانند سبزیجات برگ‌دار و سبزیجات چلیپایی تشویق می‌کند. این رژیم به مصرف منظم تخم مرغ، آجیل، دانه‌ها، روغن زیتون و سایر غذاهای که وظیفه محافظت از سلامتی قلب را دارند، تشویق می‌کند.

معایب رژیم لاغری ساحلی :

باید توجه کنید که مسئله اساسی محدودیتی شدیدی است که برنامه غذایی آن در مصرف اسید چرب‌های سالم مانند امگا ۳ و پروتئین دارد. جای تعجب دارد که برنامه غذایی این رژیم چگونه مصرف اسید‌های چرب مفید را ممنوع می‌کند اما مصرف روغن‌های مضر مانند روغن سویا و روغن آفتابگردان را که غنی از اسیدهای چرب مضر هستند را اجازه می‌دهد! مصرف نسبت بالای چربی‌ مضر امگا ۶ به چربی‌ مفید امگا ۳ با التهاب، بیماری‌های قلبی و سایر مشکلات سلامتی مرتبط است می دانید که در این رژیم اجازه خوردن کره و روغن نارگیل را ندارید.

در حالی که روغن نارگیل دارای فواید زیادی برای سلامتی از جمله کاهش وزن و چربی شکم دارد. بیشتر بررسی‌های جامع مطالعات هیچ ارتباطی بین مصرف چربی اشباع و افزایش خطر بیماری‌های قلبی پیدا نکرده‌اند انتخاب چربی کمتر فرآوری شده و مصرف مقدار زیادی ماهی حاوی چربی‌های امگا ۳ بسیار مهم است. اما در این رژیم به آن توجه‌ای نشده است.در این رژیم لاغری محدودیت بیش از حد کربوهیدرات وجود داردکه می‌تواند منجر به کتوز شود. این یک مشکل بالقوه جدی برای سلامتی است. کتوز شدن یعنی موادی که به عنوان کتون شناخته می‌شوند در اثر چربی سوزی بدن برای تأمین انرژی در بدن جمع شوند.

توجه داشته باشید که تحقیقات و مطالعات کافی روی این رژیم صورت نگرفته است کارشناسان توصیه می‌کنند اداعاهای این رژیم را باور نکنید. برخی از ادعاهای این رژیم که با بازبینی شواهد جامع پزشکی رد یا تأیید نشده‌اند قبل از شروع هر رژیم لاغری با پزشک مشورت کنید .

 

9 نظر برای «رژیم لاغری ساحلی چیست؟ 🥪»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *