همه ی ما می دانیم که امروزه مکمل‌های زیادی برای افزایش قدرت و حجم عضلات و جایگزین شدن ان ها به چای چربی های اضافی بدن  در بازار وجود دارد. اما کراتین یکی از مؤثرترین مکمل‌ها، برای تحقق این اهداف است. مطالعات نشان می‌دهند که این مکمل سبب افزایش حجم عضلات، قدرت و عملکرد بدن می‌شود. همچنین این مکمل بدن را درمقابل بیماری‌های دستگاه عصبی محافظت می‌کند. عده‌ای باور دارند که استفاده از این مکمل برای سلامتی ضرر دارد، اما این ادعاها هرگز اثبات نشده‌اند. درواقع کراتین از جمله مکمل‌هایی است که مطالعات زیادی روی آن صورت گرفته و سالم بودن آن تأیید شده است. برای بیشتر دانستن راجع به این مکمل با ما همراه شوید .

لاغری در یک جلسه بدون بیهوشی و جراحی وحتی خونریزی

کراتین و مزایای استفاده از آن در بدن :

خوب است بدانید که کراتین ترکیبی است که به‌صورت طبیعی در بافت عضلات یافت می‌شود. این ترکیب به عضله کمک می‌کند تا برای بلند کردن وزنه‌ها، نیرو تولید کند. استفاده از این مکمل برای افزایش اندازه‌ی عضله، قدرت و عملکرد ورزشی در میان ورزشکاران و بدنسازها بسیار متداول است. ساختار شیمیایی این مکمل شبیه آمینواسیدهاست. بدن به‌طور طبیعی، کراتین را از آمینواسیدهای گلیسین و آرژنین تولید می‌کند عواملی که بر میزان ذخایر کراتین در بدن تأثیر می‌گذارند شامل مصرف گوشت، ورزش کردن، میزان حجم عضلات و سطح هورمون‌های تستوسترون هستند.

دود ۹۵ درصدِ کراتین به‌صورت فسفوکراتین در عضلات ذخیره می‌شود، پنج درصد باقی‌مانده نیز در مغز، کلیه و کبد ذخیره می‌شود. وقتی کراتین را به‌صورت مکمل مصرف می‌کنید ذخایر فسفوکراتین بدن را افزایش می‌دهید. فسفوکراتین درون سلول‌ها به تولید مولکولی پرانرژی به نام ای تی پی کمک می کند . همچنین کراتین سبب بهبود فرایند‌هایی مثل افزایش حجم عضلات، قدرت و ریکاوری می شود .‌در تمرینات پرفشار، وظیفه‌ی اصلی کراتین افزایش ذخایر فسفوکراتین در عضله است. این ذخیره‌ی اضافی، برای تولیدِ  این تی پی بیشتر مورداستفاده قرار می‌گیرد که برای بلند کردن وزنه‌های سنگین ضروری است.کراتین به چند روش سبب تقویت عضلات و رشد آن ها می شود : کراتین موجب افزایش میزان وزنه زدن می شود . وقتی بتوانید در هر جلسه از تمرین بیشتر وزنه‌ بزنید، در درازمدت این موضوع سبب افزایش رشد عضلات خواهد شد کراتین سبب تحریک سلول ها هم می شود.

مکمل کراتین سبب می‌شود تا سلول پیام‌های مناسبی را جهت بازسازی و رشد عضله‌ی جدید به عضلات بدهد کراتین موجب افزایش هورمو های عضله ساز هم می شود . کراتین موجب افزایش آب رسانی به سلول می شود . این مکمل سبب افزایش احتباس آب در سلول‌های عضلانی می‌شود. افزایش حجم سلول روی رشد عضلات تأثیر می‌گذارد کراتین سبب کاهش تخریب پروتئین هم می شود . با کاهش تخریب پروتئین شاهد افزایش حجم عضلانی خواهید بود.

کراتین موجب کاهش سطح میستاتین می‌شود افزایش سطح پروتئین میستاتین سبب کند شدن فرایند رشد عضلات خواهد شد. کراتین سطح این پروتئین را پایین می‌آورد.بالا رفتن سطح کراتین موجب افزایش ذخایر فسفوکراتین در مغز می‌شود که به بهبود سلامتی مغز و محافظت از سیستم عصبی بدن منجر خواهد شد. کراتین، هم در کوتاه‌مدت و هم در درازمدت سبب افزایش رشد عضلات خواهد شد. تحقیقات علمی نشان داده‌اند که مصرف کراتین برای افراد مسن و ورزشکاران مفید بوده است.

چگونه باید مکمل کراتین را مصرف کنید :

خوب است بدانید که برای بارگیری کراتین روزانه بیست گرم کراتین را به‌ مدت ۵الی ۷ روز مصرف کنید. درطول روز ۴ وعده‌ی ۵ گرمی کراتین مصرف کنید برای افزایش جذب کراتین، می‌توانید آن را همراه با یک وعده کربوهیدرات یا پروتئین مصرف کنید تا انسولین بیشتری در بدن ترشح شود. بعد از دوره‌ی بارگیری می‌توانید میزان مصرف را به ۳الی۵ گرم در روز برسانید. از آنجا که نیازی به مصرف چرخه‌ای کراتین ندارید، بنابراین با دز مصرفی ۳الی۵ گرم برنامه‌ی خود را ادامه بدهید می‌توانید به جای دوره‌ی بارگیری، روزانه ۳-۵ گرم کراتین مصرف کنید. البته ۳-۴ هفته طول می‌کشد تا شاهد افزایش ذخایر کراتین باشید. از آنجایی که کراتین سبب احتباس آب درون عضله می‌شود باید همراه کراتین آب زیادی مصرف کنید

کراتین و تاثیر آن روی مغز :

مغز نیز مانند تمامی عضلات اقدام به ذخیره کردن فسفوکراتین می‌کند و برای حفظ عملکرد خود نیازمند ای تی پی بالایی است .مکمل کراتین برای بهبودی بیماری های زیر می توان بسیار موثر باشد : آلزایمر؛ پارکینسون؛ سکته‌ی مغزی ایسکمیک؛ آسیب به مغز و ستون فقرات؛ بیماری نورون حرکتی؛ کاهش قدرت حافظه و عملکرد مغز البته باید توجه داشت که نتایج یادشده، اغلب حاصل تحقیق‌های انجام‌شده روی حیوانات هستند. بنابراین برای اثبات این موضوع نیاز به انجام تحقیقات بیشتری داریم. به‌طور کلی مصرف کراتین برای افراد مسن، گیاهخواران و افرادی که به بیماری‌های عصبی گرفتارند، بسیار مناسب است. گیاهخواران به‌خاطر مصرف نکردن گوشت، دارای ذخایر کراتین کمتری هستند. به همین دلیل مصرف کراتین توصیه می‌شود.

مزایای بی شمار مکمل کراتین عبارتند از :

خوب است بدانید که کراتین هم انواع مختلفی دارد . بیشترین تحقیقات روی مکمل کراتین مونوهیدرات صورت گرفته است. هرچند که انواع دیگر کراتین نیز وجود دارد اما هیچ مدرک علمی برای اثبات برتری آنها وجود ندارد . کراتین مونوهیدرات بسیار ارزان است و تحقیقاتِ زیادی، مصرف آن را توصیه می‌کنند. بررسی های محققان ثابت کرده است که استفاده از مکمل کراتین می تواند برای مشکلات زیر مفید باشد : کاهش قند خون؛ افزایش عملکرد عضلات و کیفیت زندگی افراد درمان کبد چرب در افراد غیرالکلی انواع مختلف مکمل‌های کراتین.

مزایا و مشکلات احتمالی مصرف کراتین :

خوب است بدانید که مطالعات زیادی روی کراتین صورت گرفته است و نتایج تحقیقات ۴ ساله نشان داده‌اند که مصرف آن عوارضی ایجاد نمی‌کند. مصرف کراتین به کلیه یا کبد افراد سالم، آسیبی نمی‌زند. البته افرادی که از قبل مشکل کبدی یا کلیوی دارند باید برای مصرف با پزشک مشورت کنند عده‌ای بر این باورند که مصرف کراتین سبب کم‌آبی و گرفتگی عضلات می‌شود، اما هیچ تحقیق علمی این ادعا را ثابت نمی‌کند. درواقع تحقیقات نشان می‌دهند که مصرف کراتین درطول تمرینات استقامتی سبب کاهش گرفتگی عضلات و بهبود آب‌رسانی به بدن می‌شود.خوب است در آخر توصیه کنیم که برای مصرف هرگونه مکمل مخصوصا اگر بیماری زمینه ای دارید باید با پزشکتان مشورت کنید و سرخود به مصرف مکمل ها نپردازید شاید مکمل کراتین چندان مشکلی ایجاد نکند ولی اگر بیماری زمینه ای دارید بدون هیچ تردید باید با پزشک تان مشورت کرده بعد با راهنمایی پزشک تان به مصرف مکمل ها بپردازید .

لاغری در یک جلسه بدون بیهوشی و جراحی وحتی خونریزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *