بدن زنده برای حفظ عملکرد خود از جمله تنفس و حفظ ضربان قلب نیاز به حداقل یک کالری دارد به این حداقل میزان سوخت و ساز پایه یا BMR می گویند.وقتی اکثر مردم در مورد سوخت و ساز بدن صحبت می کنند به همین میزان پایه اشاره دارند.می توانید بدن خود را با موتور ماشین مقایسه کنیدبرخی کارایی خوبی دارند و برخی برای حرکت سوخت فراوانی می خواهند.

روشی سریع و آسان برای تخمین زدن میزان سوخت و ساز پایه خود بدون سر زدن به آزمایشگاه عبارت است از ضرب کردن وزن فعلی خود به کیلوگرم در 22 در صورتی که زن باشید و 24 درصورتی که مرد باشید.بدن شما در حدود 22تا24 کالری بر حسب جنسیت برای هر 2/5 کیلوگرم نیاز دارد تا نیاز های اولیه آن برطرف شود بنابراین خانمی که 60 کیلوگرم وزن دارد در حدود1320 کالری و آقایی که 70 کیلوگرم وزن دارد در حدود 1680 کالری در روز نیاز دارد.

برای گوارش و و فعالیت کالری بیشتری نیاز است.با این حال آگاه باشید که هر چه وزن بیشتر باشد نیاز شما به کالری بیشتر می شود می توانید روش دقیق تر دیگری برای تشخیص میزان سوخت و ساز پایه بدن خود پیدا کنید و یا می توانید با متخصصان کلینیک رسپینا تماس بگیرد و سوالات خود را در ارتباط با این مبحث بپرسید.

طرح کلی ارثی

میزان سوخت و سازی که از خانواده خود به ارث می برید تقریبا مقدار کالری مورد نیاز بدنتان را برای عملکرد تعیین می کند و نمی توانید این علمل را تغییر دهید به همین دلیل است که دوستتان که هم قد و هم وزن شما است و در سطح فعالیتی شما به سر می برد می تواند کالری بیشتری از شما در یافت کند و هرگز وزن اضافه نکند.اگر به این موضوع با دقت بیشتری نگاه کنیم متوجه می شویم هستند کسانی که اطراف ما هستند و شرایطی شبیه ما منتهی بیشتر از ما کالری دریافت می کند و وزن اضافه نمی کند.

بیماری هایی سوخت و سازی که موروثی هستند به خصوص آن هایی که بر تیروئید شما تاثیر می گذارد موجب تسریع یا کندی سوخت و ساز کالری های شما می شود.البته نه به اندازه ای که مردم فکر می کنند بد کار کردن غذه تیروئید تلاش های شما را برای کاهش وزن خنثی می کند.پزشک شما می تواند برای تشخیص عملکرد تیروئید آزمایش هایی انجام دهد.

شکل بدن موثر است

شکل بدن و سایز آن بر مقدار کالری های مورد نیاز شما تاثیر همانطور که قبلا توضیح دادیم عضله کالری بیشتری از چربی می سوزاند.بنابراین اگر توپور و عضلانی هستید سوخت و ساز بدنتای بیشتر است به همین صورت اگر چربی بیشتر و عضله کمتری دارید سوخت و ساز بدنتان کمتر است و از کسی که لاغر و بلند است استعداد بیشتری برای ذخیره جربی دارید.

اگر درشت اندام هستید از کسی که با سن و جنسیتی مشابه جثه ای متوسط دارد در صورت انجام دادن فعالیتی مشابه کالری بیشتری می سوزانید هرچه وزنتان بیشتر باشد بدن کالری بیشتری نیاز دارد به همین دلیل آقایان که معمولا درشتند وزن شان بیشتر از خانم ها است به کالری بیشتری نیاز دارند.

میزان فعالیت

وقتی فعالیت می کنید کالری می سوزانید و در صورتی که کالری بیشتر از آنچه می خورید بسوزانید وزن کم می کنید.نوع ورزشی که انتخاب می کنید و مدت و شدت انجام دادن آن دقیقا مقدار کالری ای که می سوزانید مشخص می کند.بعضی از انواع فعالیت ها حتی بعد از کنار گذاشتن ورزش به شما در سوزاندن کالری کمک می کند.

 

برای تماس با ما می‌توانید از روش‌های زیر استفاده نمایید

شماره تماس مطب: 02126421677

موبایل مطب: 09015556252

ایمیل: info@respinaclinic.com

میرداماد، میدان مادر، خیابان سنجابی، پلاک 17 ساختمان امیر واحد 44 طبقه, 4

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *