تاثیرات کربوهیدرات | تاثیرات پروتئین |شاخص گلیسمیتReviewed by Mehdi kh on Jan 31Rating: 5.0

گلوکز سوخت اصلی بدن است که یا بلافاصله برای تهیه انرژی به کار برده می شود یا به شکل گلیکوژن در کبد و عضله ها ذخیره می شود یا به صورت چربی ذخیره می شود. حال ببینیم بدن ما برای مصرف خود چه نوع غذاهایی را دستخوش سوخت و ساز می کند.

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

هر چیزی که می خوریم، یا کربوهیدرات است که به قند ساده تجزیه می شود، در واقع ۸۰ درصد آن گلوکز و بقیه قند میوه (فروکتوز) یا قند شیر (گالاکتوز، نوعی لاکتوز) است (بسته به این که ما میوه مصرف کنیم یا محصولات شیری، یعنی لبنیات)، و یا پروتئین است که به اسیدهای آمینه تجزیه می شوند یا چربی ها هستند که به تری گلیسرید تجزیه می شوند؛ و سرانجام، الیاف که سلولزند و بیشتر تجزیه نمی شوند.

از این چهار نوع ماده فقط سه ماده در مسیر دستگاه گوارش ما جذب می شوند، که عبارتند از قندها، اسیدهای آمینه، و تری گلیسرید. کربوهیدرات ها کربوهیدرات ها هم در نباتات و هم در منابع غذایی حیوانی یافت می شوند.

کربوهیدرات

اکثریت عظیم کربوهیدرات هایی که ما می خوریم، به شکل قند و نشاسته است. کربوهیدرات ها می توانند به عنوان مواد قندی ساده و مواد قندی پیچیده تر، مانند نشاسته، طبقه بندی شوند. همه کربوهیدرات هایی که بدن جذب می کند، در نهایت به گلوکز تبدیل می شوند.

گلوکز سوخت اصلی بدن است و شباهت زیادی به بنزین دارد که وارد موتور می شود. گلوکز، یا بلافاصله برای تهیه انرژی به کار برده می شود یا به شکل گلیکوژن در کبد و در عضله ذخیره می شود که بعدا به مصرف می رسد. گلوکز باقیمانده هم به صورت چربی ذخیره می شود.

وقتی گلوکز خون سقوط می کند

گلیکوژن به گلوکز تبدیل می شود تا سطح گلوکز را بالا ببرد و سطح قند خون را در حال طبیعی نگه دارد. برای درک سوخت و ساز کربوهیدراتها، و این که این موضوع چگونه به توصیه های ما در جهت تغذیه مناسب و کاهش وزن مربوط می شود، یادآوری این نکته بسیار مهم است که درباره کربوهیدرات ها به عنوان عواملی بیندیشیم که پس از مصرف آنها، چه مقدار میتوانند به بالا رفتن گلوکز در داخل بدن انجامند.

این فرایند را به بیان ساده تر می توان توان بالقوه گلیسمیک (شاخص وجود قند در خون) نامید، که در مورد انواع مختلف کربوهیدرات ها فرق می کند و به اصطلاح علمی تر می توان آن را شاخص گلیسمیک تعریف کرد. نمودار شاخص گلیسمیک در نمودار 3 به سادگی منعکس کننده ناحیه زیر منحنی است، و افزایش قند خون را در مدت زمان معین نشان می دهد.

شاخص گلیسمیت

برای گلوکز ارزش نسبی ۱۰۰ به عنوان شاخص گلیسمیک تعیین شده و مابین ارزش سایر کربوهیدرات ها و این سطح رابطه برقرار شده است. بعضی مواد در واقع توان گلیسمیک بالاتری نسبت به گلوکز دارند. در باره اهمیت توان بالقوه گلیسمیک کربوهیدرات بعدا به تفصیل صحبت خواهیم کرد.

وقتی گلوکز خون به پایین تر از سطحی که باید باشد سقوط کند، گلیکوژن که در واقع در بدن به صورت گلوکز ذخیره شده است، به گلوکز تبدیل می شود، تا سطح گلوکز را بالا ببرد و سطح قند خون را در حال طبیعی نگه دارد.سطح گلوکز خون متناسب با نوع و مقدار کربوهیدرات مصرف شده تغییر می کند.

کربوهیدرات هایی چون نشاسته ها که ساختار پیچیده تری دارند، برعکس باور متعارف، می توانند به همان سرعت کربوهیدرات های ساده تر، مانند شکر هضم و جذب شوند. وقتی کربوهیدراتی مصرف می شود، سطح گلوکز خون متناسب با نوع و مقدار کربوهیدرات مصرف شده (یعنی، به میزان بالا برای شکر و به مقدار پایین تر نسبت به میوه تازه) افزایش پیدا می کند.

تبعات افزایش قند خون

در پی این افزایش در قند خون یا گلوکز، انسولین ترشح می شود و در نتیجه سطح گلوکز به طور عمده ای افت می کند، زیرا گلوکز به داخل سلول های بدن رانده می شود و در داخل آنها می تواند یا به عنوان سوخت آماده مصرف، یا عمدتا به عنوان چربی ذخیره شود. از آن پس، سطح گلوکز به خط مبنا، یعنی سطح طبیعی خود باز می گردد چون هم منابع پروتئین حیوانی و هم نباتی داریم باید رژیم غذایی متعادل و مناسبی را برگزینیم که هر دو منبع پروتئین را فراهم آورد.

پروتئین

پروتئین ها که منابع آنها گوشت، گردو، بادام و نظایر اینها، و برخی سبزیجات به شمار می آیند، از واحدهای کوچکتر به نام اسیدهای آمینه تشکیل شده اند. این اسیدهای آمینه از طریق عمل آنزیم ها که توسط لوزالمعده ترشح می شود، از پروتئین به دست می آیند.

بدون وجود آنزیم، مولکول های پروتئین جذب نخواهند شد زیرا بزرگتر و پیچیده تر از آن هستند که بتوانند وارد جریان خون شوند. خوشبختانه، در مواردی که آنزیم های لوزالمعده در بدن ساخته نشوند، می توان آنها را به صورت کپسول تهیه و همراه غذا صرف کرد تا به جریان هضم غذا یاری کنند.

برای یک آدم بالغ متوسط روزانه دست کم یک گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن و یا، به ترتیب، بین ۵۵ و ۷۰ گرم برای مرد یا زن متوسط لازم است. از آن جا که هم منابع پروتئین حیوانی و هم نباتی وجود دارد و هیچ یک از این دو منبع به تنهایی تمامی اسیدهای آمینه مورد لزوم بدن را تأمین نمی کنند، بنابراین باید رژیم غذایی متعادل و مناسبی را برگزینیم که هر دو نوع منبع پروتئین را فراهم آورد.

جذب پروتئین

وقتی پروتئین ها به اسیدهای آمینه تجزیه شدند، می توانند در روده ها جذب شوند و کبد عمل سوخت و ساز آنها را انجام دهد. پس، به طور کلی اسیدهای آمینه می توانند یا از طریق بدن به عنوان سازنده های اصلی همه پروتئین ها مصرف شوند.

یعنی پروتئین هایی که سازندگان همه سلول ها، هورمون ها، و عوامل انتقال دهنده سیستم های عصبی موادی که علائم را در سیستم عصبی تقویت می کنند) به شمار می آیند، و یا این که کبد می تواند اسیدهای آمینه را به گلوکز یا شکر تبدیل کند و این عمل را نوگلوکزسازی می نامند که عبارت است از ساختن گلوکز از منابع غذایی غیر کربوهیدراتی نظیر پروتئين.

توانایی بدن برای ساختن گلوکز مورد نیاز خود، به منظور حفظ نیازهای طبیعی انرژی در زمان هایی که مصرف کربوهیدرات پایین باشد حائز اهمیت است، زیرا گلوکز سوخت اصلی است که بدن برای تأمین نیازهای انرژی خود به کار می برد.کبد می تواند غذاهای غیر کربوهیدرات نظیر اسیدهای آمینه را به گلوکز تبدیل کند و این را نوگلوکزسازی می نامند.

چربیها

چربیها یا لیپیدها، مولکول های پیچیده ای اند که از اسیدهای چرب تشکیل شده و از منابع حیوانی و نباتی مشتق شده اند. چربی ها باید از طریق اعمال آنزیمهای لوزالمعده، به نام لیپاز ، هضم شوند. در غیر این صورت، نمی توانند به مقدار قابل توجه به اندام های بدن وارد شوند .

برای مشاوره در زمینه لاغری با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =