نوشیدن مقداری آب میوه خوب است، ولی در تمام طول روز آبمیوه نوشیدن خوب نیست – مهم نیست که نوشیدنی آبمیوهای معمولی باشد یا آبمیوهی صددرصد. تماس مداوم آبمیوه با دندانها نه تنها موجب پوسیدگیهای دندانی می شود، بلکه مصرف بیش از ۳۰۰ سی سی از آن در روز باعث کاهش قد و افزایش چاقی در کودکان ۲ تا ۵ ساله نیز می شود.

البته یک لیوان ۱۰۰ تا ۲۰۰ سی سی، آب میوهی صددرصد معادل یک یا دو واحد میوه در روز مطلوب است؛ در حقیقت، آب میوه ۵۰ درصد از تمام میوهای محسوب می شود که کودکان باید مصرف کنند. آبمیوه بهترین روش برای دریافت تمام واحدهای روزانه ی میوه نیست، زیرا فیبر ندارد. در رژیم غذایی اکثر کودکان و بزرگسالان – فیبر کافی وجود ندارد.

هم آب میوه و هم شیر را همچون واحدهایی از گروه غذایی مناسب خود حساب کنید انها حاوی کالری اند، ولی مقداری ویتامین و مواد معدنی نیز دارند. برای رفع تشنگی فرزندتان، به او آب بدهید – هم نشاط آور است و هم بدون کالری.

ایا فرزند شما چاق است؟

برای اینکه بفهمید فرزندتان تپلی هست یا نه، کافی است به او خوب نگاه کنید. و متخصص اطفال با استفاده از ابزارهای گوناگون، مانند نمودار رشد، منحنی، یا فرمول فقط تردیدهای شما را تأیید یا تکذیب می کند. شاید در فصل ۳ از نمودار شاخص توده بدن (BMI) برای فهمیدن اینکه وزنتان تهدیدی برای سلامتی هست یا نه استفاده کرده باشید.

شاخص تودهی بدن همچنین استانداردی است برای اندازه گیری وزن کودک و اینکه سلامتی او در خطر هست را با وجود این، باید از نمودارهایی که مختص کودکان است استفاده کنید. نمودات شاخص تودهی بدن کودکان، برخلاف نمودارهای بزرگسالان، براساس سن و جنسیت است.از کارکنان مطب پزشک اطفال بخواهید نمودار های فرزندتان را به شما نشان دهند.

اگر فرزند شما چاق باشد

به طور قطع برای کودک چاق مشکلاتی وجود دارد همیشه اذیتش می کنند، القابی به او نسبت می دهند یا آخرین نفر منتخب برای تیم فوتبال است. برای والدین نیز، سخت است. برای هیچ پدر و مادری خوشایند نیست که فرزندش از فعالیتهای اجتماعی کنار گذاشته یا اذیت شود. اگر فرزندتان چاق است می توانید به او کمک کنید. ولی به خاطر داشته باشید هدف از کنترل وزن در کودکان فقط این است: کنترل، نه کاهش وزن. به جای کمک به کودک برای کاهش وزن، کمک کنید که وزنش را در همان سطح حفظ کند تا قدش از وزنش جلو بزند. مگر اینکه سلامت کودک به دلیل داشتن وزن اضافی به خطر افتاده باشد، که این شرایط استثنایی محسوب می شود و پزشک باید در مورد آن تصمیم بگیرد.

کمیته ی تخصصی انجمن پزشکی اطفال أمريكا، در مقاله ی خود در سال ۱۹۹۸ توصیه می کند کودکانی که شاخص تودهی بدن آنها برای سن و جنسیتشان بالاتر از صدک نود و پنجم است باید وزن کم کنند. ولی، این کاهش وزن باید به کندی حاصل شود – نه بیشتر از نیم کیلوگرم در ماه اکیدا توصیه میکنیم که رژیم کاهش وزن کودک حتما باید با دستور پزشک باشد و کودک و خانوادهی او نیز باید با متخصص تغذيه بمطور تنگاتنگ کار کنند.

اگر فرزندتان چاق است غذا را محدود نکنید. محدود کردن غذا موجب پرخوری نهنی می شود و سوخت و ساز بدن درست مثل وقتی است که فرد گرسنه است. حتی بعد از برداشتن محدودیت، پرخوری متوقف نمی شود. علاوه بر آن، هیچ کس حق مضایقه کردن غذا را از دیگری ندارد، به ویژه از کودک.از دیدگاه پدر و مادر، محدود کردن غذا طبیعی ترین راه برای حل کردن معضل وزن است.

بسیاری از والدین با این کار می خواهند به کودک چاق خود کمک و از و حمایت کنند. از برخی جهات محدود نکردن غذا با توجه نکردن به کودک اشتباه است. ولی هدف در اینجا تمرین دادن کودک به تشخیص سرنخهای فطری است تشخیص گرسنگی و درک احساس سیری، تنها روش این است که اجازه دهید خود کودک تصمیم بگیرد که چه مقدار بخورد.

غذا تنها چیزی نیست که بر وزن کودک شما تأثیر می گذارد . بسیاری عوامل روانشناختی نیز، در چاق شدن کودک نقش دارند. اگر می خواهید به فروند و در کنترل وزن کمک کنید، باید کارهای زیادی برای بالا بردن اعتماد به نفس انجام دهید.

تصویر ذهنی مثبت از بدن پرورش دهید

کودکان با مشاهده ی بزرگسالان رفتارها را یاد می گیرند. اگر به کودک خود عادتهای غذایی سالم را نشان دهید، احتمال بیشتری دارد که از شما سرمشق بگیرد. اگر به طور مداوم رژیم می گیرید و از اندام خود انتقاد می کنید، آنها نیز، به بدن خود بی احترامی می کنند.
مجله ی گلامور در تحقیقی که روی ۴۰۰۰ زن جوان انجام داد (و در نوامبر ۱۹۹۴ گزارش شد) تأثیر رژیم مادران را بر عادت های غذایی فرزندان بررسی کرد. پیامهای نامحسوسی که دختران این افراد رژیمی از والدینشان دریافت کرده بودند به شدت روی آنها تأثیر گذاشته بود. هرچه مادری بیشتر رژیم بگیرد، صرف نظر از سن کودک، احتمال رژیم گرفتن دخترش هم بیشتر می شود. در این تحقیق مشخص شد که سر به سر گذاشتن های پدر راجع به اندام دختر خود اغلب تأثیری تلخ بر تصویر ذهنی او از بدن و رفتارش داشته است.

بگذارید فرزندانتان بدانند که هر طور باشند فوق العاده اند و دوستشان دارید. اگر شما از سایز یا شکلشان انتقاد نکنید، می توانند خودشان را بپذیرند و احساس خوبی داشته باشند. بگذارید افکارشان را در مورد سایز خود با شما در میان بگذارند. به آنها کمک کنید تا بفهمند که آدم ها به شکلها و اندازه های متفاوتی هستند و ظاهر آنها ربطی به باطنشان ندارد. در فصل ۲۱ در مورد اعتماد به نفس، تصویر ذهنی مثبت از بدن و تأثیر آن بر کنار آمدن با غذا و پیشگیری از اختلالات غذایی توضیح داده ایم.

تمرکز و توجه به موضوعات محسوسی که کودک در آن بهتر است موجب میشود که او خود را بهتر ببیند وقتی اتاقش را تمیز می کند، به دوستی کمک می کند، بدون تذکر تکالیفش را انجام می دهد، به او توجه و از او قدردانی کنید.
تشویق به فعالیت جسمانی کنید طلا، ورزش نه تنها به متعادل کردن کالری ها بلکه به ایجاد هماهنگی و اعتماد به نفس در کمک می کند. عادت هایی که اکنون پیدا می کند به احتمال زیاد در بزرگسالی را دنبال می شود، تمام اعضای خانواده با هم ورزش کنید. در فهرست ذیل راههایی ما برای عملی کردن این کار ارائه کرده ایم؛

برای آگاهی از رژیم و تناسب اندام با متخصصان ما تماس بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =