اگر قبل از شام یک تکه نان بخورید، کربوهیدرات های آن بعد از وارد شدن به جریان خون تان به سرعت تبدیل به قند می شوند.کربوهیدرات ها را «اعتیاد آورتر ازکوکائین» توصیف کرده و نتیجه گرفته است که در مرکز کهکشان چاقی کربوهیدرات ها قرار گرفته اند نه چربی». آن طور که تیمی از محققان هاروارد در نشریه انجمن پزشکی آمریکا نوشته اند، «کربوهیدرات ماده مغذی ای است که انسانها هیچ نیاز قطعی و کاملی به آن ندارند. و مطالعه دیگری خاطرنشان می کند که خوردن کربوهیدرات کمتر حتی نسبت رشد سلولهای سرطانی را تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی بدون جراحی کلیک کنید.

با این حال قطع کردن ناگهانی همه کربوهیدرات ها مانند بالا رفتن از یک سربالایی ناهموار و سخت است. بیشتر حیوانات که شامل انسان ها نیز می شود، این طور تکامل یافته اند که طعم کربوهیدرات ها را از پروتئین ها بیشتر دوست داشته باشند. کربوهیدرات ها همچنین مراکز دوپامین ایجاد کننده لذت را در مغز تحریک می کنند. علاوه بر این، آماده و ارزان اند. هر طرف بچرخید، پاستا، نان، چیپس یا یک بشقاب برنج خیره به شما نگاه می کند. من حدس می زنم این توضیح می دهد که چرا این قدر سخت است که به عوض ساندویچ، سالاد را انتخاب کنم.

زمانی که دارید غذا تهیه می کنید یا سفارش می دهید، می توانید سبزی ها را جانشین کربوهیدرات های تصفیه شده بکنید. شما به اندازه کافی کربوهیدرات را از میوه ها، سبزی ها و پروتئین ها به دست می آورید. سعی کنید که مصرف پاستا، نان، برنج و به خصوص چیپس را کم کنید. بیشتر رستوران ها این امکان را فراهم می کنند که شما به جای برنج، پاستا با سیب زمینی سرخ کرده کنار غذا، سبزی سفارش بدهید. نگذارید کربوهیدرات های تصفیه شده مهم ترین جا را در بشقاب غذای شما داشته باشد. این گونه به یک اراده فوق بشری نیاز ندارید تا در برابر چیزی که در طول غذا خوردن درست جلوی چشم شما نشسته مقاومت کنید.

مراقب قندها و کربوهیدرات های پنهان در تنقلات بسته بندی شده و اسنک بارها باشید. سال گذشته، من فریب یک اسنک ترد بادامی کاملا طبیعی» را خوردم. بعدا فهمیدم تنها راهی که می توانید چیزها را طوری به هم بچسبانید که بعد زیر دندان خرد شوند، چسباندن آنها با یک ماده قندی است. حتی قالب های گرانولای ارگانیکی که ما در خانه داشتیم حاوی ۳۰ گرم شکر، ۲۳ گرم کربوهیدرات و مقدار ناچیز ۳ گرم پروتئین بود. زمانی که من نگاه دقیق تری به بخش تنقلات در سوپرمارکت محل مان انداختم متوجه شدم تقریبا هر بار پروتئینی و به اصطلاح تنقلات سالمی که پیدا کردم انباشته از قند و کربوهیدرات های تصفیه شده است. به جای چیپس، کراکرها یا بارها، تنقلات طبیعی مانند آجیل، هویج، سیب، کرفس، چیپس کلم با دانه های خوراکی پیدا کنید. بعد از هر نوع کربوهیدرات تصفیه و فراوری شده به هر قیمتی پرهیز کنید. به خاطر بسپارید که در این مورد « تصفیه شده» به معنی «بهتر» با « پیشرفته تر» نیست.

دورهم غذا خوردن ما را چاق میکند

زمانی که غذا به روش خانوادگی صرف می شود، با وجود بشقاب ها و کاسه های بزرگ یا دیس هایی که در دسترس اند، افراد به سادگی بیشتر غذا می خورند. یک پژوهش نشان داده است که زنان ۱۰ درصد بیشتر از مواقع عادی می خورند. در صورتی که غذا به جای این که روی میز باشد، روی میز قرار گیرد، مردان سریع تر پرس اول را تمام می کنند و با رفتن به سراغ پرس بعدی، ۲۹ درصد بیشتر از معمول غذا می خورند. دورهم غذا خوردن با حسن نیت صورت می گیرد. وقتی شما برای عده ای غذا تهیه می کنید، بیشتر درست می کنید تا خیالتان راحت باشد که به هر کس به اندازه کافی غذا می رسد.

اما دور چرخاندن ظرف های بزرگ حاوی غذا فضایی را ایجاد می کند که هر کس دوست دارد، به تبعیت از بقیه بیشتر غذا بخورد. هر کسی احساس می کند که باید کمی از هر غذایی بخورد تا به آشپز برنخورد. بعد، درحالی که همه دور میز نشسته اند و بقیه غذاها نیز در دسترس اند، دوباره یا حتی برای بار سوم خوردن کار خیلی راحتی است.

برای این که بیشتر از نیازتان غذا نخوريد، ظرفهای حاوی غذا را در آشپزخانه روی میز یا جای دیگری بگذارید که افراد برای برداشتن دوباره غذا مجبور باشند بلند شوند و میز را ترک کنند. این کار باعث می شود که افراد خانواده و دوستان شما با دقت بیشتری عمل کنند و فقط چیزی را که واقعا می خواهند بخورند. علاوه بر این، این وضعیت جلوی پرخوری و سیر شدن تا حد خفگی را می گیرد.

به محض این که شما ظرفهای حاوی غذا را از روی میز بردارید، احتمالا متوجه خواهید شد که تمایل افراد برای بلند شدن و کشیدن غذا برای دومین یا سومین بار کمتر می شود. بعضی افراد سر جایشان می مانند فقط برای این که پرخوری نکنند. بقیه از جایشان بلند نمی شوند، به این دلیل ساده که بلند شدن زحمت دارد. در هر دو حالت، راحت بنشینید و ببینید که چگونه فضا و جو مهمانی را در جهت مثبت هدایت    کرده اید.

به همین منوال، وقتی برای خود با خانواده تان آشپزی می کنید و غذای بیشتری درست می کنید تا برای بعد نگه دارید، آن مقدار از غذا را قبل از این که شروع به خوردن کنید، کنار بگذارید. اگر غذای اضافه را روی میز رها کنید، کسی تمایل پیدا می کند تا بیش از مقداری که در ابتدا تصمیم داشته است بخورد. این تغییر کوچک و ساده تفاوتی حقیقی ایجاد می کند. بعد از این که خودم این روش را بیش از یک سال آزمودم، اکنون برای شروع، غذای کمتری در بشقابم می ریزم و به ندرت به آشپزخانه برمی گردم تا دوباره غذا بردارم. تمام زحمتی که دارد این است که قبل از این که بنشینید تا شروع به خوردن بکنید، یک برنامه ریزی کوچک انجام دهید؛ بقیه اش به خودی خود انجام میشود.

بعد از ورزش هم کالری بسوزانید

اگرچه ورزش کردن برای چند ساعت در روز چالش ترسناکی به نظر می آید، وقتی معادله را معکوس کنیم، دیگر این طور نیست. اگر کسی به شما بگوید که از ۲۳ ساعت بی تحرکی در روز بپرهیزید، فرض می کنم که از صمیم قلب با این توصیه موافقت خواهید کرد. با وجود این، بدون قدری تلاش آگاهانه و عمدی، به راحتی ۲۳ ساعت از روز را در حالت نشسته، خوابیده یا حرکت آهسته خواهیم گذراند.

برای مشاوره در زمینه لاغری موضعی بدون جراحی کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 18 =