دکتر ویلیام دایتز،متخصص سلامت کودکان و دکتری طب مشخص کرده است که سه دوره بحرانی برای بروز چاقی وجود دارد:دوره پیش از تولد،خردسالی بین ۵الی۷سالگی و نوجوانی.

دوره پیش از تولد

گرچه نیاز به تحقیقات بیشتری برای درک کامل رابطه تغذیه در طول زندگی رخ می دهد وجود دارد،تحقیقات متعدد حاکی از نوع ارتباط بین چاقی کودکان است.برای مثال،تحقیقات نشان می دهد که چاقی بزرگسالی در نوزادانی که مادر دیابتی دارند عمومیت بیشتری دارد.
این اصل در مورد فرزندانی که مادرشان بیشتر از حد متوسط در دوران بارداری وزن اضافه کرده اند و نوزادانی درشت به دنیا آورده اند نیز صادق است.تحقیق دیگر حاکی از آن است که نوزادانی که در طول دو ماهه ی اول در رحم دچار تغذیه شده اند،زمانی که پا به سن می گذارند،احتمال چاقی کودکان افزایش می یابد.

بین ۵الی۷سالگی

در طول اولین سال زندگی و شما گیری طبیعی وزن بدن نوزاد خصوصا مقدار چربی یا بافت چربی نسبت به قد او بیشتر است.به تدریج،نسبت وزن به قد کاهش می یابد.سپس از سن ۵تا۷ سالگی،ذخایر چربی به طور طبیعی در کودکان اضافه می شود.
متخصصان تغذیه به این مرحله برگشت چربی می گویند.برخی از تحقیقات حاکی از آن است در کودکانی که برگشت چربی در آن ها صورت می گیرد قبل از ۵سالگی احتمال چاقی کودکان در آن ها افزایش می یابد.

نوجوانی

۸۰٪از کودکانی دوران نوجوانی چاقند در بزرگسالی نیز چاق می مانند.دختران بیشتر از پسران چاق می شوند و چاق می مانند در واقع تحقیقات متعدد نشان می دهد که در ۳۰٪زنان بزرگسال‌ چاق در اول نوجوانی چاق بوده اند.

اگر می خواهید به کودکانتان کمک کنید تا در بزرگسالی سالم و غیر چاق باشند حتما با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید و از نصایح متخصصان ما بهره ببرید.

طبیعت ذاتی یا تغذیه

بررسی ها نشان می دهد حداکثر بچه هایی پدر و مادر چاق دارند احتمال بالا رفتن چاقی در کودکان زیاد است ولی وراثت حدود ۳۰درصد تاثیر گذار است بر چاقی کودکان در کنار وراثت شیوه زندگی و فعالیت روزمره کودکان در خانه و بیرون از خانه و همچنین تغذیه که دارند اهمیت دارد.

نظریه نقطه تعیین

گرچه ساز و کار آن دقیق مشخص نیست منتهی هرکسی با حدود وزن از پیش تعیین شده ای بدن به لحاظ ارثی برای حفظ آن تلاش می کند به دنیا آمده است.بدن انسان زمانی که در دسترسی برای رسیدن و تهیه کردن غذا وجود نداشت از أین روش بهره می برد به این صورت که هرکسی یک نقطه تعیین وزنی دارد وزن آن در همین محدوده بازی می کند.

متاسفانه از نظر ظاهری این سطح معمولا بالاتر از چیزی است که اکثر مردم دوست دارند و می توان توضیح داد که چرا رسیدن به وزن مطلوب مشکل است.نقطه تعیین ثابت نیست ممکن است از زمانی به زمان دیگر تغییر کند ولی بعد از مدتی احتمال دارد نقطه تعیین جدید به نقطه تعیین قبلی تغییر کند و ثابت بماند.

از این جا متوجه می شویم رژیم هایی که به موقع و اصولی و دراز مدت باشند باعث می شوند أین نقطه در وضعیت مطلوبی و ثابتی قرار بگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *