میدانید که هدف از رژیم گرفتن جذب کالری کمتر و درنتیجه لاغر شدن است . از طرفی، بسیاری از افراد به غلط، اقدام به حذف وعده های غذایی می کنند که تاثیر چندانی در روند لاغری آن ها ندارد. شما می توانید به جای حذف وعده غذایی، با محدود کردن کالری مصرفی از غذاهای مطبوع لذت ببرید. در این مقاله سعی کرده ایم که روش هایی مفید برای کاهش جذب کالری را مورد بحث قرار دهیم . توجه کنید که کاهش وزن باید بتدریج باشد و حذف وعده های غذایی و گرسنگی در کاهش وزن موثر نخواهد بود. برای کاهش وزن بدن، خوردن وعده های غذایی کوچک و تعدد آن ها، مفیدتر و اثر بخش تر از حذف وعده های غذایی است. حذف چربی از رژیم غذایی به کاهش وزن کمک نمی کند، بلکه مصرف محدود چربی، به خصوص چربی های گیاهی به روند کاهش وزن کمک می کند. لازم به ذکر است روغن های گیاهی عاری از کلسترول نیستند، لذا در مصرف آن ها نیز رعایت اعتدال، ضرورت دارد. تمرینات ورزشی منظم همراه با رژیم غذایی کم چربی و با فیبر بالا، و همچنین، مصرف میوه و سبزیجات تازه راهکار مناسب برای کاهش وزن و سلامتی کامل است .

رژیم پر پروتئین

روش های کاربردی برای کنترل جذب کالری و لاغر کردن :

مواد غذایی را سرخ نکنید بلکه از روش های جایگزین استفاده کنید : یکی از روش های جایگزین بخار پز کردن است . بخارپز کردن شیوه ای است که غذا، به وسیله بخار آب جوش، پخته می شود. در شیوه پخت و پز مستقیم، غذاها در یک سبد در دار، روی بخار مستقیم آب قرار می گیرند. در شیوه بخارپز غیر مستقیم، مواد غذایی در یک ظرف در دار، در بخار آب یا بر روی آب جوش قرار می گیرند. شیوه پخت با فشار، نوعی از بخارپز کردن است که آب تحت فشار زیاد به جوش می آید. بخار پز کردن یک شیوه بسیار عالی بدون چربی در آشپزی است. برای طعم دار کردن آب و معطر کردن آن می توان از گیاهان معطر و ادویه جات استفاده کرد. روش بخارپز کردن معمولا برای پخت ماهی، برنج با حبوبات بخارپز و سبزیجاتی مانند کلم، نخود فرنگی، لوبیا و هویج به کار می رود.

یکی دیگر از روش های کم کالری آشپزی کردن جوشاندن است

همانطور که می دانید جوشیدن شیوه ای است که غذا در آب جوش پخته می شود. در این روش موادغذایی در ماهیتابه در دار با سایز متناسب با غذا، با حداقل مقدار آب، تا حدی که روی غذا برسد، پخته می شود.یکی از دیگر روش های کم کالری آشپزی کردن گریل کردن است ، برشته کردن، پختن غذا در فر یا تنور با دمای بالا است. برشته کردن طعم غذا را خوشمزه تر می کند. این روش برای پخت گوشت ترد شده، جوجه، سبزیجات، سیب زمینی، گوجه، بادمجان، حبوبات، و … استفاده می شود .

و اما سرخ کردن غذا اما بسیار کم کالری

خوب است بدانید که این روش پختن و سرخ کردن غذا در مقدار کمی روغن در ماهیتابه کم عمق است که در این نوع پخت، مواد باید به یک اندازه خرد شوند. معمولا سبزیجاتی مانند کلم، هویج، لوبیا، فلفل دلمه ای، جوانه لوبیا، پیاز، گوجه فرنگی و تکه های کوچک گوشت با این روش پخت می شوند. اگر سبزیجات قبل از سرخ شدن بخارپز شوند، نیاز به روغن کمتری برای سرخ کردن آن ها است و سریع تر آماده می شوند .

یکی از روش های به تدریج پختن است

به تدریج پختن ، پختن غذا در ماهیتابه سر پوشیده، با مقدار کمی آب یا آب مواد غذایی، که به آهستگی بپزد. در این روش غذا با حداقل روغن پخته و ترد می شود و بیشتر برای پختن گوشت، مرغ، میوه و سبزیجات مورد استفاده قرار می گیرداین روش ترکیبی از دو روش سرخ کردن و آهسته پختن است. با حرارت ملایم پختن یعنی سرخ کردن گوشت و سبزیجات در حداقل میزان روغن و به تدریج در مقداری مایع پختن می باشد. در این روش سبزیجات سفت و قطعه های سفت گوشت، راحت تر پخته می شوند.

روش بعدی کباب کردن است ، می دانید که کباب کردن، پخت غذا بر روی حرارت مستقیم آتش و زغال با حرارت غیر مستقیم دستگاه حرارتی بر سیخ یا توری مشبک است. این نوع پخت طعم دودی به غذا می دهد و بیشتر برای کباب کردن گوشت ترد شده، استیک، ماهی، جگر، قلوه، مرغ، گوجه شکم پر و غیره به کار می رود اما توجه داشته باشید که خیلی توصیه نمی شود .

یکی از ورش های توصیه شده آب پز کردن است

آب پز کردن غذا، پختن غذا در حداقل مقدار آب است که باعث می شود، غذا به آهستگی، بدون اینکه بجوشد، بپزد. برای طعم دار کردن آب می توان از گیاهان معصر و ادویه جات استفاده کرد کافی است کمی خلاقیت داشته باشید . این روش بیشتر برای پخت ماهی و تخم مرغ به کار می رود .

این روش ترکیبی از دو روش سرخ کردن و آهسته پختن است. با حرارت ملایم پختن یعنی سرخ کردن گوشت و سبزیجات در حداقل میزان روغن و به تدریج در مقداری مایع پختن می باشد. در این روش سبزیجات سفت و قطعه های سفت گوشت، راحت تر پخته می شوند.

مواد غذایی کم کالری را جایگزین مواد غذایی با کالری بالا کنید

از فیبر ها بیشتر استفاده کنید : بارها گفته ایم و می دانید که غذاهای سرشار از فیبر معمولا غذاهای کم کالری نامیده می شوند و رژیم های غذایی غنی از فیبر به طرق مختلفی به کنترل وزن کمک می کنند. فیبرها دارای خاصیت سیری زود هنگام بوده و باعث افزایش حجم وعده های غذایی می شوند، بنابراین احساس سیری به شکم می دهند. همچنین، احساس خالی بودن معده و احساس گرسنگی را به تاخیر می اندازند و میزان سطح انسولین که تحریک کنند اشتها هم هست را کاهش می دهند. بنابراین، غذاهای کم چربی با فیبر بالا برای کاهش وزن بسیار مفید هستند.

به جای مصرف چربی ها که پرکالری هستندو چاق کنند از

کربوهیدرات ها استفاده کنید : این مواد شامل سلولز، نشاسته، فیبر، پلی دسکستروز و غیره می باشند. کربوهیدرات ها بسیار کم کالری تر از چربی هستند. می دانید که کربوهیدرات ها معمولا در حبوبات، میوه ها، سبزیجات و غلات وجود دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 3 =