می دانیم که مقدار کالری مصرفی بسیار مهم است چه موقعی که رژیم غذایی خاصی را رعایت می کنیم و می خواهیم وزن کم کنیم و چه زمانی که وزن کم کرده و می خواهید این تناسب اندام را همیشه حفظ کنید. زندگی هر لحظه اش با مصرف مواد غذایی در بدن همراه است قسمت اعظم غذایی که می خوریم در بدن میسوزد و تولید انرژی می کند درست مثل اینکه یک حبه قند یایک مقدار روغن را آتش بزنید می بینید می سوزد و گرما ایجاد می کند . باید مقدار کالری مصرفی شما از یک مقدار مشخص فراتر نرود پس بهتر است برای دانستن مقدار مجاز کالری مصرفی در این رژیم با مقاله ی ما همراه شوید .

برای رسیدن به تناسب اندام با ما تماس بگیرید .

بعد از کاهش وزن چه مقدار کالری روزانه مصرف کنیم ؟

همانطور که قبلا هم برایتان تعریف کرده بودیم کالری واحد انرزی غذایی است یکی از اثرات غذایی که ما می خوریم تامین انرژی بدن ما می باشد تا بدن ما بتواند نیروی لازم را برای حرکات و کارهای ارادی و غیر ارادی خود به دست آورد حرکات و کارهای مانند راه رفتن انجام کارهای شخصی ورزش و کارهای بدنی در حرفه های مختلف ارادی است اما حرکات غیر عادی مانند حرکات قلب و دستگاه گردش خون دستگاه تنفس حرکات معده و روده ها و غیره می باشد باید دانست که تولید و ساخته شدن بعضی از مواد در بدن احتیاج به انرژی دارد .

باید توجه کنید که وقتی وزن کم کردید و به یک تناسب اندام و وزن ایده ال رسیدید باید به مقدار کالری که در طول روز مصرف می کنید کاملا توجه داشته باشید و دوباره اسیر پرخوری و اضافه وزن نشوید و همه ی زحماتتان به هدر نرود  باید میزان کالری دریافتی تان را کاهش دهید و این گذشته توصیه می شده است هرچه سوخت کمتری به بدن برسانید بدن مجبور است بیشتر روی ذخایر چربی به عنوان منبع انرژی تکیه کند با اینکه این قاعده تا حدودی درست است چیز دیگری که باید به حساب بیاید سیستم پیچیده بدن است . با کاهش کالری دریافتی سرعت سوخت و ساز نیز ممکن است پایین بیاید هورمون هایی که سوخت و ساز را تنظیم می کنند و می نوانند روی تعدیل وزن نیز تاثیر بگذارند . 

برای مثال اگر کالری دریافتی خیلی پایین بیاید کورتیزول و گرلین که اشتها را بالا می برند ممکن است افزایش بیابند . اینکه بدنتان به چقدر کالری نیاز دارد می تواند به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد مثل سن جنسیت سایز بدن سطح فعالیت فاکتورهای ژنتیک و سطح فعالیت فاکتورهای  ژنتیکی و سطح هورمون. اگر تنها روی کالری شماری تمرکز کنید ممکن است موضوع مهم تری را از دست بدهید مطمئنا محدود کردن آنچه می خورید به کنترل کالری دریافتی مرتبط است  اما مهم تر از کالری مواد غذایی است که انتخاب می کنید خوردن وعده غذایی متعادل و سالم تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن تنها این اطمینان را حاصل می کند که تمام مواد مغذی موزد نیاز بدن برای بهبود وضعیت سلامت را تامین می کند و به کاهش وزنی پایدار می رسید . انجام حرکات ورزشی همراه با رژیم غذایی صحیح و اداب درست غذا خوردن مهم ترین راه حل برای رسیدن به کاهش وزن است . حتما بعداز کاهش وزن سبک زندگی شما تغییر می کند .

ثبات وزن و مصرف کالری :

اگر از کاهش وزن تان مدتی می گذرد و موفق بوده اید که وزن خود را ثابت نگه دارید بایدبگوییم که شما میزان کالری مناسبی را در طول روز مصرف می کنید  . وقتی می خواهیم بدانیم چقدر کالری در یک غذا موجود است اساسا می خواهیم بدانیم یک غذا چه مقدار انرژی می توان تامین کند چه مقدار انرژی برای رساندن یه گیلوگرم آب به یک درجه سلیسوس لازم است .. برچسب های اطلاعات تغذیه ای که روی بسته های غذایی می بینیم بر اساس کیلو کالری است یک کیلو کالری برابر است با هزار کالری کوچک .

با این حال معمولا کیلو از این عبارت حذف می شود در بسیاری از برنامه های غذایی که قصدشان کاهش وزن است اصلی ترین کاری که انجام می شود حذف کالری های اضافه است . توضیحش نیز بسیار ساده است اگر به اندازه ی کافی کالری دریافت نکنید بدن برای تامین انرزی خود به سوزاندن چربی ها رو می آورد با این حال هرچه افراد بیشتر برنامه های غذایی کوتاه مدت انجام دهند ثبات وزن کم شده نیز پایین تر می آید . چیزی که اهمیت دارد کمیت کالری به حساب می آید تنها چیزی نیست که روی تعادل انرزی تاثیر می گذارد کیفیت آن کالری ها نیز یکی از اجزای مهم این معادله است . بدن کالری ها را به صورت مختلف کنترل می کند کیفیت کالری که دریافت می کنید نیز در کنار کمیت باید به حساب بیاید تا بنوانید روی سلامت و کاهش وزن خود تاثیر بگذارید .

تحقیقات نشان داده واکنش بدن به یک غذای کامل با یک غذای فراوری شده کاملا متفاوت است . این یعنی بدن برای پردازش  غذاها ی کامل انرژی بیشتر مصرف می کند در حالی که  غذاهای فرآوری شده کمتر نیازمند صرف انرژی هستند . گاهی حتی با رعایت کالری مصرفی و رژیم غذایی در قسمت هایی از بدن دچار چربی اضافی هسنیم که از لحاظ ظاهری هم باعث بدشکلی بدن شده است این چربی ها که چربی های مقاومی هم هستند با استفاده از روش های لاغری موضعی می توانید برای همیشه از شر آن ها خلاص شوید .خوب است بدانید که در بین اجرا تشکیل دهنده غذا یعنی گلوسید- پروتئین و چربی ارزش کالری زایی دارند دیگر چیزها مثل آب ویتامین ها املاح در بدن انرژی ایجاد نمی کنند. ارزش کالری زایی چربی بیش از 2 برابر گلوسید یا پروتئین است . هروقت غذا بیش از احتیاج مصرف کنیم غذای اضافی بصورت چربی در بدن ذخیره می شود یعنی هر وقت کالری اضافی دریافت شود در مقابل هر 9 کالری اضافه یک گرم چربی در بدن دخیره می گردد .

برای کاهش وزن با بهترین و اصولی ترین برنامه های غذایی با ما مشورت کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − سه =