برای اینکه همواره سالم و سلامت باشیم باید به غذایی که می خوریم دقت کنیم و میتوانیم برای برطرف کردن بسیاری از مشکلات بدن از داروهایی گیاهی استفاده کنیم ولی همواره باید با پزشک تان مشورت کنید حتی اگر می خواهید از داروهای گیاهی استفاده کنید .فلوس گیاهی است که می توانید از ان برای بسیاری از مشکلات استفاده کرده و مشکلات سلامت خود را مرتفع کنید.  فلوس درختی به ارتفاع ۱۰-۱۵ متر است که به حالت خودرو در بستر نقاط گرمسیر دنیا مانند آفریقا، هند و جنوب می‌روید و در بعضی نواحی ایران به نام خرنوب هندی و خیار شنبر نیز معروف است. اگر فلوس درقسمت طول آن شکافته شود تیغه‌های متعدد در آن دیده می‌شود که فلوس را به خانه‌های متعدد گاهی تا ۱۰۰ خانه تقسیم می‌کند . در داخل این خانه‌ها مایع چسبنده تیره رنگی وجود دارد که عسل خیار شنبر نامیده می‌شود. طعم این مایع کمی شیرین ولی نامطبوع است. برای استفاده از فلو غلاف آنرا کمی روی آتش گرم می‌کنند تا عسل خارج شود. معمولا این عسل با روغن بادام مخلوط شده و به عنوان مسهل استفاده می‌شود البته می‌توان مغز فلوس را با قند یا شکر مخلوط کرده و در درجه حرارت معتدلی پخت که به آن فلوس پخته می‌گویند .

فلوس و طب سنتی

برای رهایی از چاقی با ما تماس بگیرید .

گیاه فلوس خواص زیادی دارد که خوب است با خواص این گیاه بیشتر اشنا شوید :

طب سنتی گیاه فلوس  را کمی گرم و تر می داند . فلوس برای کلیه ها مفید می باشد به ویژه آنهایی که کلیه سنگ ساز دارند درصورت مصرف  آن مبتلا به سنگ کلیه نمی گردند . فلوس را می‌توان به صورت ضماد بر روی مفاصل دردناک قرار داده تا درد مفاصل و نقرس آرام گردد فلوس موجب باز شدن و نرم شدن ریه می گردد و از ورم آن کم می نماید جهت درمان دیفتیری، فلوس را با آب گشنیز قاطی نموده و به بیمار داده تا غرغره نماید جهت باز کردن گرفتگی روده و دل پیچه ، فلوس را مخلو ط با ریشه ختمی مصرف کنید با فلوس می تواند اسهال خونی را از بین می برد اگر بیمار دچار یبوست شدید باشد، باید میزان ۱۰ گرم عسل خرنوب هندی را به ۶۰ گرم افزایش بدهید. جهت بهتر نمودن مزه این عسل بهتر است این جوشانده را با شربت انجیر یا گیلاس استفاده گردد .

چگونه فلوس را می توانیم مصرف کنیم :

فلوس و طب سنتی

خوب است بداندی که برای مصرف به صورت جوشانده فلوس باید ده گرم عسل فلوس را با یک لیتر آب جوش مخلوط نموده و آنرا صاف کرده و به بیمار بدهید تا بنوشد . این جوشانده مسهل خوبی می باشد . میزان عسل فلوس را می تواند در مورد یبوستهای سخت تا 60 گرم زیاد نمایید. البته جهت بهتر شدن مزه آن می توان مقداری شربت گیلاس یا انجیر به آن اضافه نمود . می توانید از ان مربا تهیه کنید . برای تهیه مربای فلوس باید پنج گرم عسل فلوس را با همان میزان آب مقطر مخلوط نموده و سپس مقدار 125 گرم قند پودر شده را به آن اضافه نمایید بعد آنرا روی حرارت گذاشته تا به آرامی آب آن بخار گردد و غلیظ گردد. این مربا نیز مسهل بسیار خوبی می باشد میزان استفاده از آن 50-100 گرم در روز می باشد . عسل خیار شنبر در واقع همان شیره چسبناک است که در درون این قطعات وجود دارد. طعم این شیره چندان مطلوب نیست و بوی خوبی ندارد، اما تا حدی شیرین است . برای مصرف خواص فلوس باید غلاف آن را به طور مستقیم بر روی آتش بگیرید و منتظر بیرون آمدن عسل آن باشید. معمولاً این عسل چسبنده را به عنوان ماده‌ای مسهل مورد استفاده قرار می‌دهند ضمن اینکه برای بهره بردن از این خاصیت، فلوس باید با روغن بادام مخلوط شو یعنی ترکیب خواص روغن بادام با فلوس موجب این تاثیر مفید می‌شود . فلوس پخته از ترکیب قسمت مرکزی فلوس (مغز فلوس) با شکر یا قند به دست می‌آید و با درجه حرارت متوسطی پخته می‌شود.

ایا مصرف فلوس مشکلاتی هم دارد :

فلوس نیز در صورتی که بدون قاعده و بیش از اندازه مصرف شود، قطعاً دارای مضرات و معایبی خواهد بود . می دانید که هر گیاه در کنار اینکه می تواند بسیا رمفید باشد می تواند مضراتی هم داشته باشد این گیاه برای معده ضرر دارد و به دلیل آنکه به دیواره های روده می چسبد منجر به ایجاد دل درد خواهد شد. بنابراین توصیه شده است که فلوس را همراه با مصطکی و انیسون یا روغن بادام مصرف کنید . مغز فلوس دارای اکسی آنتراکینون، مواد قندی، صمغ، اسانس و مواد روغنی است. خاصیت مسهلی فلوس مربوط به چند ماده شیمیایی است که از مشتقات آنتراکینون است .

فلوس و طب سنتی

خوب است بدانید که ترکیب فلوس و آب گشنیز برای درمان دیفتری کاربرد دارد. برای بهره‌مند شدن از خواص گشنیز و خرنوب هندی، باید مخلوط را غرغره کنید . داروی فوق العاده برای درمان یبوست است و در اطفال و زنان باردار نیز قابل استفاده است . البته زنان باردار باید حتما با پزشک خود مشورت کنند و بعد شروع به مصرف کنند زیر می دانید که دوره ی بارداری بسیار حساس است و باید با اجاز ه ی پزشک این کار را انجام دهید . این گیاه  کلیه سنگ ساز را بهبود می‌بخشد و عملکرد آن‌ها را بهتر می‌سازد. حتی از بروز سنگ در کلیه‌ها پیشگیری می‌کند .فلوس به طور کلی چسبندگی فلوس موجب به هم چسبیدن روده‌ها می‌شود و برای معده خطرناک است ضمن اینکه سبب اشکالاتی در روده نیز می‌گردد. به همین خاطر آن را به تنهایی مصرف نمی‌کنند و همراه با مصطکی و انیسون روغن بادام مصرف می‌شود .

مواد مورد نیاز برای تهیه ی چای فلوس :

مغز فلوس( ۱قاشق غذاخوری) آب سرد 2 قاشق غذاخوری و مقداری نبات  

برای تهیه ی این چای ابتدا بعد از مخلوط کردن همه مواد در قوری، آنرا روی حرارت کم قرار دهید تا به نقطه جوش برسد، سپس قوری را روی حرارت غیر مستقیم قرار داده، ۱۵ دقیقه دم بکشد، صاف نموده و مصرف کنید .

برای رهایی ازچاقی با ما تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 1 =