مدت زمان زیادی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سرطان زا تا مشاهده ی اولین تومور سرطانی نیاز است، به همین دلیل تشخیص سرطان در دختران متولد شده از مادرانی که در معرض DDT بودند، ۳۰ سال طول کشید. این مواد شیمیایی به طور موذیانهای طی این سال ها در بافت های خاصی تجمع پیدا کرده و از آنجا که با هورمون های شما به در رقابتند؛ بدین ترتیب تأثیر هورمون ها در بدن شما دائما کم و کمتر شده، تا جایی که هورمون ها توانایی عملکرد طبیعی خود را از دست دهند.

برای مشاوره رایگان در زمینه کرایولیپولیز با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

هدف هورمونی چربی سوز

هدف این است که مصرف مواد غذایی که حاوی شبه هورمون هستند را کاهش دهید. غذاهای خاصی هستند که مصرف آنها سطح استروژن را افزایش داده و در مقابل، بقیه غذاها آن را کاهش می دهند. یک گروه از مواد غذایی، آنتی استروژن و ضد سم سبزیجات خانواده کلم هستند (کلم، کلم بروکلی، گل کلم، تربچه، کلم پیچ و غیره). در نتیجه برای پاکسازی بدن از این مواد شیمیایی، باید این نوع سبزیجات را زیاد مصرف کنیم یا مکمل های غذایی کامل بخوریم. برای شستشوی سبزیجات به طور طبیعی، باید یک سوم فنجان سرکه سیب را در یک گالن آب مخلوط کنیم. این ترکیب، برخی مواد شیمیایی مصنوعی را از بین می برد. (هرچند هیچ ترکیبی مواد شیمیایی داخل آنها را به طور کامل حذف نمی کند.

 اگر گوشت، مرغ یا ماهی بازاری مصرف می کنید، چربی گوشت، پوست مرغ و ماهی را جدا کنید. قهوه نوشیدن دو فنجان قهوه در روز مساوی خریدن ۸ کیلوگرم دانه قهوه در سال است، که این مقدار برابر با محصول کامل ۱۲ درخت قهوه در سال است. برای حفظ محصول درختان قهوه، کشاورزان در سال ۵ . ۵ کیلوگرم کود و آفت کش شیمیایی استفاده می کنند. برنامه غذایی پیشنهادی ما به شما در طول دوره بهبود نخوردن قهوه است، اما اگر بازهم تمایل به استفاده از آن دارید، حتما از قهوه ارگانیک استفاده کنید. قهوه حاوی کافئین بوده و کافئین موجود در قهوه می تواند به غدد فوق کلیوی آسیب رسانده، و این آسیب روند چربی سوزی را مهار می کند.

 ارگانیک به معنی پرورش گیاهان یا دامها بدون استفاده از مواد شیمیایی، کود و آفت کش ها، قارچ کش ها، علف کشها و حشره کش ها است. وقتی شما برچسبها را می خوانید، مطمئن شوید کلمه ارگانیک ذکرشده باشد و نه طبیعی. این دو عنوان اگرچه شبیه به یکدیگرند اما یکی نیستند؟ طبیعی، در اصطلاح به آن دسته از غذاهایی که با مواد شیمیایی پرورش نیافته اند، گفته می شود. طبیعی می تواند معانی زیادی داشته باشد، اما احتمالا به معنی پرورش محصول موردنظر بدون استفاده از حشره کش و آفت کش نیست.| دقت داشته باشید که من نمی گویم از فردا فقط و فقط غذای ارگانیک بخورید، اما توصیه می کنم حداقل تلاش کنید ۵۰ درصد از آن ارگانیک باشد.

هورمون های چربی سوز

 هورمون های چربی ساز برای درک بهتر هورمون های چربی سوز، که پروسه کاهش وزن را فعال می کنند، ابتدا باید بدانید آنها چه هستند. فهرست پایین علاوه بر معرفی هورمون های چربی سوزی هورمون های چربی سازی که باید آنها را غیرفعال کنید، را نیز به شما معرفی می کند. هورمونهای چربی سوز: هورمون رشد (GH) هورمون رشد، از غده ای در مغز به نام هیپوفیز تولید می شود. پس از ساخت این هورمون در بدن منتقل شده و از طریق کبد فعال می شود. GH یک هورمون چربی سوز و عضله ساز جزئی بوده و یکی از وظایف کلیدی اش، ساخت غضروف و کلاژن است. بدون هورمون رشد، مفاصل و عضلات شما از هم جدا خواهد شد. به توجه ضد پیری بودن اثر این هورمون، بدون آن روند افزایش سن سریع تر می شود.

سوخت و ساز بین وعده های غذایی را تنظیم می کند؛ فعالیت آن در طول شب و زمانی که شما خواب هستید، صورت می گیرد. ضعیف بودن کبد، بر عملکرد GH تأثیر می گذارد. تولید این هورمون با ورزش و پروتئین افزایش می یابد. جالب است بدانید که این اتفاق توسط ورزش سبک رخ نمی دهد. فاکتور رشد انسولين (IGF) IGF توسط کبد ساخته شده و به وسیله هورمون رشد فعال می شود. وظیفه اصلی این هورمون رساندن سوخت به بدن در بین وعده های غذایی است و این کار را از طریق آزاد کردن قند و چربی ذخیره شده انجام میدهد؛ در نتیجه IGF یک هورمون چربی سوز است. انسولین، هورمون مخالف جریان کنترل سوخت بدن در زمان غذا خوردن غالب بوده و IGF زمان خالی بودن معده تحریک می شود. به همین دلیل است که افراد با فرم بدن کبدی نباید میان وعده غذایی بخورند. وقتی کبد آسیب می بیند، سطح این هورمون تنزل پیدا کرده و غده پانکراس را تحت فشار قرار میدهد تا سوخت را از طریق تزریق انسولین اضافه به بدن برساند.

گلوکاگون

 گلوکاگون با تجزیه ذخایر چربی، قند خون را افزایش میدهد و بنابراین، در دسته هورمونهای چربی سوز طبقه بندی می شود. این هورمون فعالیتی متضاد با انسولین دارد. گلوکاگون به کنترل قند خون در بین وعده های غذایی کمک می کند و تولید آن با مصرف پروتئین و ورزش شدید تحریک می شود. با این حال، اگر مقدار پروتئین مصرفی بیش از حد مورد نیاز باشد، سطح انسولین بالا رفته و مقدار این هورمون کاهش پیدا می کند.

آدرنالین

آدرنالین، هورمون اصلی آزادسازی ذخیره سلول های چربی است. آدرنالین وظایف متعدد دیگری هم جهت آماده سازی بدن، برای کنترل شرایط استرس زا دارد: حفظ و ارتقاء سطح هوشیاری ذهنی، افزایش ضربان قلب، افزایش میزان سوخت و ساز، فشار خون و غیره. تولید این هورمون هم توسط ورزش تحریک می شود. هورمون تیروئید (T۳ و T۴) وظیفه این هورمونها، کنترل سرعت سوخت و ساز شما است. آنها سوخت و ساز را با افزایش اندازه و تعداد مراکز تولید انرژی سلولی (میتوکندریها) تنظیم می کنند. هر چه فرایند متابولیسم بالاتر باشد، شخص لاغرتر خواهد بود. بدین ترتیب، افراد مبتلا به تولید ناکافی هورمون تیروئید، درگیر اضافه وزن هستند. یک راه مهار این هورمون ها، کاهش کالری مصرفی یا کم کردن وعده های غذایی است.

تستوسترون

تستوسترون، توسط غدد آدرنال، بیضه ها و حتی تخمدانها ساخته می شود. این هورمون چربی سوز در بدست آوردن عضلات کمک کرده و همپنین میل جنسی و خصلتهای مردانه را به وجود می آورد. تستوسترون بالا در بدن زنان باعث ایجاد علائمی نظیر موی زائد صورت، صدای کلفت و ریزش مو با الگوی مردانه می شود. این هورمون هم توسط ورزش تحریک شده و با استروژن مقابله می کند. هورمون های چربی ساز: انسولین هورمون انسولین توسط غده پانکراس تولید می شود و وظیفه آن کاهش قند موجود در خون پس از صرف وعده های غذایی است.

این کار موجب می شود تا سلول ها مقداری از قند مصرفی را به عنوان سوخت جذب کرده و بقیه آن را به چربی و کلسترول تبدیل کنند. انسولین با گلوکاگون و IGF کار می کند تا ثبات میزان سوخت موجود در خون را حفظ کند؛ بنابراین، وقتی سطح IGF و گلوکاگون افت می کند، انسولین باید افزایش یابد و بالعكس. در حضور انسولین، بدن شما قادر به چربی سوزی نخواهد بود. مصرف قندهاء تولید انسولین را فعال می کند. استروژن استروژن مسئول ایجاد و تقویت خصلتهای زنانه، تنظیم چرخه قاعدگی، تغییرات رحم و سینه است. استروژن لایه های چربی را در اطراف بدن خانم ها، به خصوص در ناحیه بیرونی ران ایجاد می کند.

این واقعیت که زنان استعداد بیشتری در جذب و حفظ چربی مازاد دارند به این خاطر است که غلظت گیرنده های استروژن در زنان، هزاران برابر بیشتر از مردان است. کورتیزول کورتیزول هورمون مهمی است که توسط غدد آدرنال ساخته شده و هر نوع تنش و استرسی آن را فعال می کند. این هورمون ضد التهاب بوده و در موقعیتهای تنش زا قند را به عنوان سوخت کمکی از کبد و عضلات به خون منتقل می کند. کورتیزول در ردیف هورمونهای چربی سوز قرار می گیرد؛ اما زمانی که پروتئین عضلات بدن را به سوخت قندی تبدیل می کند، با توجه به حضور انسولین برای مقابله با قند خون افزایش یافته، به طور غیرمستقیم فرایند چربی سازی را تحریک و باعث افزایش وزن در ناحیه میانی بدن می گردد.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − شانزده =