اگر مرتبا ورزش می کنید و رژیم غذایی خاصی را رعایت می کنید و باز هم از شر چربی های موضعی خلاص نمی شوید باید برای بدست آوردن تناسب اندام خود و لاغری موضعی از جدیدترین متد لاغری موضعی استفاده کنید .برای لاغری موضعی و تناسب اندام خود با متخصصان ما در کلینیک رسپینا مشورت کنید .

بای پس معده :

گاهی افراد از طریق زمینه ارثی به بیماری چاقی و عوارض آن مبتلا می شوند متاسفانه رژیم غذایی و حتی ورزش برای این افراد کارآمد نیست و نمی توان آن ها را به سمت کاهش وزن هدایت کرد در ادامه ی این روند فرد نه تنها به لحاظ روحی دچار آسیب می شود بلکه ممکن است به بیماری هایی مانند دیابت، پرفشاری خون و درد های مفصلی دچار شود .

اما راه حل درمان این افراد عمل جراحی است که بای پس معده یکی از این عمل ها می باشد که اغلب به روش لاپاراسکوپی ( جراحی بسته ) انجام می شود و در جلوگیری از ایجاد عوارض چاقی نقش به سزایی دارد این عمل که سرآمد گروه جراحی های چاقی و متابولیک می باشد عمل استاندارد طلائی نام دارد و موفقیت سایر روش ها با آن سنجیده می شود .

این روش برای افرادی که  BMI بالاتر از 40 دارند و در رده چاقی 3 یا مفرط هستند اساسی ترین روش درمان محسوب می شود این افراد کسانی هستند که بعضا به دیابت نوع دوم پرفشاری خون و یا ریفلاکس معده به مری مبتلا  هستند و پس از گذشت یک دوره از رژیم غذایی وزن آن ها به مراتب بیشتر از قبل می شود .

از اثرات چشم گیر بای پس معده می توان به کاهش حجم معده و بی میلی بیمار نسبت به غذا و کاهش جذب مواد غذایی از راه کاهش مسیر مشترک توده و صفرا  اشاره کرد همچنین رسیدن زودتر غذا به روده و میان بر زدن اثنی عشر باعث درمان دیابت در این بیماران می شود .

این جراحی یکی از جراحی های حساس و دقیق است و به همین دلیل از پر هزینه ترین جراحی های لاپاراسکوپی به شمار می رود .

خطرات عمل بای پس معده چیست ؟

 • عمل بای پس معده و جراحی های دیگر کاهش وزن خطرات بالقوه ای برای سلامتی در کوتاه مدت و طولانی مدت دارند این خطرات عبارتند از :
 • خون ریزی بیش از حد
 • عفونت
 • واکنش های ناسازگار نسبت به بیهوشی
 • لخته های خون
 • مشکلات تنفسی و ریوی
 • تراوش درون سیستم گوارش
 • خطرات و عوارض جانبی طولانی مدت مربوط به این موارد تا حدود زیادی بستگی به نوع جراحی دارد عوارض جانبی این جراحی ها عبارتند از :
 • انسداد روده
 • سندروم دامپینگ (موجب اسهال حالت تهوع و استفراغ می شود )
 • سنگ صفری
 • فتق
 • قند خون پایین
 • سوء تغذیه
 • زخم معده
 • استفراغ

چه انتظاری از عمل بای پس داشته باشیم ؟

عمل بای پس معده و دیگر جراحی های کاهش وزن در بیمارستان انجام می شود برای انجام این عمل از بیهوشی عمومی استفاده می شود این یعنی در طول جراحی به هیچ وجه هوشیار نیستید جرئیات جراحی به شرایط شخص  نوع جراحی که روی شما انجام می شود و بیمارستان و دکتری که این جراحی را انجام می دهد بستگی دارد .

برخی جراحی های کاهش وزن به روش سنتی انجام می شود که در آن برش بزرگ و بازی روی شکم فرد ایجاد می شود .

امروزه بسیاری از این جراحی ه به صورت لاپاروسکوپی انجام می شود لاپاراسکوپی یک ابزار لوله ای کوچک است که روی سر آن دوربین وصل شده است لاپاراسکوپی توسط برش های کوچک وارد شکم می شود دوربینی که روی لاپاراسکوپی وصل است به جراح اجاره می دهد بدون ایجاد برش بزرگ و باز روی جراحی نظارت داشته باشد .

لاپاراسکوپی اجازه می دهد مدت ریکاوری پس از جراحی کوتاه تر و سریعتر شود اما این روش برای همه مناسب نیست .

این جراحی معمولا ساعت ها طول می کشد بعد از انجام جراحی در اتاق ریکاوری به هوش می آیید جایی که کادر پزشکی شما را تحت نظر دارند تا مشکلی پیش نیاید .

بستری شدن در بیمارستان 3 تا 5 روز طول خواهد کشید .

بای پس معده به روش Roux-en-y

این روش نوعی از عمل بای پس معده است و حتی شایع ترین نوع آن است این نوع جراحی معمولا بازگشت پذیر نیست و در آن قسمت بالای معده را می برند و باقی مانده معده را می بندند که باعث می شود در یک وعده غذای زیادی نخورید و حتی مقدار جذب غذا نیز کاهش می یابد .

قسمت باقی مانده اندازه ی یک گردو است و تنها 28 گرم غذا را در خود نگه می دارد در حالت عادی معده قادر به نگهداری مقدار بسیار بیشتری است سپس جراح روده ی کوچک را می برد و مستقیما به همان کیسه کوچک وصل می کند سپس غذا به این کیسه ی کوچک می رود و بعد از آن به روده کوچکی که به آن متصل شده خواهد رفت غذا بیشتر معده م قسمت ابتدای روده کوچک را دور می زند و به جای آن مستقیما وارد قسمت میانی روده کوچک می شود .

بعد از عمل بای پس و دیگر جراحی های کاهش وزن به صورت کلی تا دو روز اجازه غذا خوردن به شما داده نمی شود تا معده و سیستم گوارش التیام پیدا کنند سپس یک رژیم خاص 12 هفته انجام خواهید داد رژیم غذایی با تنها مایعات شروع خواهد شد و سپس به مرور غذاهای خرد شده و نرم اضافه می شوند و سپس به غذاهای عادی باز خواهید گشت بعد از این عمل با محدودیت های بسیاری در خوردن و نوشیدن و مقدار آنچه می خورید روبرو خواهید شد .

در ماه های اول باید تحت نظر پزشک باشید پزشک ممکن است آزمایشات مختلفی نیز برایتان در نظر بگیرد با واکنش نشان دادن بدنتان نسبت به کاهش وزن پی در پی ممکن است در سه تا شش ماه ابتدایی بعد از جراحی این مشکلات را تجربه می کنید:

 1. بدن درد
 2. احساس خستگی ( طوری که گویا مبتلا به آنفولانزا هستید )
 3. احساس سرما
 4. خشکی پوست
 5. نازک شدن موها و ریزش موها
 6. تغییر در خلق و  خو

حتما در نظر داشته باشید که جراحی برای همه مناسب نیست این جراحی ها بسیار تهاجمی هستند و سیستم طبیعی بدن را تغییر می دهند .این روش ها عمر چندانی ندارند و تحقیقات نشان داده است که عوارض آن ها بسیار بالا است و بسیاری از عوارض آن ها هنوز ناشناخته هستند .

برای آگاهی از قیمت ها و  رسیدن به تناسب اندام و رهایی از چاقی های موضعی با کلینیک رسپینا تماس بگیرید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =