اگر به داخل کلاس مدرسه ای در امریکای شمالی بروید، در یک کلاس ۲۰ نفره حداقل ۳ کودک چاق می بینید. همانند جمعیت بزرگسال در سراسر دنیا، چاقی کودکان رو به افزایش است. در واقع، تعداد کودکان چاق از ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. از آنجا که کودکان چاق شانس زیادی دارند تا نوجوانان چاقی شوند و نوجوانان چاق شانس زیادی دارند تا بزرگسالان چاقی شوند، به لحاظ مبتلا شدن به دیابت، بیماری قلبی، فشار خون بالا و سکته در معرض خطر بیشتری قرار دارند.

علاوه بر نگرانی از دست دادن سلامتی، کودکان چاق با فشارهای اجتماعی تأثرآوری از سوی هم سن وسالان خود روبه رو می شوند. اگر نگران وزن کودک خود هستید، این فصل را بخوانید و در مورد وضعیت فرزند خود با متخصص اطفال خود صحبت کنید. درباره ی تنظیم برنامه کاهش وزن برای فرزند خود خوب فکر کنید. موضوعات مربوط به وزن در دوران خردسالی پیچیده و متنوع است.

رژیم بزرگسالان با معیارهای بدنی آنها را در مورد کودک در حال رشد خود اعمال نکنید؛ ممکن است منجر به آسیب های عاطفی، روانی و جسمانی شدیدی شود. ابتدا با متخصص اطفال مشورت کنید.

دلیل چاقی کودکان

کودکان به دلیل استعدادهای وراثتی، نداشتن فعالیت جسمانی، عادتهای ناسال غذایی، یا تلفیقی از این عوامل چاق میشوند. در برخی موارد نادر، تقصیر از اختلال غدد درون ریز است. متخصص اطفال برای اطمینان یا تنظیم برنامه ی درمانی لست أزمایش خون و بررسی هایی دیگر انجام دهد.
منها طبیعت راتی یا تغزیه؟

اگر یکی از والدین یا خواهر و برادر چاق باشند، احتمال می رود که کودک نیز چنین شود. اگر والدین هر دو چاق باشند احتمال چاق شدن کودک به شدت افزایش میبد ولی چرا؟محققان منتها به این سؤال فکر کرده اند و در بررسی هایی که در مورد دوقلوها لجام شل دریافتند که در صورت سابقهی چاقی در خانواده، احتمال چاق شدن بین6 تا ۷۵ درصد بالا می رود (خطر سرطان سینه هم به لحاظ ارثی ۴۵ درصد بیشتر می شود. محققان متوجه شدند زمانی که دوقلوهای یکسان در خانه های پذیرنده – خانمهایی که در آن نگهداری شدند – جداگانه استقرار یافتند، اندامشان بیشتر به یکدیگر و والدین بیولوژیکی خود شبيه شد تا والدین انتخابی آنها. تحقیقات بیشتری که اخیرا روی دوقلوها انجام شده نشان میدهد که دوقلوها اغلب در میزان سوختوساز، طرز غذا خوردن و سلیقه های غذایی نیز یکسانند، حتی زمانی که به طور جداگانه نگهداری شوند. برخی از کارشناسان به فرض یکسان بودن شرایط محیطی دوقلوها انتقاد کردانل، که ممکن است درست باشد یا نباشد.

تنها یک تنه کودک را به زندگی با چاقی مجازات نمی کنند. بسیاری از کارشناسان معتقدند شیوه ای که کودک بزرگ شده اهمیت بیشتری دارد. اگر طبیعت ذاتی حوضچهی زمینه های وراثتی باشد که انسان در آن شنا می کند، تغذیه موقعیت آن حوضچه و روشی است که نگهداری می شود. سابقهى قومی، موقعیت جغرافیایی و وضعیت اجتماعی اقتصادی نیز بر وزن تأثیر می گذارد.

در واقع، برخلاف تحقیقات انجام شده روی دوقلوها، بسیاری از کارشناسان وراثت استدلال می کنند که عنصر موروثی وزن، احتمال چاق شدن کودکان را ۳۰ درصد بالا می برد، در حالی که محققانی که روی دوقلوها کار کرده بودند این احتمال را ۶۵ تا ۷۵ درصد میدانستند. این کارشناسان می گویند عوامل بسیار زیادی ممکن است در تعیین وزن نقش داشته باشد و نمی توان به طور دقیق عامل تعیین کننده را مشخص کرد. آنها همچنین معتقدند که نقش ژنها از فردی به فردی دیگر متفاوت است – ممکن است برای کسی ۵ درصد و برای دیگری ۹۵ درصد باشد.

بی فعالیتی آشکار پرواضح است که نداشتن فعالیت جسمانی منجر به اضافه وزن هم در کودکان و هم در بزرگسالان می شود. میان مقدار ساعتی که کودک به تماشای تلویزیون می نشیند و وزن او رابطه ای وجود دارد. هرچه کودک بیشتر تلویزیون تماشا کند، سنگین تر می شود. کارشناسان معتقدند که این پدیدهای مضاعف است. مقدم بر همه، کودکان در زمانی که تلویزیون می بینند، غیرفعالند و بنابراین کالری کمتری می سوزانند. دوم، آگهی ها اغلب مصرف غذاهای پرکالری را ترغیب می کنند و البته خوردن زیاد آنها، منجر به افزایش وزن می شود. این مسئله در مورد کودکانی که وقت زیادی صرف کامپیوتر می کنند نیز صادق است.

خوراکی های اخیر و خطرهای آن

چه در دوران خردسالی و چه بزرگسالی، هرچه چربی بیشتری مصرف کنید، کالری بیشتری دریافت می کنید، و به تبع آن مستعد افزایش وزن بیشتری می شوید. و این بستگی به غذایی دارد که می خورید. یک گرم چربی در هر لقمه بیش از دو برابر یک گرم پروتئین یا کربوهیدرات، کالری به بدن می رساند. دانشگاه برایام یانگ در تحقیقی که در نشریه ی انجمن رژیم آمریکا (۹) ۹۷، ۱۹۹۷ گزارش شد، مقدار چربی ای را که ۲۶۲ کودک در سنین ۹ و ۱۰سالگی مصرف کردند اندازه گرفت. سپس محققان داده ها را براساس وزن کودکان، وزن والدین و میزان فعالیت کودکان جمع آوری کردند.

هرچه مقدار چربی ای که بچه ها خورده بودند بیشتر بود وزنشان هم زیادتر بود – حتی با احتساب وراثت و میزان فعالیت جسمی آنها. و هرچه مقدار کربوهیدرات و فیبری که کودکان خوردند بیشتر بود، وزن آنها کمتر بود. کربوهیدرات های فیبردار در پایین نگه داشتن وزن بدن و کاهش خطر سرطان و بیماری قلبی در بزرگسالان نقش مؤثری دارد. متأسفانه، بیشتر کودکان غذای خود را خارج از منزل می خورند (به جز غذاهایی که از خانه می برند و این غذاها أغلب چرب تر و مقدار آن بیشتر از چیزی است که اکثر کودکان نیاز دارند. آنها این غذاها را اغلب در رستورانهای غذاهای سریع می خورند، که در آنها کربوهیدرات های فیبردار، مانند میوه ها، سبزیجات و غلات کامل، به ندرت پیدا میشود. در سایر منابع غذایی بیرون از خانه مانند فروشگاهها، مهد کودکها و بوفه های مدارس نیز همین حکایت است.

گرایش دیگر مصرف انواع آب میوه ها (غیر از آب میوه های مرکبات)، نوشیدنی های میوه ای و سایر نوشیدنی های پرکالری مانند نوشابه، به جای نوشیدن شیر است. نه تنها شیر از فهرست غذایی کودکان خارج شده، بلکه مصرف نوشیدنیهای دیگر، که به جز کالریزایی خاصیت دیگری ندارد، به سرعت افزایش یافته است. آمار تکان دهنده است: وقتی کودک به ۵ سالگی می رسد، مصرف شیر او پایین می آید، و تا ۱۸ سالگی به مقدار ناچیز ۳ ۴ فنجان در روز می رسد. محققان پس از تجزیه و تحلیل داده ها بسیار نگران شدند، زیرا اغلب نوشیدنی هایی که مصرف می شوند به غیر از شکر مواد مغذی بسیار کمی دارند.

ادامه دارد…..

برای تماس با متخصصان کلینیک رسپینا اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − هفت =