تحقیقات نشان میدهد که مصرف کودکان در یک روز به شدت متفاوت است و بالا و پایین دارد. با این حال، هنگامی که محققان کالری های مصرف شده را طی چندین روز محاسبه کردند، به این نتیجه رسیدند که تفاوت اندکی بین مجموع کالری های یک روز و روز دیگر وجود دارد. بگذارید خود کودک تصمیم بگیرد که کی از خوردن دست بکشد. انسان به طور فطری میداند که کی باید بخورد و کی از خوردن دست بردارد؛ با این حس ذاتی به دنیا آمده است. متأسفانه، تاثیرات خارجی به اکثر بزرگسالان یاد داده که این علائم را نادیده بگیرند.

بهترین روشی که می توانید به کودکان در کنترل وزن کمک کنید – هم اکنون و هم در دوران بزرگسالی – تشویق آنها به اعتماد، احترام و گوش دادن به علائم درونی گرسنگی و سیری است. توصیه کردن مانند «فكر می کنم به قدر کافی خورده باشی» یا تنظیم مقدار غذایی که کودک مجاز به خوردن است موجب عدم اعتماد و ترس از گرسنگی می شود و ممکن است کودک را از قبول مسئولیت برای بدن خود بی قدرت و ناتوان کند.

سوالات مکرر

اگر سؤالاتی درباره ی رژیم غذایی کودک خود دارید، تنهاهستید اگر والدین، نگران میشوند که مبادا در خصوص تغذيه ی فرزندان خود درست رفتار نکرده باشند. ممکن است چنین سؤال های مشابهی از خود پرسیده باشید.وقتی همکلاسی های فرزندم او را به خاطر جثه اش مسخره می کنند باید چه کار کنم؟

بدون شک برای کودک – و والدینش – احساس کنار گذاشته شدن سخت است. ممکن است هم سن وسالانش او را اذیت هم بکنند. کودکان دیگر می توانند وقتی کسی متفاوت است ظالم باشند و نمی دانند که چه احساس وحشتناکی می توانند در کودک چاق به وجود آورند. وقت بگذارید و به طور منظم در مورد احساساتی که دارد با او صحبت کنید. به او اطمینان دهید که درون یک فرد مهم است نه ظاهر او.

و اینکه شما او را آن طور که هست دوست دارید. آنها به ابزارهایی نیز نیاز دارند. اگرچه ضروری است که مهربان، مراقب و حامی باشید. فرزند شما برای پیدا کردن اعتماد به نفس به مهارت های حال بسنده نیاز دارد. سؤالاتی این چنین بپرسید: آیا فکر می کنی راه دیگری برای رفتار بان بدگویی ها وجود داشت؟

فکر می کنی اگر دوباره اتفاق بیفتد چگونه با | ان موقعیت برخورد می کنی؟ ایا راهی وجود دارد که به تو کمک کنم؟

وقتی فرزندم از خوردن سبزیجات امتناع می کند چه کار کنم؟

کودکان درست مانند بزرگسالان. باید ۵ واحد میوه و سبزیجات در روز بخورند. میوه و سبزیجات منابع خوبی از فیبر و مملو از ویتامین ها و مواد معدنی اند، کم چربی نیز هستند و برای رشد مناسب و سلامتی اهمیت دارند. خیلی طبیعی است که فرزند شما شیفتهی سبزیجات نباشد، بنابراین می توانید با

استفاده از توصیه های زیر خوشبختانه – او را به خوردن آن ها وادار کنید:

سبزیجات خام بریده شده درست کنید و برای میان وعده کنار بگذارید.بسیاری از کودکان سبزیجات خام را به انواع پخته شده ی آن ترجیح می دهند و به ویژه دوست دارند به آنها سس بزنند. از سس لوبيا، حمص، مکزیکی، با ماست کم چربی ساده که با انواع ادویه طعم گرفته باشد استفاده کنید.بدانید که رنگ های شاد و ترکیبات ترد بچه ها را جلب میکند.برای پرهیز از پختن بیش از حد سبزیجات آنها را با مقدار کمی آب بخار پز کنید یا در مایکروفر بپزید. می

خواهیم موقع گاز زدن سفت باشند. ، آنها را یواشکی وارد غذا کنیدا به ماکارونی و پنیر نخود اضافه کنیدخلال هویج یا سبزیجات دیگر را به سس اسپاگتی، لازانیا، سالاد تن ماهی یا حتی کردی بادام زمینی اضافه کنید. به آنها را داخل مایه بپزید. کیکهای فنجانی کم چربی هویج یا کدو را امتحان کنید – نترسید، فرزندانتان شوکه نمیشوند! | و سبزیجات خردشدهی باریک را مخلوط کنید.

آنها را به غذای گوشتی گوشت چرخ کرده ی بوقلمون، گوشت چرخ کرده ی گاو، برنج، یا پوره ی سیب زمینی اضافه کنید. / یک باغچه درست کنید. اکثر بچه ها سبزیجاتی را که خودشان کاشته و پرورش داده اند می خورند و از تقسیم این پاداش با خانواده به خود می بالند. شما حتی می توانید در وسط زمستان پشت یک پنجره ی گرم و آفتابی کاهو پرورش دهید.

تحقیقات نشان میدهد برای اینکه کودکان از خوراکی جدید و نو استقبال کننده باید به دفعات آن را عرضه کنید. بنابراین، خوب است قوانینی خانوادگی وضع کنید. مثل اینکه همه از جمله مادر و پدر) باید هر نوع خوراکی موجود در بشقابشان را بچشند. می توانید برای تعیین تعداد لقمه ها از سن کودک استفاده کنید. ایجاد انتظار احتمال پذیرش را افزایش می دهد – برای اینکه کودک از خوراکی خوشش بیاید، اول باید آن را بچشد.

چه کار کنم تا فرزندم ناهار سالمش را با یک آبنبات معاوضه نکند؟

سالیان سال است که والدین چنین سؤالی می پرسند. آبنبات وسوسه ی بزرگی در اکثر بچه ها ایجاد می کند و وقتی آنها جلو چشمتان نیستند، تقریبا از کنترل خارج می شوند. با این حال، می توانید حتی وقتی دور و بر آنها نیستید تا بر خوردنشان نظارت کنید با بسته بندی خوراکی هایی که دوست دارند به آنها کمک کلید کا خوراکی های سالم بخورند.

اغلب کودکان از خوردن مقدار کمی از رحل كاع لذت می برند به این کار هم آنها را غافلگير می کند و هم بر لذت وعده های غذای آنها می افزاید. خوراکی هایی که راحت خورده می شوند، مانند هویج های کوچک، گیلاس، برشهای گوجه فرنگی و خیار و برش های نازک فلفل برایشان تدارک ببینید و رویش سس کم چربی بریزید. اگر وقت دارید، با استفاده از یک قالب شیرینی ساندویچی معمولی را به شکلی غیرعادی در آورید. پوست پرتقال یا نارنگی را برش دهید تا راحت تر کنده شود یا سالاد میوه برایشان درست کنید. پودینگ کم چربی و همینطور چند عدد بیسکوئیت کم چربی نیز خوب است.
از همه مهم تر، اگر از کودکان در تدارک و تهیه ی ناهار خود کمک بگیرید، کمتر احتمال دارد که ناهارشان را به آب نباتی بفروشند، زیرا خودشان درستش کرده اند؟ چه خوراکی های کم کالری و سالمی وجود دارد که کودکان بتوانند در ماشین بخورند؟

برای مدتی که در ماشین هستید، لازم نیست خوراکی تدارک ببینید، مگر اینکه برنامهی زمان بندی ش ما مصادف با خوردن غذا یا میان وعده باشد. پر کردن اوقات بیکاری در ماشین با خوردن، به خوراکیها ارزش سرگرمی میدهد. حتما نمی خواهید کودکانتان را با عادت «ماشین سواری برابر با خوردن است» شرطی کنید، چون این عادت به آنها یاد می دهد اشتهای خود را نادیده بگیرند و به دلايل غلط بخورند.

وقتی خوراکی در چنین شرایطی عرضه شود کودکان می خورند و فقط می خورند. و بدون هیچ مزاحمتی تمام توجه شان را به غذا معطوف می کنند و به احتمال بسیار زیاد دیگر نمی توانند علائم فطری اشتها در مورد گرسنگی و سیری را تشخیص دهند.
هرچقدر هم که در زمان بندی هایتان خوردن غذا را به اتاق غذاخوری محدود کنید، بچه های شما باز از خوراکی ها استقبال می کنند. حفظ کردن آب بدن خیلی مهم است، مخصوصا اگر بخاری یا کولر اتوموبیل بی وقفه کار کند. نوشیدن آب بهترین گزینه است. بیسکوئیت های ترد گندم کامل، بیسکوئیت هایی که زیاد شیرین نباشند مانند زنجبیلی، وانیلی یا بیسکوئیت های کراکر) و میوه سالم ترین خوراکیهایی هستند که میتوانید با خود ببرید.

با نخوردن صبحانه چه مشکلی پیش می آید؟ بسیاری از والدین به کودکانشان اجازه میدهند از صبحانه چشم پوشی کنند. در واقع، تحقیقات گروه NPD (قبلأ به فراورده های لبنی ملی معروف بود)، که در سال ۲۰۰۲ ارائه شده، نشان میدهد که اکثر کودکان در خانواده ها صبحانه نمی خورند. باعث تأسف است! ممکن است والدین دلیل بیاورند که کودکان صبحها گرسنه نیستند، و با نخوردن صبحانه کالری کمتری ذخیره می کنند.

با این حال، خوردن صبحانه اهميت دارد، زیرا بدن را از حالت گرسنگی به فعالیت تغییر می دهد. وقتی بدن فکر می کند که گرسنگی می کشد، با کند کردن سوزاندن کالری انرژی ذخیره می کند. تمرکز مشكل و کودک اغلب نق نقو می شود و قادر به دویدن، بازی کردن، یا پریدن با شور و اشتیاق زیاد نیست. کودکان محصل نیز در دروس صبحگاهی خوب کار نمی کنند. سالم ترین صبحانه ترکیبی از غلات کامل، شیر کم چربی یا بدون چربی، ماست یا پنیر (برای دریافت کلسیم و پروتئین) و کمی چربی است.

مانند هر وعده غذای دیگری، در صبحانه هم از خوردن مواد غذایی شیرین بدون متعادل کردن آن با | فیبر، پروتئین یا چربی پرهیز کنید، زیرا حجم قند تأثیری منفی در ایجاد انرژی دارد. واقع بین باشید: صبحانه می تواند خیلی ساده باشد، مثل مکمل گرانولا؛ نصف ساندویچ تن ماهی و شیر، یا یک کاسه کورن فلکس گرم که با کشمش شیرین شده باشد. آنچه اهمیت دارد این است که فرزند شما هر روز صبح چیزی بخورد – حتی اگر یک برش پیتزای سرد از شب مانده باشد.

چه مقدار از غذاهای از پیش بسته بندی شده زیاد است؟ خوردن یک یا دو وعده پرگر و سرخ کردنی ارزش یک هفته غذای سالم خور را خراب نمی کند. ولی به خاطر داشته باشید که غذاهای رستوران های فست فود فاقد تنوع است و به طور کلی چربی و نمک بسیار زیاد و فیبر کمی دارد.محیطش طوری نیست که غذا خوردن در آنجا توأم با آرامش باشد.و اندازه ی غذا های از پیش بسته بندی شده خوردن و نخوردن را بر اساس سر نخ های داخلی ترغیب نمیکند.
یکی از راههای تنوع دادن به غذاهای تازه، ترد و پر از سبزیجات، عرضه ی آن در صبحانه، ناهار و میان وعده هاست.

روش دیگر رفتن به رستوران هایی است که تا حالا نرفته اید. یک ش ب غذای مکزیکی را امتحان کنید، شبی دیگر پیتزا و گاهی غذای دریایی برای شام و رستوران غذای آسیایی را نیز در برنامه تان بگنجانید. این سبکهای متنوع آشپزی به کودکان فرصت می دهد تا پرزهای چشایی شان را با غذاها و مزمهای جدید بیازمایند و وعده های غذایی ماجراجویانه ای داشته باشند، در ضمن تنوع نیز ایجاد می کند – به این معنا که مجموعه ی گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی را در غذای خود دریافت می کنند، علاوه بر آن لذت هم می برند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + هفده =