غلات صبحانه و دیگر عرضه کنندگان این گونه محصولات، قبولاندن ضرورت صرف این مواد برای کسب انرژی موردنیاز و افزایش سطح کارایی بدن است. ادعایی کاملا نادرست. در مقاله قبل درباره ی آثار مثبت پرهیز از غذا در افزایش انرژی و کارایی بدن بحث کردیم که دلیل دیگری بر ضروری نبودن وعده ی صبحانه است. در واقع، صبحانه خوردن با هدف افزایش بازده و انرژی، نه تنها به اندازه ی پرهیز از غذا اهمیت ندارد، بلکه در اغلب موارد کم اهمیت تر نیز هست.

وقتی روز را با خوردن یک کاسه شکر که بخش عمده ی غلات صبحانه را تشکیل میدهد، آغاز می کنید، بدن خود را در معرض نوسانات ناگهانی قند خون و در نهایت افت قند قرار میدهید. به خاطر داشته باشید که مواد غذایی قندی، سبب افزایش قند خون و سطح انسولین در بدن می شوند؛ یعنی باوجود احتمال افزایش سریع انرژی با مصرف قند در ابتدا، نتیجه ی نهایی که چندان دیر هم اتفاق نمی افتد، کاهش سریع، ناخوشایند و اجتناب ناپذیر انرژی است.

هدف بسیاری از تولیدکنندگان غلات صبحانه، اثبات درستی این باور است که بدن انسان شبیه ماشینی است که بدون سوخت گیری صبحگاهی، قادر به حرکت نخواهد بود. باوری کاملا غلط. بدن انسان ماشین نیست، بلکه یک ارگانیسم زیستی (بیولوژیکی است که برای عملکرد صحیح خود نیازی به صرف صبحانه ندارد، زیرا مقادیر زیادی از انرژی تولیدشده در اثر خوردن غذای روز قبل را به صورت ذخیره در خود نگه می دارد. علاوه بر این، با پرهیز از غذاء امکان سوزاندن چربی های ذخیره شده در بدن، به منظور تولید مداوم انرژی و همین طور آغاز فرایند طبیعی و ضروری سم زدایی بدن، فراهم می شود.

اگر هنوز برای حذف وعدهی صبحانه آماده نیستید، اشکالی ندارد. شاید روش پرهیز خرد، برای شما انتخاب مناسبی نباشد. به منظور آشنایی با سایر گزینه ها، از بالابودن ارزش غذایی آن مطمئن ش وید و رهنمودهای کلی مرتبط با دیگر وعده های غذایی را به کار بگیرید، یعنی صبحانه را با مواد پروتئینی و سبزیجات فیبردار شروع کنید و سپس به سراغ چربیهای سالم بروید و با منابع کربوهیدرات متراکم تر آن را تمام کنید. املت گوجه فرنگی و اسفناج، گزینه ای عالی برای وعدهی صبحانه است. مجددأ تکرار می کنیم که دستیابی به فواید بی شمار حذف صبحانه به اندازهای راحت است که واقعا نمی توان آنها را نادیده گرفت، تمام آنچه را که انجام می دهید، به تأخیر انداختن زمان صرف اولین وعده ی غذا در روز، برای چند ساعت است.

گنجاندن پرهیز خرد در شیوه ی زندگی:

حالا که تصمیم گرفته اید پرهیز خرد را اجرا کنید، احتمالا پرسش هایی هم دربارهی چگونگی آغاز آن دارید. پرهیز از غذا را با برنامه ی روزانه شروع کنید. هرچند الزامی به این کار نیست، اما بنابر تجربیات ما، با پرهیز روزانه، پایبندی به این روش طولانی تر می شود. چنین به نظر می رسد که برای اغلب مردم، حذف کامل وعدهی صبحانه و ایجاد عادت جدید، آسان تر از نخوردن صبحانه برای چند روز در هفته است.

راحت باشید و با امتحان روش پرهیز خرد، مناسب ترین برنامه برای خود را انتخاب کنید. اگر پرهیز روزانه در ابتدا، به نظرتان مشکل می آید، این کار را به تدریج و با دو یا سه روز پرهیز از غذا در هفته آغاز کنید. پس از عادت به وضعیت جدید نیز، هر هفته یا یک هفته در میان، یک روز به پرهیز تان اضافه کنید. اگر قصد اجرای پرهیز خرد را دارید، دست کم دو تا سه روز در هفته آن را انجام دهید.

پرهیز خرد عبارت است از محدود کردن زمان صرف غذا در طول روز. به عبارت دیگر، غذای روزانه را در یک محدوده ی زمانی هشت ساعته خواهید خورد. انتخاب مدت هشت ساعت برای محدوده ی زمانی، قراردادی نیست. بخش عمدهی فواید پرهیز، در ۱۶ ساعت نخست پرهیز به دست می آید.

شاید مایل به طولانی تر کردن این محدوده ی زمانی تا ۱۶ ساعت هم باشید. در این صورت، به مبحث رژیم مبارز در فصل ۷ رجوع کنید.) اگر آمادهی اجرای پرهیز خرد هستید، می توانید برای آغاز فرایند پرهیز مباحث بعدی را مطالعه کنید. در ادامه در خصوص مناسب ترین اوقات صرف غذا و آنچه می توانید بخورید، بحث می کنیم

تشخیص مناسب ترین زمان صرف غذا

در اکثر اوقات، اولین وعدهی غذا در پرهیز څرد، بین ساعت ۱۲ ظهر تا ۲ بعدازظهر صرف می شود. پیشنهاد ما برای موفقیت در پرهیز، داشتن برنامه ای منظم است. برای مثال، اگر خوردن غذا را ساعت ۸ شب متوقف می کنید، مجددأ حدود ساعت ۱۲ ظهر روز بعد غذا خوردن را آغاز کنید.هنگام غذا خوردن، بیشتر از کمیت به کیفیت آن توجه کنید. کیفیت مواد غذایی، به اندازه ی کمیت آنها اهمیت دارد. به ویژه اینکه، مقدار غذا بر وزن شما و کیفیت آن بر سلامت کلی تان تاثیر می گذارد.

در مورد انتخاب موادی که باید بخورید، مجددا رژیم غذایی پالتو را پیشنهاد می کنیم زیرا تمرکز این رژیم غذایی بر مصرف موادی با بالاترین نسبت مادهی مغذی به کالری و حذف تمام غذاهای فراوری ش ده و هله هوله هاست. برای آگاهی از آنچه در رژیم غذایی پالئو میتوانید بخورید و موادی که در حین پرهیز خرد باید مصرف کنید.

چند راهکار مفید برای صرف غذا در محدوده ی زمانی هشت ساعته را در ادامه می بینید:

✓ اولین وعده ی غذا را به بزرگترین وعده اختصاص دهید. پس از پایان : مدت پرهیز از غذا و به ویژه در صورت انجام دادن تمرینات ورزشی، بزرگترین
وعده ی غذا را حتما در ابتدا بخورید. پرهیز از غذا سبب افزایش ظرفیت جذب بدن یا میزان غذای قابل هضم در مدت معین می شود. پس بدون نگرانی از
ذخیره شدن چربی های اضافی در بدن و به شرط رعایت اعتدال در خوردن غذا . میتوانید بزرگترین وعده را پس از پایان مدت پرهیز بخورید.

✓ با هدف سیرشدن، غذا بخورید، نه پر کردن معده. اخیرا مقاله ای انتقادی دربارهی پرهیز خرد در یکی از نشریات شناخته شدهی امریکا به چاپ رسیده | و در آن ادعا شده است که روش پرهیز خرد با ایجاد این تصور که افراد در : محدوده ی زمانی هشت ساعتهی خود، هر اندازه که بخواهند میتوانند غذا
بخورند، سبب گمراهی آنان می شود. مطالب این مقاله نادرست است. وقتی ! روشی بیش از اندازه خوب به نظر می رسد، احتمالا همین طور هم هست. شمادر محدوده ی هشت ساعتهی خود به شکلی منطقی، با انتخاب غذاهای سالم و فقط با هدف سیرشدن، نه زیاده روی و پر کردن شکم، غذا خواهید خورد.

✓ابتدا با پروتئینها و سبزیجات شروع کنید. حساب کالریها را داشته باشید و نخست به سراغ مواد غذایی مناسب بروید؛ یعنی مواد حاوی نسبت بالای ماده مغذی به کالری که تقریبا در تمام موارد ش امل منابع پروتئینی، مثل گوشت قرمز، ماهی و ماکیان و سبزیجات فیبردار، مانند بروکلی، کلم کالی و گل کلم میشود. سپس کربوهیدرات های پیچیده تر، مثل انواع میوه ها یا سیب زمینی های شیرین را انتخاب کنید.

✓وقتی گرسنه اید، غذا بخورید و هرگاه گرسنه نیستید، چیزی نخورید. محدودهی هشت ساعته ی صرف غذا به این معنا نیست که ۸ ساعت متوالی مشغول خوردن باشید. هرگاه گرسنه اید، غذا بخورید و هرگاه گرسنه نیستید، مطلقا چیزی نخورید.

برای دریافت رژیم با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *