خواص جوانه غلات و حبوبات

 

جوانه غلات
جوانه غلات – کلینیک رسپینا

همانطور که می دانید جوانه غلات و حبوبات جزئی از یک رژیم لاغری اصولی هستند و اکثر رژیم های لاغری به مصرف جوانه ها توصیه می کنند می دانید که جوانه ها حاوی مواد مغذی بسیاری هستند و هضم آنها نیز آسان است. برخی افراد آنها را به انواع غذا مثل سالاد، سوپ و یا انواع کوکو اضافه می‌کنند و برخی هم آنها را خشک کرده و با آرد کردن جوانه‌ها، نان مغذی درست می‌کنند. این مواد مغذی بخصوص برای افرادی که قصد دارند کربوهیدراتهای ناسالم را از رژیم غذایی حذف کرده و مواد مفید را جایگزین کنند، انتخابی عالی خواهد بود.در این مقاله به همه ی خواص و مزایا و معایب مصرف انواع جوانه ها در رژیم های لاغری و رژیم های غذایی روزانه خواهیم پرداخت .

اوه!! پیشنهاد میشه این مطلبو بخونی >>> دستگاه لاغري اگزيميا

جوانه ها چه هستند و چگونه تهیه می شوند:

خوب است بدانید که جوانه ها بذرهایی هستند که جوانه زده‌اند و گیاهانی جوان هستند؛ معمولا پیش از درآوردن برگ آنها را استفاده می‌کنند. انواع حبوبات و غلات را می‌توان برای جوانه زنی استفاده کرد. جوانه زنی فرایندی است که طی آن بذرها چندین ساعت خیسانده می‌شوند سپس این بذرهای خیسانده شده در دما و رطوبت مناسب نگهداری می‌شوند و بعد از دو تا هفت روز جوانه می‌زنند. محصول نهایی یک گیاه بسیار جوان است که طولی بین ۲ تا ۵ سانتی متر دارد. انواع بذرها را می‌توان برای جوانه زنی استفاده کرد. در زیر لیستی از انواع جوانه‌های موجود در سوپر مارکتها و بذرهایی که می‌توانید در خانه استفاده کنید، آورده شده است.

✅ جوانه ی حبوبات: مانند دانه ی  عدس سبز، عدس قهوه‌ای، ماش، لوبیای قرمز، نخود سبز، نخود

✅ جوانه ی  انواع غلات: مانند گندم، جو، جو دوسر، کینوا، آمارانث، گندم سیاه، برنج قهوه‌ای

✅ جوانه ی انواع سبزیجات: مانند گیاهانی همچون تربچه، بروکلی، چغندر، خردل، شبدر، یونجه و شنبلیله

✅ دانه های روغنی: مثل انواع تخمه آفتابگردان، کدو و سایر تخمه ها  می دانید که جوانه‌ها معمولا خام مصرف می‌شوند اما ممکن است قبل از خوردن هم پخته شوند. یکی از روشها هم خشک کردن و آرد کردن آنهاست.

جوانه ها حاوی موادی هستند که ضد مواد مغذی است از جمله اسید فیتیک که مانع از جذب مواد معدنی مهم می‌شود. همچنین بازدارنده آنزیمهایی گوارشی هستند که موجب سو هاضمه و گاز روده می‌شوند. جوانه زنی حجم مواد مغذی تشکیل دهنده را افزایش داده و گوارش آنها را بهتر می‌کند. جوانه‌های جوان ۱۰ تا ۱۰۰ برابر بیشتر گلوکوفارین دارنند که آنزیمی ست که بدن را از سرطانی شدن محافظت می‌کند.

همچنین آنتی اکسیدانها را تامین می‌کنند و فعالیت کلروفیل را افزایش می‌دهد که جسم ما را با تقویت اکسیژن در بدن سم زدایی می‌کند. خوب است توجه کنید که جوانه زنی سطح مواد معدنی و ویتامینها از جمله ویتامین دی را در آنها افزایش می‌دهد.به عنوان مثال چندین تحقیق نشان داده است که جوانه زنی به افزایش میزان پروتئین کمک می‌کند. جوانه همچنین حاوی میزان بالاتری از اسیدهای آمینه هستند به نحوی که تا سی درصد آنها را افزایش می دهد.

اکثر گاز تولیدی نشاسته ها را می‌توان بوسیله جوانه زنی از بین برد. جوانه زنی میزان پروتئین را افزایش داده و زمان پخت حبوبات را کاهش می‌دهد. به هنگام فرایند جوانه زنی، مقداری نشاسته ذخیره شده در لگوم برای تشکیل برگهای کوچک و ریشه‌چه ها و ساختن ویتامین سی مصرف می‌شود.

لاغری وکاهش وزن :

همانطور که اشاره کردیم جوانه ها یکی از بهترین غذاها برای کاهش وزن هستند. آنها سرشار از مواد مغذی هستند اما کالریهای ناچیزی دارند که به معنای این است که می‌توانید آنها را بدون نگرانی در مورد افزایش وزن مصرف کنید. به عبارت بهتر، جوانه ها حاوی مقادیر بالایی فیبر هستند که شما را برای دوره‌ای طولانی سیر می‌کند. همچنین از آزاد شدن آنزیم گرلین یعنی همان هورمون گرسنگی که به مغز نشان می‌دهد بیشتر بخورید، ممانعت می‌کند حتما مصرف انواع جوانه را در برنامه ی روزانه ی خود قرار دهید اگر می خواهید به سرعت وزن کنید و لاغر شوید .

کمک به کاهش اسیدیته:

جوانه‌ها بدن را قلیایی می‌کنند. این به به تنظیم و حفظ سطح پی اچ بدن بوسیله کاهش سطح اسیدیته کمک می کند. بسیاری از بیماریها از جمله سرطان با اسیدیته زیادی در بدن ارتباط دارند. جوانه‌ها را در سالاد میوه بریزید تا از کاهش اسیدیته میوه‌های مرکبات مطمئن شوید.

اضافه کردن جوانه غلات و حبوبات به برنامه ی غذایی :

توجه کنید که جوانه ها را می‌توان به روشهای مختلفی مصرف کرد و اضافه کردن آنها به انواع غذاها آسان است. به عنوان مثال می‌توانید آنها را به صورت خام به ساندویچ اضافه کنید یا کمی تفت داده و به سالاد اضافه کنید. جوانه‌ها را می‌توان به غذاهای گرم همانند پلوها، غذاهای سرخ کردنی، املت، سوپ یا انواع کوکو یا کتلت و حتی برگر هم می‌توان اضافه کرد. استفاده‌های جالب دیگر برای جوانه شامل افزودن آنها به اسموتی و خمیرهای پنکیک یا آسیاب کردن آنها و آسیاب کردن آنها به صورت خمیر و مالیدن روی نان، کراکر یا سبزیجات است. بعضی هم جوانه‌ها را خشک کرده و با آرد آن نان و یا شیرینی می‌پزند.

برای تهیه ی جوانه در خانه باید

حبوبات را بشویید و زیر آب شیر ۲ تا ۳ بار شسته و آبکشی کنید تا آب آن تمیز و شفاف باشد. آنها را داخل شیشه دهان گشاد بریزید و آب کافی روی آنها بریزید تا آب رویشان را بگیرید سپس درب بطری را بسته و یک شب تا صبح بگذارید خیس بخورند.خواص جوانه حبوبات صبح بعد آب را دور بریزید و حبوبات را آبکش کنید. آب تازه اضافه کنید و آب قبلی را کاملا دور بریزید. درب بطری را گذاشته و بگذارید یک شب تا صبح بماند.خواص جوانه حبوبات درب بطری را با پارچه تنظیف بپوشانید و دور تا دور آن را با کش ببندید.

خواص جوانه حبوبات بطری را در جایی گرم قرار دهید و به مدت ۶ تا ۸ ساعت بخیسانید. حبوبات مقدار زیادی از آب را جذب کرده و بزرگ می‌شوند. آب را دور ریخته و آنها را با آب شیر بشویید. آنها بعد از ۲۴ ساعت جوانه می‌زنند. پارچه را برداشته و حبوبات را با آب بشویید. با نخستین نشانه جوانه زدن، آنها را از آب خارج کنید. همه آب را دور بریزید و دوباره حبوبات را در بطری بریزید و بگذارید در مکانی گرم به مدت ۶ تا ۸ ساعت قرار دهید. بعد از ۴۸ ساعت جوانه می‌زنند.

شستن آنها زیر آب سرد را ادامه دهید تا از رشد باکتریها و ایجاد بوی بد جلوگیری کنید. حبوبات در طول فرایند جوانه زنی نیازمند رطوبت هستند. اگر خشک شوند، فرایند جوانه زنی را از بین می‌برد جوانه‌ها بعد از ۴۸ ساعت به این شکل هستند. اگر می‌خواهید جوانه بزرگتر شوند بگذارید ۱ روز بیشتر بمانند.

سلامت قلب و عروق 

مصرف جوانه ها برای سلامت قلب واجب است ضمن اینکه برای کسانی که کلسترول بالا دارند بسیا مفید است چندین تحقیق نشان می‌دهد که خوردن جوانه‌ها کلسترول خوب را افزایش داده و کلسترول بد را کاهش می‌دهند. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد موشهایی که جوانه مصرف کردند ممکن است بهبود کلسترول خون را همانند مصرف داروی کاهش دهنده کلسترول خون یعنی آتوروواستاتین داشته باشند دریک تحقیق افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که ده گرم پودر جوانه بروکلی در روز را به مدت ۴ هفته مصرف کردند، تا هجده درصد تری گلیسرید را کاهش دهند و به میزان چشمگیری کلسترول خوب آنها افزایش یافت.

در مقایسه با آنهایی که مقادیر پایینتر پودر جوانه بروکلی را مصرف کردند یا آنهایی که مصرف نکردند، تغییرات چندانی در تری گلیسرید بوجود نیامد. در نهایت گروه دیگری از پژوهشگران گزارش کردند که خوردن صد گرم جوانه بروکی تازه در روز به مدت یک هفته کلسترول کلی را در مردان کاهش داد . البته نیازبه تحقیقات بیشتر و ازمایشات متنوع دیگر هم هست و هنوز در اثبات کلی این قضیه راه طولانی در پیش است .

پیشگیری از پیری زودرس 

می دانید که جوانه‌ها به مقدار زیادی آنتی اکسیدان فعال دارند که به پیشگیری از پیری زودرس کمک می‌کند. همچنین از دی ان ای که علت پیری است، جلوگیری می‌کند. از طرف دیگر، آنتی اکسیدانهای موجود در جوانه ها به مبارزه با صدمه سلولی ناشی از رادیکالهای آزاد که می‌توانند موجب پیری زودرس شوند، کمک می‌کند. بنابراین جوانه‌ها را بیشتر مصرف کنید و آنها را به رژیم روزانه‌تان بگنجانید.  مصرف جوانه ها موجب سلامت و شادابی موها هم هست .باید بدانید که حضور بیوتین به رشد سالمتر مو کمک می‌کند. بیوتین یک نوع ویتامین ب- کمپلکس است که برای ضخیمتر و بلندتر شدن مو لازم است و نقص آن ممکن است موجب شکننده و صدمه به ساقه موها شود پیری زودرس مو معمولا به علت اکسید شدن بافتهاست. حضور آنتی اکسیدانهای بالقوه‌ای که از فرسایش بافتها جلوگیری می‌کند که موجب کاهش سفید شدن پیش از موعد موهاست.

تقویت سیستم ایمنی:

جوانه‌ها مقدار زیادی ویتامین سی دارند که آن را یک تحریک کننده قدرتمند برای گلبولهای سفید در بدن برای مبارزه با عفونتها و بیماریها و در نهایت ساخت سیستم ایمنی می‌سازد. همچنین مقدار زیادی ویتامین آ دارد. ویتامین آ خواص آنتی اکسیدانی متعددی دارد که آن را به عنوان یک منبع عالی سیستم ایمنی ارائه می‌کند.

سلامت پوست :

همانطور که اشاره کردیم جوانه‌ها حاوی آنتی اکسیدانهایی هستند که مسئول مبارزه با صدمه سلولی رادیکالهای آزاد در بدن هستند و به عبارت بهتر از صدمه دیدن پوست پیشگیری می‌کنند

ویتامین سی موجود در جوانه‌ها از طریق تولید کلاژن، پوست را تقویت می‌کند. به عبارت بهتر، انعطاف پذیری آ  را تامین کرده تا ظاهر آن جوانتر به نظر برسد میزان بالای اسیدهای چرب امگا۳ به کاهش التهاب در بدن کمک می‌کند که کاهش خطر ایجاد آکنه و سایر مشکلات پوستی را به دنبال دارد جوانه ها حاوی سیلیس هستند که ماده مغذی ست که بافتهای پیوندی پوست را بازسازی می‌کند. همچنین مسئول حذف سموم از بدن است.

کمک به هضم بهتر:

مصرف جوانه ها به هضم بهتر کمک می کند می دانید که جوانه‌ها معمولا حاوی میزان بالایی از آنزیمهای زنده هستند. تحقیقات نشان می‌دهد وقتی بذرها جوانه می‌زنند، مقدار فیبر آنها افزایش یافته و قابل دسترسی تر می‌شود. به عنوان مثال، در یک تحقیق، بذرهایی که به مدت ۵ روز برای جوانه زنی کنار گذاشته شدند حاوی ۱۳۳درصد فیبر بیشتری نسبت به غلات جوانه نزده هستند. جوانه زنی ظاهرا مقدار فیبر غیر قابل حل آنها را افزایش می‌دهد، یک نوع فیبری که به تشکیل مدفوع کمک کرده و آنها را از روده حرکت می‌دهد که کاهش دهنده یبوست است علاوه بر این جوانه زنی مقدار گلوتن موجود در غلات را کاهش داده که ممکن است به هضم بهتر آنها کمک کند، بخصوص برای افرادی که به گلوتن حساسیت دارند. در اینجا نیز به شما گفتیم افرادی که نان خمیر ترش استفاده کردند کمتر دچار حساسیت به گلوتن شدند. نهایتا اینکه حبوبات، غلات و سبزیهای جوانه زده حاوی مقدار کمتری مواد ضد مغذی نسبت به موارد جوانه نزده هستند. بنابراین جذب مواد مغذی برای بدن ساده‌تر می‌شود.

مضررات مصرف جوانه غلات

یک مشکلی که با خوردن جوانه‌ها وجود دارد، خطر مسمومیت غذایی است. باید بدانید که  جوانه های خام ممکن است حاوی باکتریهای مضر باشند.  این حقیقت که جوانه‌ها معمولا خام مصرف می‌شوند یا به میزان جزئی پخته می‌شوند به این خطر می‌افزاید. دلیلی که جوانه های خام به خصوص خطرناک هستند این است که باید در جایی گرم و مرطوب رشد کنند که باکتریهای مضری همچون ای کولای و سالمونلا نیز در آنجا رشد زیادی دارند.

اگر مسمومیتی رخ دهد، علائم ممکن است بین ۱۲ تا ۷۲ ساعت پس از خوردن جوانه‌ها ظاهر شود و می‌تواند شامل اسهال، درد شکم و استفراغ باشد. چنین علائمی به ندرت تهدید کننده زندگی هستند. با این وجود کودکان، زنان باردار، افراد مسن و کسانی که سیستم ایمنی ضعیف دارند توصیه شده که جوانه‌ها را به طور کامل بپزند یا به کل از آنها اجتناب کنند.

در خرید جوانه به چه نکاتی باید توجه کنید:

حتما جوانه را سرد بخرید . فقط جوانه‌های تازه‌ای که به طور مناسبی سرد شده و در یخچال گذاشته شده‌اند خریداری کنید سلامت ظاهر ان ها را بررسی کنید . از خریدن جوانه‌هایی که ظاهری باریک دارند و بوی قوی دارند، خودداری کنید بعد از خرید در یخچال نگه دارید در خانه، جوانه‌ها را در دمای مناسب زیر ۸ درجه سلسیوس نگهداری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *